12 míst, která musíte navštívit v Dubaji

19.02.2018

Psát o tom, jak je Dubaj luxusní, úžasná a velkolepá destinace, by bylo oním pověstným nošením dříví do lesa. Město, které během zhruba dvaceti let doslova vyrostlo z pouště, svými "nej" a "super" plní již celé roky stránky novin po celém světě. Některé z nich se zdají jen těžko uvěřitelné, dokud Dubaj nenavštívíte a její poklady nespatříte na vlastní oči.

Nejsou to jen notoricky známé budovy Burj Al Arab a Burj Khalifa, které je takřka povinností v Dubaji navštívit. Zajímavých míst je v Dubaji celá řada. Podívejme se na to nejdůležitější, co v Dubaji vidět prostě musíme. Zcela samostatnou kapitolou jsou dubajská nákupní centra a tradiční tržiště neboli souky. Jejich návštěva je zcela jedinečným zážitkem, proto jsme jim věnovali vlastní článek.

Pro dopravu na zajímavá místa doporučuji v Dubaji využít místní taxi. Ceny jsou příznivé a cestuje-li vás víc, pak taxi vyjde levněji než hromadná doprava. Nehledě na časovou úsporu, neboť vzdálenosti v Dubaji jsou opravdu velké.


Burj Khalifa

Mrakodrap Burj Khalifa je se svými 828 metry nejvyšší budovou světa. Vypíná se nad dubajskou čtvrtí Downtown. Vypadá jako gigantická jehla připravená probodnout samotná nebesa. Dostat celou budovu do hledáčku fotoaparátu je prakticky nemožné. To byste ji museli fotit opravdu z velké dálky. Mrakodrap se měl původně jmenovat Burj Dubai, ale nakonec byl pojmenován po současném prezidentovi Spojených arabských emirátů šejkovi Khalifovi, který stavbu částečně financoval.

U paty mrakodrapu se rozkládá největší nákupní středisko světa Dubai Mall a jak - jinak - největší fontána světa Dubai Fountain. Právě z lávky klenoucí se přes fontánu se Burj Khalifa nejčastěji fotí. 

V mrakodrapu jsou umístěny luxusní apartmány a také Armani Hotel, jeden z nejdražších hotelů v Dubaji. Běžný návštěvník si může zaplatit exkurzi na vyhlídku zvanou At The Top. Nachází se nikoli na špici mrakodrapu, jak by poněkud zavádějící název napovídal, ale ve 124. patře. Nahoru vás vyveze rychlovýtah. Mimochodem, na jeho výstavbě se podílela česká firma z Pardubic. Z vyhlídky se návštěvníkům otevře výhled na okolní mrakodrapy, které náhle vypadají jako dětské hračky. O návštěvu věže Burj Khalifa je obrovský zájem. Chcete-li se vyhnout frontám, je dobré si zakoupit vstupenky s předstihem na stránkách https://www.burjkhalifa.ae. Nejvytíženější je vyhlídka v době západu slunce. Volno naopak bývá v ranních hodinách. Vstup do mrakodrapu je z nákupního centra Dubai Mall, kde vás spolehlivě navedou informační cedule.


Dubai Aquarium and Underwater ZOO

Jen kousek od mrakodrapu Burj Khalifa, v přilehlém nákupním centru Dubai Mall, lze shlédnout další z proslulých dubajských "nej". Dubai Aquarium se pyšní největší nepřerušovanou čelní stěnou vyrobenou z akrylu, za kterou se prohánějí žraloci, nejrůznější druhy rejnoků i barevné korálové rybky. Občas dorazí i živý potápěč.

Dubai Aquarium na výšku zabírá tři patra nákupního centra Dubai Mall. Při prohlídce akvária máte dvě možnosti. Buď se spokojíte s pohledem z ochozů nákupního centra, nebo zaplatíte vstupné a projdete skrze gigantickou nádrž podvodním tunelem. Součástí placené prohlídky je vstup do Underwater Zoo (Podvodní zoo) s mnoha dalšími velkými akvárii a také projížďka loďkou po hladině centrální velké nádrže. Doplatit lze ještě další atrakce, potápění se žraloky nevyjímaje, ovšem v tomto případě je nutná rezervace předem.


Burj Al Arab

Ačkoli oficiální klasifikace hotelů končí u 5 hvězdiček, Burj Al Arab se pyšní tím, že jich má 7. Arabský svět má ve zvyku přehánět, avšak v tomto případě lze květnatou nadsázku odpustit. 

Budova ve tvaru bílé plachty je ikonou Dubaje. Na protějším břehu se vypíná další, neméně ikonická budova luxusního hotelu Jumeirah Beach. Dvojice budov Burj Al Arab - Jumeirah Beach tak při správném pohledu z pevniny představuje plachtu vznášející se na mořské vlně.

Hotel Burj Al Arab stojí na uměle vybudovaném ostrově, který s pevninou spojuje most. U vstupu na most je přísně střežená brána, přes kterou se dostanete pouze, jste-li v hotelu ubytováni nebo máte rezervaci do některé z hotelových restaurací.

Zvenku je hotel ohromující futuristickou stavbou. Uvnitř vás doslova zavalí opulentní nevkus. 

Vše, co má zlatou barvu nevypadá jako zlaté, ono to je zlaté či alespoň pozlacené. 

Kohoutky na toaletách počínaje a gigantickými sloupy v atriu natřenými barvou obsahující pravé zlato konče. 

Tlusté koberce hýří orientálními barvami a oděv personálu tak trochu připomíná ruské matrjošky. Samozřejmostí je řada butiků světových značek, v nichž mohou hoteloví hosté za klenoty, hodinky, parfémy či oblečení utrácet sumy doslova astronomické, aniž by přitom museli vytáhnout paty ze svého sedmi hvězdičkového ráje. 

Nepatříte-li k těm, pro něž je cena za pobyt v hotelu bezvýznamnou položkou rodinného rozpočtu, a přece jen chcete Burj Al Arab navštívit, je pro vás řešením rezervace v některé z restaurací.

Rezervaci na odpolední čaj v Sahn Eddar Dubai nebo na večeři ve Sky View Bar lze udělat buď přes delegáta cestovní kanceláře, nebo u malého stánku, který stojí po pravé straně oné přísně střežené závory, případně na stránkách hotelu. Jak večeři, tak odpolední čaj mohu doporučit. Návštěva hotelu Burj Al Arab je úžasným zážitkem na celý život. 


Komplex Madinat Jumeirah

Pro mne osobně nejkrásnější místo Dubaje leží necelý kilometr od hotelu Jumeirah Beach. Opravdu rozlehlý komplex Madinat Jumeirah je postaven ve stylu starých arabských domů, mezi nimiž vedou kanály s mořskou vodou. Součástí komplexu je kromě dvou krásných luxusních hotelů Mina A'SalamAl Qasr  obchodní centrum Souk Madinat Jumeirah představující arabský trh. Můžete se procházet mezi obchody s tradičním zbožím či klenoty nebo posedět u kávy v některé z elegantních kaváren, příp. navštívit vcelku "lidové" Starbucks Coffee.

Z četných teras komplexu Madinat Jumeirah se otvírá výhled na impozantní budovu hotelu Burj Al Arab. Zcela nezapomenutelným zážitkem je Abra Tour, neboli projížďka tradiční dřevěnou loďkou po vodních kanálech obklopených pečlivě udržovanými tropickými zahradami a budovami přestavujícími starý arabský svět. Dospělý sice zaplatí za lístek 85 dirhamů, ovšem atmosféra projížďky v Madinat Jumeirah je prostě kouzelná.


Jumeirah Mosque

Mešita Jumeirah se nachází poněkud stranou rušných částí Dubaje. Přístupná je denně kromě pátku vždy v 10 hod., kdy začíná komentovaná prohlídka. Vstupné je symbolických 25 dirhamů. Součástí programu je drobné občerstvení (čaj, káva, sladké zákusky). Dress code je jasný - dámy zahalené od hlavy k patě (šátek vlastní, příp. vám jej zdarma zapůjčí), pánové dlouhé kalhoty. Trička na ramínka, minisukně, šortky či nátělníky nepřipadají v úvahu. Před vstupem do mešity je třeba si zout boty. 

Výklad je v angličtině. Pojednává jednak o mešitě samotné, jednak o islámském náboženství a o místních zvycích. Světe div se, dojde i na humor. 

Milé je, že průvodci nejde o to hledat rozdíly a kontroverze, ale naopak mluvit o tom, co mají islám a křesťanství společného. Dubaj je moderní svět. A tak prohlášení, že bůh je konec konců jen jeden, příjemně potěší. 

Sama Jumeirah Mosque není v porovnání například s mešitou v hlavním městě Emirátů Abú Dhabí nijak impozantní stavbou, přidanou hodnotou její prohlídky je právě ona milá a přátelská atmosféra. 


Sheikh Zayed Road

Desítky kilometrů dlouhá, pěti až sedmi proudá obousměrná ulice protínající Dubaj od severu k jihu. Plynule navazuje na dálnici spolující Dubaj a hlavní město Emirátů Abú Dhabí. Sheikh Zayed Road je hlavní tepnou města a její ruch neutichá ani v pozdních nočních hodinách. Pojmenovaná je na počest zakladatele a prvního prezidenta Spojených arabských emirátů šejka Zayed bin Sultan Al Nahyan.

Nejzajímavějším místem je úsek mezi zastávkami nadzemní dráhy Financial Center, Emirates Towers a World Trade Center. 

Sheikh Zayed Road zde lemují mrakodrapy natěsnané jeden na druhý a občas tak vytvářejí dojem jednolité skleněné stěny. Přesto, vzhledem k šíři ulice, místo nepůsobí klaustrofobním dojmem. 

Některé mrakodrapy jsou krásné, jiné funkční a další bizarní či vyloženě ošklivé. Ale vše je věcí vkusu a co jednomu může připadat ošklivé, může jiný shledat krásným.

Podle mého názoru patří k nejkrásnějším mrakodrapům 355 metrů vysoká dvojčata Emirates Towers a velmi originální Chelsea Tower. Bizarně naopak působí Al Yaqoub Tower, jakási nepovedená kopie londýnského Big Benu, zde navíc bez hodin. 


Dubai Frame

Stavba ve tvaru prázdného rámu, který při správném úhlu pohledu lemuje dubajskou sky line, byla otevřena v lednu 2018. Vypíná se v Zabeel Park do výšky 150 metrů a má - pochopitelně - zlatou barvu. Zhotovena je z oceli a skla. 

Dospělý zaplatí za vstup 50 dirhamů, dítě starší tří let 20. V přízemí budovy je velmi pěkná expozice věnovaná původnímu životu ve staré Dubaji. Ovšem to nejpůsobivější se nachází nahoře. Horní příčka Dubai Frame má prosklenou podlahu a Dubaj vám tak doslova a do písmene leží u nohou. Návštěvu nedoporučuji těm, kdo mají strach z výšek nebo trpí na závratě. Ostatní budou naopak nadšeni. Prostor je, až na malý stánek se zákusky a kávou, zcela prázdný. Návštěvníci se "vznášejí" mezi nebem a zemí. Do všech stran se jim otvírá ničím nerušený výhled na úchvatné panorama Dubaje.  

Po návratu zpět na zem na ně čeká 3D projekce velkolepé vize, jak by měla Dubaj vypadat za pár let. Věřte, že její současná podoba je v porovnání s budoucností doslova nicotná. 


Dubai Creek

Přírodní záliv na severu města, kolem kterého se rozkládala původní stará Dubaj. Dnes zde stojí mrakodrapy, jedny z prvních, které byly v Dubaji postaveny. Mezi nimi dominuje zlatem zářící budova centrální banky National Bank of Dubai. Nikde jinde v Dubaji se tak nesourodě nemísí "staré" s "novým".

Život podél břehů Dubai Creek je jiný, než v ostatních částech Dubaje. U vysoké navigace kotví velké dřevěné lodě dhow. Na první pohled vypadají jako součást námořního skanzenu, ale opak je pravdou. Ještě bizarněji působí tradiční lodě abra. Pendlují mezi přístavištěm Old Souk Abra Station v Bur Dubai a Al Sabkha Abra Station ve čtvrti Deira. Cena za převoz je symbolická, 1 dirham za osobu. Ovšem plavba na lodi abra patří k zážitkům, které si nesmíte nechat ujít.

Ve čtvrti Bur Dubaj doporučuji navštívit Dubai Museum umístěné v převážně podzemních prostorách staré pevnosti Al Fahidi. Muzeum je věnované původnímu životu v Dubaji. Expozice jsou moderně pojaté, velmi zajímavé a rozhodně nejsou nudné.

Hned vedle Bur Dubai leží čtvrť Shindagha. V ní můžete navštívit krásný dům šejka Saída al Maktúma a přiléhající skanzen Heritage Village představující život v Dubaji v době "před ropou". Součástí je velmi příjemná kavárna na jednom ze stinných nádvoří starých domů.

V části Deira na protějším trhu se nacházejí tradiční zastřešená tržiště. Projděte se až dráždivě voňavým trhem s kořením Spice Souk, navštivte tzv. starý trh Old Souk a nakonec se nechte oslnit trhem se zlatem Gold Souk, jenž je tvořen stovkami obchodů s výlohami doslova přetékajícími zářivým zlatem. Zboží se prodává na váhu, umělecká hodnota se do ceny nepočítá. Většina zboží jsou ne kousky, ale masivní kusy zdobené výraznými arabskými vzory. Ovšem dají se zde objevit i velmi decentní výrobky mnohem více lahodící střízlivému oku Evropana.


Dubai Marina

Uměle vybudovaný 3 kilometry dlouhý vodní kanál Dubai Marina lemují mrakodrapy závratné výšky, u jejichž paty kotví luxusní jachty a výletní lodě. Každý mrakodrap má svůj jedinečný název. Vyjmenovat je všechny snad ani není v lidských silách, navíc další budovy závratným tempem přibývají. 

Nejznámější dubajské mrakodrapy stojí na severním okraji Dubai Mariny. Obdivovat můžete 413 metrů vysokou Princess Tower, věže Emirates Crown, Damac Residenze či The Marina Torch (neboli Pochodeň) příznačně proslulou velkým požárem, který ji před časem zachvátil. Zcela unikátní stavbou je 307 metrů vysoká Cayan Tower, která díky své o 90 stupňů spirálovitě stočené konstrukci dostala přezdívku Zkroucená věž. Zhruba uprostřed promenády stojí Hotel Dubai Adress Marina. Impozantní mrakodrap díky své jedinečné konstrukci plní mimo jiné funkci velkého okna, skrze něž lze pohlédnout na nejvyšší věže čtvrtě Dubai Marina. 

Podél celého vodního kanálu se táhne elegantní promenáda Marina Walk s mnoha obchody, kavárnami a restauracemi. Výběr je pestrý. Od stánků se zmrzlinou, přes levné pizzerie po drahé podniky. Posedět lze také na četných lavičkách. Dubai Marina je dech beroucí za každé denní doby, ovšem nejúžasnější je večer, kdy se mrakodrapy a promenáda rozzáří milióny světel. Doporučuji zaplatit si večerní vyhlídkovou plavbu spojenou s večeří (150 dirhamů na osobu). Loď vás proveze celým kanálem Dubai Marina a v závěru plavby zamíří na moře, odkud si budete vychutnávat ničím nerušený výhled na zářící mrakodrapy. 


Palm Jumeirah a hotel Atlantis

Umělý ostrov ve tvaru palmy s příznačným názvem Palm Jumeirah je tak velký, že když jej navštívíte, vůbec si jeho extravagantní tvar neuvědomíte. Přesto by Palmový ostrov na vašem itineráři neměl chybět. Vydat se na Palm Jumeirah můžete buď taxíkem nebo tak zvaným Palm Jumeirah Monorail, vysutou jednokolejnou nadzemní dráhou. Jízda taxíkem vyjde levněji, jízda monorailem je však mnohem zajímavější. Projíždět budete kolem krásných rezidenčních čtvrtí a luxusních hotelů. Obdivovat můžete vily se soukromými plážemi na palmových listech. Konečná stanice je hned vedle neméně proslulého hotelu Atlantis. 

Neuvěřitelně nabubřelý Hotel Atlantis The Palm stojí na samém konci ostrova, na vnějším oblouku nad vrcholem koruny pomyslné palmy. Je kopií hotelu Atlantis Paradise Island na Bahamách. Původní kulatý oblouk ve středu stavby byl nahrazen lomeným obloukem arabským a doplněny byly i některé další prvky islámské architektury. Do samotného hotelu mají přístup jen ubytovaní hosté. Neubytovaní mohou navštívit nákupní galerii s drahými butiky, akvárium Lost Chambers koncipované jako potopené ruiny bájné Atlantidy nebo přilehlý akvapark Aquaventure.

Ve vstupním foyer hotelu Atlantis je třeba být připraven na všeobecný zmatek a velké množství lidí. Ovšem prohlídka Lost Chambers je opět úchvatná. Interiér expozice připomíná ilustrace z románů Julese Vernea. Atmosféra je zde o poznání klidnější. Centrální nádrž s potopenými antickými chrámy, kolem nichž proplouvají majestátní žraloci a plachtí rejnoci, je tak obrovská, že nejluxusnější hotelová apartmá do ní mají výhled. 

A komu by to nestačilo, může si v přilehlé Dolphin Bay zaplavat s ochočenými delfíny. Inu, v Dubaji je možné opravdu vše.


Dubai Butterfly Garden

Unikátní centrum věnované motýlům leží uprostřed pouště, několik kilometrů za vnějším okrajem města. Ovšem i sem se pohodlně dopravíte taxíkem a nemusíte mít rozhodně obavy ani ze zpáteční cesty. Stanoviště taxi je hned před hlavním vchodem a pár vozů zde vždy stojí.

V několika velkých sklenících poletuje nepřeberné množství nádherně zbarvených motýlů, kteří vám budou bez okolků sedat na ruce, hlavu či ramena. 

Motýlů je v zahradě okolo deseti tisíc, a protože se dožívají maximálně patnácti dnů, je jejich stav denně doplňován. Někteří motýli jsou plaší, jiní jsou vyložení mazlové, ovšem všichni do jednoho jsou až neuvěřitelně krásní.

Bohužel je centrum Dubai Butterfly Garden zařízené tak nevkusným způsobem, až by jeden brečel. Cílovou skupinou očividně nejsou milovníci živých klenotů, ale děti odchované kreslenými seriály indické provenience. Přesto stojí za to Dubai Butterfly Garden navštívit, zcela se oprostit od kýčovitého interiéru a věnovat pozornost jen a jen překrásným motýlům, které v českých luzích a hájích rozhodně nespatříte.


Sky Dubai

Nejsem milovník sportu, a tak jsem si umělou sjezdovku Ski Dubai nechala až nakonec. Navíc, jet lyžovat na krytou sjezdovku s technickým sněhem do města uprostřed pouště nepovažuji zrovna za aktivitu první volby. Ale budiž.

Krytý lyžařský areál Ski Dubai najdete v druhém nejznámějším nákupním centru Dubaje Mall of the Emirates. Jeho interiér imituje alpskou sjezdovku s tradičními domky, restaurací, sedačkovou lanovkou, sáňkařskou dráhou a samozřejmě již zmíněnou sjezdovkou. Ve vyhrazeném prostoru si můžete dokonce postavit sněhuláka. Také se zde ve zrychleném módu střídá den a noc, aby si návštěvníci mohli vychutnat jak denní, tak večerní atmosféru horského střediska. 

Roztomilé je sledovat místní občany oděné v tradičních arabských oděvech, přes které mají oblečené vypůjčené péřové bundy, jak se stále dokola vozí na lanovce jako by jezdili na kolotoči. Nejen péřovky, ale také další nezbytné lyžařské vybavení vám za poplatek zapůjčí v rozlehlé vstupní hale areálu Ski Dubai.

Součástí programu je také vystoupení tučňáků císařských ve spodní části sjezdovky. První program začíná ve 14 hod. a ve dvouhodinových intervalech se opakuje až do večera. Tučňáci jsou milí, kloužou se po sněhu a vcelku ochotně plní pokyny cvičitele. Až v tu chvíli zapomenete, že se nacházíte uprostřed arabské pouště. 


Užitečné informace:
Poloha: Spojené arabské emiráty
Doprava: letecky charterový let nebo pravidelná linka Emirates (doporučuji, rozdíl v ceně je nepodstatný, zato kvalita služeb diametrálně odlišná), délka letu cca 5,5 až 6 hodin
Časové pásmo: + 3 hodiny v době zimního času, + 2 hodiny při letním čase
Měna: dirham (AED, v obchodech se běžně používají také zkratky DHS nebo DS); nelze směnit přímo za CZK, ale např. bez problémů za eura nebo za americké dolary; orientační přepočet dirhamu na českou korunu je cca 6 až 7 Kč za 1 dirham
Platební karty, bankomaty: v hotelech, restauracích, velkých supermarketech apod. jsou bez problémů akceptovány platební karty VISA, MasterCard; bankomaty jsou buď u poboček bank nebo v nákupních centrech; na tradičních tržištích je naopak vyžadována hotovost
Doprava v Dubaji: zcela bez problémů funguje taxi, dopraví vás všude, ceny jsou přijatelné; hromadná doprava neobsluhuje všechna místa v Dubaji; zajímavá je jízda červenou linkou metra, resp. nadzemní dráhy, doporučuji si připlatit tzv. Gold Class - vyhnete se davům a výhled na mrakodrapy je z prvního vagónu úžasný
Alkohol: lze zakoupit pouze v hotelech v restauracích, barech apod., obchody a supermarkety neprodávají ani pivo (pouze nealkoholické)
Elektřina: zásuvky nemají evropskou normu, nutný adaptér, zapůjčí v hotelu
Oblékání: tolerance k evropskému stylu odívání je velká, ale lepší je neprovokovat příliš krátkými sukněmi, šortkami nebo tričky na ramínka; do mešit je třeba mít dlouhé kalhoty (sukni), ženy musí mít zahalenou hlavu a ramena; plavky jsou tolerovány dvoudílné, naopak zcela nepřípustné je opalování "nahoře bez", a to jak na plážích, tak u hotelových bazénů
Fotografování: s výjimkou vládních budov, vojenských zařízení a letiště lze fotografovat prakticky vše; naopak nepřípustné je fotografování místních obyvatel bez jejich výslovného souhlasu; fotografování zahalených žen v tradičních oděvech je zcela vyloučené

Autor: Eva