Ledovec Dachstein, království věčné zimy

01.10.2020

Necelé tři hodiny jízdy od našich jižních hranic leží nefalšovaný alpský ledovec. Jmenuje se Dachstein a je nejsevernějším a zároveň nejvýchodnějším ledovcem Alp. Leží pod horou Hoher Dachstein, která je s nadmořskou výškou 2.995 metrů druhým nejvyšším vrcholem  rakouských Severních vápencových Alp. Skládá se ze tří samostatných ledovců Schladminger Gletscher, Hallstätter Gletscher a Großer Gosaugletscher, ale nikdo mu neřekne jinak než Dachstein.

Výchozím bodem pro výstup na Dachstein je městečko Ramsau. Nahoru na ledovec jezdí, kromě několika lyžařských vleků, kabinová lanovka Dachstein-Südwandbahn. Jízdu lanovkou je třeba předem na určitý čas objednat. Důvodem je regulace počtu návštěvníků ledovce. Budete-li v okolí Dachsteinu trávit více, než jeden den, pak se vám rozhodně vyplatí turistická karta. Některé hotely v Ramsau a ve Schladmingu ji dokonce vydávají svým hostům zdarma. Bezplatné jízdné pak máte nejen na lanovce na Dachsteinský ledovec, ale zdarma máte také mnoho dalších lanovek a jiných atrakcí v jeho okolí. A když už ne zdarma, pak aspoň s výraznou slevou.

Městečko Ramsau s dolní stanicí lanovky Türlwaldhütte spojuje klikatá silnice jménem Dachsteinstraße. Vjezd je zpoplatněn, ale máte-li kartu, neplatíte nic. Připravte se na prudké stoupání a ostré zatáčky a hlavně na fakt, že absolutní přednost na silnici má kráva. Kravičky vybavené velkými zvonci se pasou na rozkvetlých alpských loukách, ale někdy se stádo usadí přímo uprostřed silnice. Pokud se vám kráva postaví do cesty, nejlépe je zastavit, nechat zvědavou stračenu v klidu si prohlédnout auto, a když se spokojeně odkolébá stranou, pomalu pokračovat v jízdě.

U chaty Türlwaldhütte je velké parkoviště, kde není ani v plné sezóně problém najít volné místo. Chystáte-li se na ledovec v létě, pak před cestou nahoru vyměňte kraťasy za teplou zimní výbavu. Nejen kvůli zmrzlému ledovci, ale také proto, že dachsteinská lanovka nabízí něco opravdu výjimečného. 

Pokud vám totiž obsluha na dolní stanici položí podivnou otázku: "Balkon?" a spiklenecky mrkne kamsi vzhůru, pak neváhejte a vydejte se do horního patra stanice. Zažijete něco neuvěřitelného. 

Od r. 2013 platí, že kdo nejel na střeše lanovky, ten jako by nebyl. Tehdy byla Dachstein-Südwandbahn vybavena moderními velkokapacitními kabinami, z nichž gondola č. 2 disponuje otevřenou střešní plošinou, jež pojme až 10 odvážlivců. 

Fakt, že jde o světový unikát, netřeba zdůrazňovat. 

Jestli jste si doteď nenasadili čepici a neoblékli prošívanou bundu s teplou kapucí, pak tak neprodleně učiňte. Chyťte se zábradlí, zhluboka se nadechněte. Adrenalinová jízda začíná. Lanovka vyrazí vzhůru rychlostí 43 km za hodinu, kolem vás sviští ledový vítr a zejména při míjení s protijedoucí kabinou je dobré pevně se držet. Potkávací rychlost 86 km vámi pořádně zacloumá. Ovšem, jízda je to parádní! Kolem rychle ubíhají skalní stěny, překrásné scenérie se v divokém sledu střídají jedna za druhou. V horní stanici Hunerkogel zastaví kabina za neuvěřitelných 6 minut. Kvůli stavbě lanovky musel být kus hory odstřelen, ale i tak leží stanice v úctyhodné výšce 2.678 m.n.m.

Svět na ledovci je v pravém slova smyslu královstvím sněhu a ledu. Bohužel, díky celkovému oteplování, ledovec v létě už ani přes noc nezamrzá, a tak pomalu, ale jistě odtává a jeho mohutnost se výrazně snižuje. Proto vás nesmí zaskočit, že některé jeho části jsou zakryté bílou plachtou chránící ledovec před táním. Právě z důvodu ochrany ledovce je počet návštěvníků regulován a lyžařský areál není přes léto v provozu. Zdatnější návštěvníci však mohou za hezkého počasí podniknout pěší túru na okolní vrcholy. A nebylo by to Rakousko, aby i na ledovci nebyla spousta zábavy pro nelyžaře.

V r. 2007 na jižní stěně ledovce vybudovali visutý chodník Dachstein Skywalk. Na chodníku se doslova vznášíte ve vzduchu, neboť jeho podlaha je roštová a zábradlí skleněné, takže srázy pokryté věčným ledem máte přímo pod nohama, o nádherném výhledu na panorama Alp nemluvě (pokud ovšem zrovna nepřijde mrak). Dech beroucím vrcholem visuté lávky je vyhlídka Die Treppe ins Nichts (Schody do nikam). 

Chodník vás dovede k další atrakci s romantickým názvem Ice Palace (Ledový palác). Vysochali jej čínští řezbáři ledu přímo do samotného ledovce. Trůní sál, křišťálová kopule či modrý salon jsou barevně nasvícené a vyzdobené více či méně kýčovitými ledovými skulpturami mezi nimiž nechybí egyptský faraon, antický chrám či parní mašinka. Avšak chodby vytesané v samotném ledovci jsou velmi působivé.

Den plný neobvyklých zážitků je nejlépe zakončit v krásné restauraci s panoramatickým výhledem Panoramarestaurant Dachstein, kterou najdete hned vedle horní stanice lanovky.

Užitečné informace:

Poloha: Rakousko, Ramsau am Dachstein
Měna: Euro
Doprava: autem, délka jízdy z Dolního Dvořiště cca 2,5 hod., GPS pro navigaci: 47.4499964N, 13.6182528E
Turistické karty: 
Pro zimní sezónu Schladming-Dachstein Skipass
Lanovka Dachstein-Südwandbahn: 
Jízdné se Sommercard zdarma, zpáteční jízdenka dospělý cca 40 €, studenti 30 €, děti 20 €(kompletní aktuální ceník https://www.derdachstein.at/de/)
Jízdní řád: léto denně 8.30 - 16.50 hod., zima denně 9.00 - 16.00 hod.
(aktuální informace https://www.derdachstein.at/de/tickets-infos/berg-und-talfahrt)
Dachstein Skywalk, Ledový palác: 
Vstupné: dospělý 10 €, studenti 8 €, děti 5,50 € 
(kompletní aktuální ceník https://www.derdachstein.at/de/)
Otvírací doba: léto denně 9.00 - 16.00 hod.

Autor: Eva