Lindos, bílé město na ostrově Rhodos

22.08.2018

Při návštěvě ostrova Rhodos je většina turistů unesena středověkými hradbami hlavního města stejného jména. Ostrov ale skrývá nejméně ještě jedno překvapení, které by každý milovník cestování měl navštívit - bílé město Lindos.

Lindos se nalézá zhruba v polovině východního pobřeží. Chlubí se nádhernou akropolí s bohatou historií - od archaických dob až po pozdní středověk. Bílé domečky nakupené pod ní z dálky připomínají sníh, jako by hora pod akropolí byla zasněžená.

Pro ty, kteří si půjčí auto, je příjemným překvapením, že z hlavního města Rhodu pojedou po takzvané dálnici. Je to nejlepší a nejrychlejší komunikace ostrova, možná celého ostrovního Řecka. Její první polovina je dokonce dvou pásová. Ale zapomeňte na naše dálnice. Jsou zde křižovatky se semafory a jezdí se zde ohleduplněji.

Ještě než vyrazíme, je dobré se na cestu připravit. Počítejte s tím, že Lindos patří k nejteplejším lokalitám na celém ostrově. Proto si návštěvu Lindu naplánujte buď na brzké dopoledne, nebo ještě lépe na pozdní odpoledne. V blízkosti se nalézají krásné pláže a tak je vhodné zakončit výlet koupáním na některé z nich.

Rozhodně si ale nezapomeňte vzít vhodnou obuv s dobrou podrážkou. Oceníte ji na stezce na akropoli. Jsou zde velmi kluzké ochozené kameny. Zlomenina po pádu není rozhodně tím, co byste na dovolené chtěli absolvovat.

Městečko Lindos vás při příjezdu přivítá nádherným panoramatem dobře viditelným přímo ze silnice. Řidiče bych chtěl upozornit na riziko nehody, protože mnozí lidé za volantem se věnují více výhledu, než řízení. Na první pohled poznáte, kdy přijde příkaz osádky typu: "Jé, tady taťko zastav!" A Micra z půjčovny to v lepším případě zamáčkne na fleku, v horším se vydá rovnou do protisměru hned před protijedoucí dodávkou.

Doporučuji ze silnice na křižovatce odbočit doleva a sjet dolů do městečka. Setkáte se zde s jednou mimořádností. K parkovišti vede ulička odbočující doleva. Odbočka je ale ostrá a ve svahu. Proto musíte sjet až dolů na otočku kolem velkého stromu. Je označena jako hlavní náměstí. Poté se vracíte vzhůru a až nyní můžete odbočit k parkovišti - nyní doprava. Dopravu na oné kritické křižovatce často řídí místní činitel. Jeho autorita není dána uniformou, ale spíše "výrazným půdorysem". No, raději bych si toho člověka nenaštval.

Parkovné není drahé, platí se v automatech a o víkendu je dokonce zdarma.

Do městečka se dostaneme opět přes ono kulaté malé hlavní náměstí. Ponoříte se do změti uzoučkých uliček mezi bílými domky. Na své si zde přijdou milovníci nejrůznějších suvenýrů, ale dá se zde koupit například i drahá kabelka. Mezinárodní proslulosti se těší místní krajky, kterých v Lindu naleznete plné obchody. Co je ale takřka povinností, je koupit si zde dostatek vody, protože přijdou krušné chvíle, kdy se hodí.

Hlavním cílem v Lindu je totiž akropole. Nalézá se nad městečkem a dostat se na ni můžete buď po svých nebo na hřbetu osla či muly. Hned kousek za náměstíčkem narazíte na oslí "nádraží", které ostatně poznáte i po čichu. Nebojte se, nečeká Vás výstup po stezce pokryté výkaly těchto lichokopytníků. Jejich trasa vede oddělenými uličkami a setkáte se s nimi až těsně pod akropolí.

Vyrazíte-li raději pěšky vzhůru, čeká vás asi dvacetiminutový výšlap. K výstupu na akropoli vás dovedou uličky plné obchůdků, ve kterých však nemůžete zabloudit.

Když budete sípět v kopci, snad vás povzbudí informace, že toto místo navštívilo mnoho osobností. Některé tyto návštěvy jsou ověřené, jiné ne, některé jsou dokonce jen mýtické. Ale to nevadí. Jedná se například o Alexandra Velikého, Trójskou Helenu, Hérakla nebo apoštola Pavla.

Pod akropolí se nalézají pokladny a vstupní brána. Kus za nimi se stezka lomí před skalním útesem doprava. Zde je do skály vytesaný slavný reliéf lodě.

Je ironií, jaké detaily jsou známy o starých uměleckých dílech, ale jiné základní informace jsou nejisté. Je zde malá půlkruhová tribuna a záď válečné lodě, triéry. Na podlaze tribuny je malý kamenný podstavec. Údajně zde stávala socha nádherné Samothrácké Niké nebo naopak krásou neoplývajícího admirála Hagesandra. Zato se ale ví, kdy reliéf vznikl - mezi roky 180 a 170 př. Kr.

Ale vydejme se vzhůru po schodech, u kterých nás nesmí překvapit, že jim chybí tak zbytečná věc, jakou je zábradlí. Opevnění akropole pochází ze středověku. Vybudovali jej Johanité, kteří bránili celou oblast před útoky Turků. Funkce hradeb byla stejná, jako v případě opevněného hlavního města ostrova.

Uvnitř se vydejme středověkou pevností doleva a již se ocitáme na samotné akropoli. Vzhůru vedou schody a poté se ocitneme na plošině před bývalou antickou stoou, z níž se dochovaly jen fragmenty sloupů pod schody a po levé straně. Krytá sloupová balustráda z roku 200 př. Kr. se táhla zleva doprava v délce mnoha desítek metrů. Je hezké si udělat fotku u zbytku sloupů po levé straně - ale je třeba v záběru "vymanévrovat" konstrukci rozpadajícího se kovového jeřábu.

Po výstupu širokým schodištěm se dostáváme do místa, kde stály Propylaje. Po této stavbě se nedochovalo vůbec nic. Zato při pohledu zpět uvidíme nejen zbytky stoy, Lindský záliv, ale po levé straně i byzantskou stavbu kostela sv. Jana ze 13. století.

Na plošině akropole hledíme přímo na pozůstatky chrámu Athény Lindské. Není tak velký, jak se zdálo při pohledu z dálky. Má půdorys 22 x 8 m. Pochází ze 4. století před Kristem. Několik dórských sloupů je vyrobeno z nového materiálu, ale některé jsou z původního kamene. Také část bočních stěn přibližuje vzhled této svatyně. V Antickém Řecku měla velký význam a patřila k nejnavštěvovanějším místům celé oblasti.

Doporučuji všem chrám obejít a dojít na ostroh. Ten se celý nalézá přímo nad prostornou jeskyní, původní svatyní z archaických dob, uctívanou jako Panenská jeskyně. Jeskyni odtud není vidět, a tak jen těžko uvěříte, že masiv pod vámi není kompaktní.

Z ostrohu je nádherný výhled na Zátoku sv. Pavla. Je to přirozený přístav, který spolu se skalním masivem akropole dodával celému místu tak velký význam.

Jak již bylo dříve uvedeno, při sestupu z akropole je třeba být opatrný a věnovat dostatečnou pozornost kluzkým kamenům stezky.

Sestupem z akropole však prohlídka nekončí. Doporučuji vám navštívit ještě dvě místa. Ulicí z parkoviště vyjeďte nahoru na silnici a pokračujte doleva k jihu. U serpentiny sjeďte na parkoviště, odkud je nádherný výhled na celou akropoli z jihozápadu. Spatříte i stupně antického divadla.

Z parkoviště pokračujte dále odbočkou k moři a sjeďte k Zátoce sv. Pavla. Odtud je nádherný výhled na akropoli z jihu a až nyní uvidíte onu záhadnou jeskyni pod chrámem Athény Lindské. Jedná se o prapůvodní náboženské místo celé lokality.

Zátoka sv. Pavla je skutečně místem, kde se vylodil proslulý apoštol při jedné ze svých evangelizačních cest po Středomoří. Sv. Pavlovi je zasvěcen i malý kostelík po pravé straně zátoky, která patří k nejkrásnějším plážím ostrova Rhodos. Koupání v tyrkysovém moři pod antickou akropolí je příjemným zakončením výletu.

Lindos byl ve starověku i ve středověku významným místem, svojí důležitostí dlouhou dobu soupeřícím s hlavním městem ostrova. Je unikátní, má bohatou historii a rozhodně by nemělo chybět na seznamu výletů během návštěvy ostrova Rhodos.


Užitečné informace:

Poloha: Řecko, východní pobřeží ostrova Rhodos
Měna: Euro
Doprava: autem z města Rhodos po silnici E095, vzdálenost z hlavního města 47 km
Parkování: placená parkoviště
Akropole: vstupné dospělí 12 €, děti zdarma; otvírací doba duben - říjen denně od 8.00 hod. do 20.00 hod., listopad až březen denně od 8.00 do 15.00 hod.
Pláže: Lindos Beach, Zátoka sv. Pavla (St. Paul's Bay, Agios Pavlos Beach)

Autor: Michal