Gosausee, nejkrásnější jezero Solné komory

30.07.2021

Nejkrásnějším jezerem rakouské Solné komory je Gosausee. Je sice o mnohem menší než ostatní jezera a na jeho březích se nerozkládají žádná romantická městečka, zato mu působivou kulisu dělají vysoké štíty hor, jimž vévodí majestátní Dachstein s oslnivě bílým ledovcem.

Gousausee patří do řetězce tří ledovcových jezer souhrnně nazývaných Gosauseen, jež leží v horách nad půvabným městečkem Gosau. Řekne-li se Gosausee, pak je míněno nejníže položené Vordere, neboli Přední Gosausee ležící v nadmořské výšce 933 m.n.m.

Až k jezeru lze sice dojet autem, jenomže přímo u něj je parkování umožněno pouze hostům Gasthof Gosausee, jediného hotelu, který se na jeho břehu nachází. Neubytovaní návštěvníci se musí spokojit s parkovišti na svazích pod jezerem. Gosausee se díky své nesporné kráse těší velkému zájmu, a tak není divu, že se parkoviště od časného rána rychle zaplňují. Parkovišť je kaskádovitě nad sebou celkem deset a chceme-li si ušetřit namáhavý výstup strmými serpentinami, je nutné si přivstat a za krásami Gosausee vyrazit brzy ráno.

Při troše štěstí se nám podaří zaparkovat na parkovišti P1, ze kterého stačí vyjít pár schodů a před očima se nám otevře úchvatný pohled na údolí s ledovcovým jezerem obklopené monumentálním amfiteátrem hor. V temně modré hladině Gosausee se zrcadlí štíty Dachsteinského masivu s ledovcem a takřka třítisícovým vrcholem Hoher Dachstein, vápencové věže Kleiner a Grosser Donnerkogel, Strichkogel a další majestátní obři. Na břehu jezera před hotelem Gasthof Gosausee je malé přístaviště loděk. Zejména po ránu, kdy je jezero v bezvětří hladké jak zrcadlo, je plavba tichou elektrickou loďkou nádherným zážitkem, který dá výletu zcela jiný, doslova pohádkový rozměr. Půjčení loďky není sice zrovna levné (24 € za hodinu), ale hodina plavby po 1,7 km dlouhém a pár set metrů širokém jezeře bohatě stačí a překrásné scenérie nám vynaložené prostředky bohatě vynahradí.

Moc hezká je také procházka kolem jezera. Zhruba čtyřkilometrovou rovnou cestu bez problémů zvládají i matky s kočárky. Záleží jen na nás, kterou stranou se vydáme: zda vpravo kolem malé kamenité pláže a zelených pastvin s kravičkami, nebo vlevo, kde cesta vede pod skalními stěnami s ferraty plnými odvážných horolezců. Cesta obchází jezero kolem dokola a po hodině nás přivede zpět k terase před hotelem. Gasthof Gossausee je jednoduchý horský hotel těžící především ze své výjimečné polohy. Jeho venkovní restaurace nabízí příjemné posezení s kouzelným výhledem na jezero. Kdo si chce udělat výšlap, může vyrazit k výše položeným Gosaulacke a Hintere Gosausee. Nicméně v takovém případě jsou již pevné boty nezbytností.

Koupání není v Gosaussee výslovně zakázáno ani povoleno, spíš tiše tolerováno. Na březích jezera je několik menších oblázkových plážiček, na kterých je možné se uvelebit. 

Křišťálově čistá voda je pochopitelně chladnější, ale ne tak ledová, aby se v ní nedalo vykoupat. Ačkoli i v horkém letním dni to na žádné dlouhé cachtání není. 

Velmi oblíbené je Gosausee také u potápěčů. Technickou zajímavostí jezera jsou tři vodní elektrárny poháněné říčkou Gosaubach tekoucí z jezera dolů do městečka Gosau.

Do hor nad Gosaussee vede přímo od hotelu kabinová lanovka Gosaukammbahn. Hodně vytížená je zejména po ránu. Během dopoledne se fronty výrazně zkracují. V plné sezóně kabinky neúnavně pendlují nahoru dolů, takže není problém kdykoli vyrazit do hor a zase zpátky.  

Od horní stanice lanovky jsou nádherné výhledy dolů na jezero i na zasněžené štíty okolních hor. Dřevěné lavičky vybízejí k relaxaci. Můžete se hodiny procházet po rozkvetlých alpských loukách a strádat přitom rozhodně nebudete. Restaurace chat Gablonzer Hütte a Breininghütte disponují otevřenými terasami a vousaté rčení, že nejkrásnější výhled na hory je z vysoko klenuté barové stoličky, zde dosahuje praktického naplnění. Kdo je sportovněji založen, může použít horní stanici lanovky jako výchozí bod pro mnohahodinový výšlap na Donnerkogel. Kolem chat jsou pastviny a na nich kravičky s velkými zvonci na krku. Některé stračeny jsou překvapivě zvědavé a přítulné. Výjimkou není, že si vás zvědavé tele přijde prohlédnout hodně zblízka, ale bát se nemusíte. Kravička si vás jen prohlédne, očuchá a jde si zase po svém.

Den na Gosausee uteče velice rychle a s nadcházejícím večerem je třeba vrátit se dolů k jezeru. Návštěvníci se pomalu vytrácejí a slunce klesá za vrcholky hor. S nadcházejícím večerem je Gosausee snad ještě krásnější, než za plného slunce. Poslední paprsky končícího dne barví oblohu i hory barvami od oranžové, přes nachovou po temně modrou. Štíty hor potemní a Gosausee pomalu usíná. Nálada nad klidnou hladinou je tak magická, až snadno uvěříte, že v noci na ní budou tančit víly. 


Užitečné informace:

Stát: Rakousko
Oblast: Dachsteinské Alpy, Saltzkammergut (Solná komora), vzdálenost od hraničního přechodu Dolní Dvořiště 193 km, směr Freistadt - Linz - Salzburg - Gmunden - Bad Ischl - Bad Goisern - Gosau - Gosausee, GPS: 47.5278669N, 13.5079006E
Měna: euro
Parkování: soustava parkovišť na příjezdové silnici, zdarma
Občerstvení: Gasthof Gosausee, stánky u lanovky
Lanovka: Gosaukammbahn, obousměrná jízdenka 17 €, jednosměrná 11,80 €; jízdní řád léto 8.15 - 16.50 hod.; aktuální jízdní řád najdete na: https://www.dachstein.at/
Půjčovna loděk: před chatou Gasthof Gosausee, cena 24 € za hodinu, platí se po skončení plavby

Autor: Eva