Krimmelské vodopády, největší vodopády Rakouska

15.02.2024

Krimmelské vodopády (Krimmler Wasserfälle) leží v Národním parku Vysoké Taury na jihozápadě spolkové země Salcbursko. Jsou nejvyššími vodopády Rakouska a pátými největšími vodopády na světě. Z hory do údolí padají ve třech kaskádách o celkové výšce 385 metrů. Množství vody, které vodopády proteče, se během roku mění. Největší síly vodopády dosahují v červnu a v červenci, kdy je říčka Krimmler Ache nejvíce napájena vodou z tajících ledovců.

Cestu kolem Krimmelských vodopádů využívali lidé už ve středověku pro přepravu soli z Rakouska do severní Itálie. Ale turisté sem přišli až v 19. století s rozvojem železnice. Vodopády jsou přístupné od dubna do října, přes zimu je vyhlídková trasa uzavřena. Vstup do areálu vodopádů je zpoplatněn. Návštěvníkům je k dispozici několik velkých placených parkovišť, a jak je v Rakousku zvykem, také občerstvení a restaurací. Gáblík si ale nechme "na potom", protože absolvovat cestu na vrchol vodopádů s plným žaludkem by nebyl zrovna dobrý nápad.

Pohled zdola nahoru na burácející vodní masu je sice úchvatný, ale zůstat jen u něj by byla velká škoda. Nezbývá než se připravit na poměrně strmý, čtyři kilometry dlouhý výšlap do kopců. Stezka je zpevněná a hezky upravená, kolem jsou četné informační tabule.

Vystoupat až na vrchol vodopádů trvá hodinu a půl až dvě podle toho, jak ostré tempo zvolíme a jak moc se budeme zastavovat na vyhlídkách. Cestou jich je celkem jedenáct. Některé jsou až těsně u zpěněné vody, takže když to trochu víc "šplouchne", člověk suchý nezůstane. Vzduch je plný vodní mlhy z vířícího proudu. Lávky jsou často mokré a kluzké. Proto je na výlet k vodopádům dobré zvolit rychleschnoucí oblečení a pevné boty.

Nad druhou kaskádou je chata Gasthof Schönangerl s restaurací. Při zpáteční cestě je chata tím správným místem pro občerstvení.

Při návštěvě Národního parku Vysoké Taury návštěvu Krimmelských vodopádů určitě zařaďme na svůj itinerář. Stát na vyhlídce nad burácejícími vodopády řítícími se do hluboké propasti je zážitek, na který budeme s údivem vzpomínat ještě hodně dlouho.


Užitečné informace:
Poloha: Rakousko, Národní park Vysoké Taury
Měna: Euro
Doprava: autem z Zell am See 59 kilometrů směr Mittersill – Krimml, GPS parkoviště: 47.2144244N, 12.1683619E (nejblíže vstupu je parkoviště P4)
Otvírací doba: 9.00 – 17.00 hod.
Vstupné: pouze vodopády 8 € dospělý, 4 € dítě, kombinovaná vstupenka vodopády a expozice Water Worlds 13,90 € dospělý, 6,90 € dítě
Služby pro turisty: placené parkoviště (5 € za osobní auto), občerstvení, toalety

Autor: Eva