Nejkrásnější pláže ostrova Rhodos

17.07.2018

Řecký ostrov Rhodos byl již od antického starověku ostrovem zasvěceným bohu slunce Heliovi. Ostatně, v přístavu stejnojmenného hlavního města stála kolosální socha slunečního boha, kterou řecký historik Hérodotos zařadil mezi Sedm divů světa. Ale Rhodský kolos dnes už v přístavu Mandraki nenajdeme. Jeho sláva trvala něco málo přes padesát let, zemětřesení kolos zničilo již ve starověku. Přesto sluneční bůh na Rhodos nezanevřel. V letních měsících se ostrov koupe v oslnivém slunečním svitu a nabízí nám spoustu krásných písečných a oblázkových pláží. Mnohé z nich směle obstojí v tvrdé konkurenci dalších řeckých, či dokonce světových pláží. Pojďme se podívat, které z nich jsou ty opravdu nejkrásnější.

Nejkrásnější pláže ostrova Rhodos leží na východním pobřeží. Ne, že by na západní straně pláže nebyly. Ale ostrov je v letních měsících vystaven velmi silnému větru zvanému meltemi, který v ostrých poryvech bičuje jeho západní pobřeží. 

Moře je zde takřka celý den hodně rozvlněné a mnohem chladnější, než na východní straně. V létě bychom na prstech jedné ruky spočítali dny, kdy je na západním pobřeží klid. Nemluvě o tom, že vítr je opravdu studený. Prožene se přes západní pláže, ohřeje se nad horami ve středu ostrova, ztratí na síle a na východní stranu dorazí coby příjemný teplý větřík, který zlehka čechrá mořskou hladinu. Občas se pokusí i zde pořádně zadout, ale síla mu dlouho nevydrží. 

Právě proto, jedete-li na Rhodos za koupáním a nikoli za poznáváním antických a středověkých památek, vydejte se na východní pobřeží. Nádherných písečných či oblázkových pláží je zde spousta, ovšem pár míst nad jiné vyniká.


Zátoka Kallithea

Naše putování po nejkrásnějších plážích ostrova Rhodos začneme v zátoce, kterou já osobně považuji za nejromantičtější místo na ostrově. Jmenuje se Kallithea a leží 9 km od města Rhodos. Skalnatá zátoka je obklopena nádherně zrekonstruovaným areálem bývalých lázní Terme Calitea. Do areálu se platí vstupné 3 € (děti do 15-ti let mají vstup zdarma). 

Napřed projdete subtropickou zahradou kolem bílých rotund s kupolemi, abyste sestoupili do uzavřené zátoky s neuvěřitelně tyrkysovou vodou, teplými prameny Kallithea Springs a malým vodopádem. Lehátka se slunečníky jsou rozmístěna na skalnatých terasách kolem zátoky. Návštěvníkům je k dispozici taverna Pane di Capo, jejíž bar je zahlouben do skály. V Terme Calitea můžete strávit hodinu či celý den, procházet se po parkových cestičkách nebo se koupat, záleží jen na vás. Ale něco mi říká, že tohle krásné místo nebudete chtít hned tak opustit.


Anthony Quinn Bay a pláž Ladiko

Nejvyhlášenější pláží ostrova Rhodos je Anthony Quinn Bay. Její historie je trochu kuriózní. Místní Řekové pláž prodali herci Anthony Quinovi, když zde představitel proslulého Řeka Zorby natáčel jeden ze svých dalších filmů. Jenomže řecká vláda byla proti, a tak se zátoka v r. 1984 vrátila zpět do vlastnictví Řecké republiky. Nicméně jméno po slavném herci krásné zátoce zůstalo. A proto každý, kdo Rhodos navštíví, musí Anthony Quinn Bay prostě vidět. Od města Rhodos je vzdálená necelých 16 kilometrů. Bohužel, její vyhlášenost je také jejím prokletím. V plné sezóně je obrovské parkoviště do posledního místečka obsazené a navíc, Anthony Quinn Bay je povinnou zastávkou mnoha výletních lodí. Na takový nápor kapacita roztomilé zátoky sevřené divokými skalami prostě nestačí. Slunečníky s lehátky jsou natěsnány jeden na druhý a na romantické soukromí můžete směle zapomenout. Ovšem voda je v Anthony Quinn Bay navzdory náporu turistů křišťálově průzračná. K pláži patří malá taverna. Troufám si říct, že posezení u kávičky s výhledem na zátoku je mnohem romantičtějším zážitkem než boj o volné lehátko.

V těsném sousedství Anthony Quinn Bay leží oblázková pláž Ladiko. Také zde je návštěvníkům k dispozici plážová taverna, jež nese stejné jméno jako pláž.


Tsampika Beach

Více než kilometr dlouhá pláž Tsampika s jemným žlutým pískem leží necelých 30 km od města Rhodos. Táhne se od strmé skalní stěny stejnojmenné hory směrem k jihu. Dříve, než se půjdete vykoupat, doporučuji udělat si výlet právě na horu Tsampika. Klikatá silnička vás sice nedovede až na vrchol, ale odměnou za zdolání 300 schodů vám bude nádherná vyhlídka na širokou zátoku se zlatou pláží. V letním parnu, kdy teplota může směle dosahovat 40 stupňů, je výstup dost náročný, proto je láhev s pitím naprostou nezbytností. U parkoviště je obchod, kde lze pití zakoupit.

Na vrcholu Tsampiky stojí malá kaplička a jen kousek pod ní se nachází již zmíněná překrásná vyhlídka. Kolem parkoviště se pasou kozy. Občas se některá z nich ráda projde po kapotě zaparkovaného auta. Inu, toť svérázný kolorit řeckých ostrovů. Ale máte-li zaplaceno "full insurance", nemusí vás nějaký ten šrám od kozího kopýtka mrzet.

Samotná pláž Tsampika je velmi dobře organizovaná, ale bohužel i ona je cílem zástupů turistů. Přesto, koupání je zde úžasné. Zapomeňte na jisté nepohodlí skalnatých a oblázkových pláží nebo na vlnobití na západě Rhodosu. Tsampika je jako stvořená pro malé děti. Písek je jemný a čistá voda klidná jako vesnický rybníček. K dispozici jsou lehátka, slunečníky, plážové restaurace a bary a samozřejmě nejrůznější vodní atrakce. Jen nedoporučuji návštěvu o víkendu, kdy za koupáním vyrážejí nejen turisté, ale také místní. Lepší je se na Tsampiku vydat ve všední den v časných dopoledních hodinách, anebo naopak později odpoledne, kdy většina návštěvníků již míří zpět do hotelů.


Lindos Beach

Dlouhá písčitě oblázková pláž s lehátky, slunečníky, a několika tavernami leží přímo pod antickou akropolí města Lindos. Pro mne osobně Lindos Beach patří k nejkrásnějším plážím v Řecku a je pomyslným číslem jedna ostrova Rhodos. Vznášíte se na mořské hladině a přitom se kocháte výhledem na starobylou akropoli. Tohle jen tak někde nezažijete, protože - jak uvidíme dál - pod akropolí města Lindos je ještě jedna, mnohem známější pláž, ale klid si na ní příliš neužijete. Lindos Beach není přeplněná, občerstvit se lze v několika tavernách a koupání pod středověkými hradbami je zcela ojedinělým zážitkem.


Agios Pavlos Beach (St. Paul's Bay)

Zátoka svatého Pavla je známým místem již od biblických dob. Právě zde se vylodil sv. Pavel, když se vydal kázat evangelium do tehdy pohanského Řecka. Na památku jeho vylodění stojí v zátoce malá bílá kaplička.

St. Paul's Bay leží na jižní straně městě Lindos. Při pohledu na akropoli vás udiví, jak je skála vykotlaná a na jaké skořepině mohutné hradby spočívají. Antické chrámy a středověká pevnost byly v podstatě vybudovány na stropě obrovské otevřené jeskyně.

K pláži je třeba sejít strmou, místy velmi kluzkou dlážděnou cestou. Lehátka jsou umístěna jak na pláži, tak na terasách a uměle vybudovaných platech. Samotný vstup do moře je krásně písčitý a tyrkysová voda přímo vybízí ke koupání. Součástí pláže je - samozřejmě - velmi příjemná taverna s posezením přímo na mořském břehu. Bohužel, pláž je dalším z povinných cílů mnoha turistů i výletních lodí, a tak i když by vzhledem ke své duchovní historii vybízela k rozjímání, klid na St. Paul's Bay nenajdete.


Prasonisi Beach

Nejjižnější autem dostupná výspa ostrova Rhodos se jmenuje Prasonisi. Z hlavního města je to na Prasonisi 90 km. V autě tak strávíte zhruba hodinu a půl. Ovšem nedojet až na Prasonisi by byla velká škoda. Místo je to vskutku výstřední. Dříve, než serpentinami sjedete dolů na Prasonisi, zastavte se na vyhlídce nad pláží. Jen odtud doceníte, jak výjimečným místem Prasonisi je. 

Pláž se táhne od severu k jihu v délce necelého kilometru. V nejširším místě má cca 800 metrů, v nejužším něco málo přes 70 metrů. Z jedné strany ji omývají vody Egejského moře, z druhé vody moře Středozemního. V podstatě jde o dokonale rovnou písečnou planinu sevřenou mezi bouřlivými vodami dvou moří. Ano, bouřlivými. Pokud jsme v souvislosti s ostrovem Rhodos dosud mluvili o větru, nyní použijme výraz vichr. 

Na Prasonisi fouká tak, že chůze proti větru, navíc v hlubokém písku, je velmi náročná. Nemluvě o tom, že písek máte během vteřiny doslova všude. Čas od času se dokonce stane, že vítr je tak silný, až rozbouřené moře celou písečnou pláň zaplaví. Pravda, na východě duje o trochu méně než na západě, ale rozdíl je nepatrný. Právě proto je Prasonisi rájem surfařů a milovníků kiteboardingu. 

Na začátku pláže je několik půjčoven sportovního vybavení a také taverny. Rozvlněné moře se po obou stranách písečné kosy hemží barevnými plachtami a draky. Surfaři využívají "mírnější" východní stranu, zatímco "kajtaři" řádí na západě. Někteří se odváží k velmi působivým kouskům. Možná si teď řeknete "tak tam nejedu". Ale to byste udělali velkou chybu - krásných, romantických či roztomilých pláží je spousta, ovšem Prasonisi je jen jedno.


Užitečné informace:

Poloha: Řecko, souostroví Dodekanesy
Hlavní město: Rhodos
Měna: euro
Doprava: letecky, cena letenky od 8.100 Kč/osoba, délka letu 2 hod. 50 min.
Doprava na ostrově: hlavní město s letovisky spojují pravidelné autobusové linky, pro návštěvu pláží však doporučuji půjčení auta, cena od cca 25 € na den (záleží na typu vozidla)
Povětrnostní podmínky: západní část ostrova je velmi větrná; pro koupání je mnohem vhodnější východní pobřeží, aktuální situaci zjistíte na Windy.com
Poplatky na plážích: parkování zdarma, toalety 0,50 € (resp. v tavernách zdarma), slunečník a dvě lehátka od cca 10 €/den

Autor: Eva