Řecko v čase COVID-u

04.09.2020

Článek obsahuje informace platné v době publikace! Aktuální informace o cestování do Řecka vždy hledejte na stránkách Ministerstva zahraničí ČR. 


Je to jen pár dní, co jsme se vrátili z Řecka. Stejně jako ostatní země, také Řecko se potýká s dopady nákazy COVID-19. Situace v Řecku - navzdory jistým omezením - není vůbec děsivá a rozhodně nemá smysl se cesty do Řecka jakkoli obávat. Naopak. Řekové dělají jen to, co musí, a moc rádi vás uvidí. Nemluvě o tom, že příležitost užít si známá místa bez davů asijských turistů, se využít prostě musí. :-)

1. Vstupní formulář neboli  Protocol for Arrivals in Greece

Nebyl by to člověk, aby v souvislosti s jakoukoli mimořádností nevymyslel nové lejstro. Nejinak je tomu v případě Řecka. Český turista musí nejdéle 24 hodin před odletem vyplnit povinný elektronický formulář: https://travel.gov.gr/#/ 

Formulář je pouze v angličtině. Vyplnění je potřeba věnovat dobrou pozornost, protože 24 hodin před plánovaným příletem obdržíte mailem QR kód, který vás opravňuje vstoupit do země. Mail přijde z adresy Hellenic Republic - travel.gov.gr. Doporučuji zkontrolovat spam, neboť nám zprávy automaticky spadly do nevyžádané pošty. Formulář je nutné mít buď vytištěný, nebo aspoň uložený v mobilním telefonu. Kód je potřeba, kdyby vás vybrali na namátkový test po příletu. Bez formuláře s kódem vás do země nepustí.

2. Namátkové testování na letišti

Na rozdíl od těch, kdo do Řecka z ČR cestují autem, příp. trajektem, pasažéři letadel nemusí mít s sebou potvrzení o negativním testu na koronavirus. K testování je na letišti namátkově vybrán jeden, možná více pasažérů z každého letadla, které do Řecka z ČR přiletělo. Z našeho letadla vybrali jen jednu slečnu. Do provádění testů se řecký zdravotní personál zrovna nehrne. Na první pohled je zřejmé, že jim situace není právě příjemná. U testu formálně asistuje neméně otrávená policie. Vybraný pasažér je přímo v příletové hale odveden za improvizovanou plentu, kde je odběr vzorku proveden. Vše proběhne během chvilky.

3. Karanténa

Kdo byl namátkově testován, musí setrvat 36 hodin po příletu v izolaci na pokoji v hotelu. Netestovaní se mohou pohybovat po areálu hotelu, ale 24 hodin by se z něj také neměli vzdalovat. Řecká strana má 36 hodin na to oznámit testovaným výsledek. Ozvou se jen v případě, je-li test pozitivní. V případě pozitivního výsledku jde na 14 dní do karantény nejen pozitivně testovaný pasažér, ale také jeho spolucestující a ti, kteří seděli v letadle v jeho blízkosti. Přiznám se, že netuším, kolika sousedních řad se opatření týká. Karanténa probíhá v ubytovacích zařízeních mimo hlavní turistické lokality. Její porušení je trestáno pokutou 5.000 €. Takže, když se vám do 36 hodin nikdo neozve, máte vyhráno. Pro případ, že by vás karanténa postihla, doporučuji mít uzavřené cestovní pojištění s připojištěním rizik spojených s COVID-19.

4. Roušky aneb "A ty na koronu věříš?"

Roušky jsou povinné ve všech uzavřených prostorách (obchody, kostely, hotely, restaurace, taxi a hromadná doprava, kláštery, muzea apod.) a dokonce i na venkovních palubách výletních lodí. Pokuta za nedodržení může být pro jednotlivce až 150 €. Dále je třeba dodržovat alespoň dvoumetrové odstupy, ovšem například na zmíněné výletní lodi jde jen o teorii.

Roušku je možné ve vnitřních prostorách pochopitelně odložit při konzumaci nápojů nebo potravin. Ale jdete-li v restauraci na toaletu, roušku si nasadit musíte. Personál hotelů, taxislužba, prodavači, pokladní a veškerá další obsluha roušky povinně nosí, a to i ve venkovních zahrádkách taveren, u hotelového bazénu apod. Řekové nařízení striktně dodržují, ale neopomenou vám sdělit, že si o koroně myslí své... Na ironický dotaz: "A ty na koronu věříš?" budete odpovídat poměrně často.

5. Dezinfekce

Kamkoli se podíváte, spatříte lahvičku s dezinfekčním roztokem nebo gelem. K dispozici jsou volně na letištích, na toaletách, v kavárnách a v restauracích, u pokladen v obchodech či dokonce na památkách. Situace, že si nebudete moct vydezinfikovat ruce, se bát opravdu nemusíte. Dezinfikuje se vše a neustále, stoly v restauracích stejně, jako veřejné toalety či vybavení na plážové sporty.

6. Hotely, restaurace a ostatní služby

Většina hotelů je zavřených, a to bez ohledu na kategorii. Fungující hotely mají zpravidla mimo provoz wellness centra, vnitřní bazény, fitness a také specializované hotelové restaurace. Funguje jen hlavní jídelna. Omezeny mohou být i další služby. Veškeré jídlo je pouze servírované, švédské stoly a bufety jsou zrušené. Resp. bufet jako takový existuje, ale jídlo je za sklem a obsluha vybavená rouškou, ochranným štítem a rukavicemi vám dá na talíř, co si vyberete.

Pokoj přebíráte pečlivě vydezinfikovaný, avšak na každodenní úklid s výměnou ručníků je i v případě hotelů vyšších kategorií třeba zapomenout. Hotely se snaží maximálním možným způsobem omezovat kontakt personálu s hosty a jejich osobními věcmi. Každodenní úklid je pouze na výslovné přání hosta, jinak probíhá jednou za 3 dny, výměna ručníků a ložního prádla jedenkrát za 5 dní (např. v řetězci Grecotel). Z pokojů je odstraněno vše, co nejde vyprat či vydezinfikovat (dekorační polštáře, přehozy přes postele aj.).

Kromě hotelů je mimo provoz také také řada kaváren, taveren, restaurací a benzínových pump. Ceny v restauracích, které zůstaly otevřené, jsou stejné, jako v době před koronou. Pozitivem je, že díky menšímu počtu turistů není ani na exponovaných místech v restauracích problém s místy. Porce jsou za stejné ceny snad ještě větší než předtím. Až to na nás působilo dojmem, že když už se zásoby nakoupily, sníst se musí i kdybyste měli prasknout. :-)

V restauracích je samozřejmostí po každém použití důsledná dezinfekce stolů a židlí. Prostírání je měněno s každým hostem, příbory a ubrousky obdržíte v papírovém pytlíku. Sůl a pepř jsou pouze na vyžádání opět v malých sáčcích. Na stolech nenajdete ani obvyklé lahvičky s olivovým olejem a vinným octem.

Ve vozech taxi jsou k dispozici dezinfekční gely a ubrousky, taxikáři nosí roušky a musí ji mít i pasažér.

Lodní výlety jsou organizovány, ale kapacita je omezená, přičemž i na otevřené venkovní palubě je nutné mít nasazenou roušku. Prodej občerstvení na lodích omezen není. Toalety fungují bez problémů.

7. Půjčení auta

Půjčení auta je možné bez omezení, ale opět je potřeba počítat s tím, že řada malých půjčoven je zavřených. Nelze proto spoléhat na to, že v letovisku nějaká půjčovna bude. Lépe je kontaktovat např. hned po příletu půjčovny na letišti nebo využít služby hotelu. Větší hotely jsou zpravidla schopné půjčení auta zajistit. 

Situace kolem půjčování aut je podobná, jako s jídlem. Za cenu menšího auta můžete dostat vůz mnohem vyšší kategorie, a to bez doplatku. Ale záleží na dobré vůli a možnostech půjčovny. Rozhodně se této velkorysosti nelze domáhat. Je pochopitelné, že auto obdržíte pouze náležitě vydezinfikované. 

Omezení ohledně cestování půjčeným autem jsme nezaznamenali. Jedinou komplikací mohou být uzavřené čerpací stanice, proto je nezbytné hlídat si stav nádrže a raději natankovat včas.

8. Půjčení loďky, vodní sporty

Půjčování malých motorových loděk je na plážích bez jakýchkoli problémů možné stejně, jako před koronou. Stejně tak fungují i různé vodní sporty, ačkoli nabídka je omezená. Opět, loďku, šlapadlo i nafukovací "banán" vám před použitím vydezinfikují.

9. Pláže

Pláže fungujících hotelů jsou v provozu, dodržuje se velký rozestup lehátek, což rozhodně není na škodu. Lehátka jsou po každém použití dezinfikována. Na veřejných plážích funguje půjčování lehátek i slunečníků zpravidla v souvislosti s provozem plážové taverny, která také zajišťuje jejich dezinfekci. I zde se můžete těšit na velké rozestupy. Podniky se předhánějí v boji o zákazníka, takže si stačí dát "jedno kafe" a máte lehátka se slunečníkem na celý den zdarma. V případě, že není možné pravidelnou dezinfekci a úklid lehátek zajistit, pak je ani na vyhlášených plážích letos nenajdete.

10. Památky, muzea

Archeologické lokality, muzea, galerie apod. mají otevřeno stejně, jako před COVID-em, tj. státem provozované objekty mají v pondělí zavřeno. Jinak je otevřeno od rána dlouho do večera (zpravidla do 20 hod.). Vstupné je stejné, někdy dokonce nižší. Opět platí, že v uzavřeném prostoru musíte mít roušku. Pokud jste roušku zapomněli, lze ji za symbolický poplatek koupit na pokladně u vstupu, ale spoléhat na to nelze.

Co dodat závěrem? Snad jen, že Řekové jsou v čase COVID-u ještě milejší než dříve, neboť naši návštěvu vnímají jako osobní podporu. Za dvanáct dní, které jsme na přelomu srpna a září v Řecku strávili, jsme se nesetkali s jedinou negativní reakcí. Naopak. Jen ona znepokojivá otázka "A ty věříš na koronu?" může být po pár dnech už trochu "vousatá", ale zazlívat ji Řekům opravdu nemůžeme. Nakonec, skeptické filozofování o čemkoli je základní vlastností Řeků už od dob antického starověku. :-)

Autor: Eva