Mooserboden, tyrkysová přehrada nad Kaprunem

21.07.2023

Řekne-li se elektrárna, představíme si nevzhledný průmyslový podnik, ze kterého vedou dráty. Ovšem není elektrárna, jako elektrárna. Například vodní elektrárna může být krásným jezerem ležícím vysoko v horách pod zasněženými alpskými štíty. Jedním takovým místem je vysokohorská přehrada Mooserboden nad Kaprunem. Ačkoli jde o nádrž vybudovanou za účelem výroby elektřiny, jedná se o velmi zajímavý a krásný cíl celodenního výletu, který při pobytu v Kaprunu podniknout prostě musíme. K přehradě – nebo vlastně k přehradám, protože jezero má dvě hráze - se dá z Kaprunu dojít buď mnohahodinovým výšlapem do strmých kopců, nebo pohodlně dojet autobusem a jednou zcela unikátní lanovkou.

Auta na Mooserboden nesmí. Je proto nutné zaparkovat v Kaprunu na konci silnice Kesselfallstrasse v neplaceném parkovacím domě a zde přesednout na autobus. Autobusy odjíždí každou půl hodinu od chaty Kesselfall Alpenhaus. Jízdenky se kupují v informačním středisku vedle chaty. Kdo má návštěvnickou kartu Sommerkarte Zell am See – Kaprun, kterou mnoho místních hotelů dává jako bonus k pobytu, má dopravu a vstup na přehradu zdarma.

Cesta autobusem vede z valné části tunelem vyraženým v horách. Řidiči si jízdu tunelem s mnoha zatáčkami náležitě užívají a pořádně dupou na pedál. Místy má autobus v úzkém tunelu rezervu sotva pár centimetrů, takže jde o vcelku adrenalinový zážitek.

Druhá část cesty probíhá na stojáka. Dopravu přes další kopec obstarává pozemní kolejová lanovka s roztomile "jednoduchým" názvem Lärchwand Schrägaufzug.

Jde o největší otevřený výtah v Evropě a největší kolejové vozidlo na světě. Rozchod kolejí je 8,2 metru a na zastřešené plošině lanovka uveze až sto osmdesát pět lidí. Ocelové monstrum překvapivě svižným tempem na trase dlouhé osm set dvacet metrů hravě překoná výškový rozdíl čtyři sta třicet jedna metrů. Původně lanovka sloužila jako nákladní výtah při stavbě přehrad. Po rekonstrukci v letech 2012 - 2014 zajišťuje už jen přepravu osob. Rychlostí takřka třináct kilometrů za hodinu nás za necelých pět minut doveze na parkoviště, kde přesedneme na další autobus.

Čeká nás poslední úsek cesty opět zčásti vedoucí tunelem, ale tentokrát si užijeme i nezapomenutelné výhledy na níže položenou nádrž Wasserfallboden. Její sto dvacet metrů vysoká přehrada Limbergsperre leží v nadmořské výšce 1 672 metrů. 

Cesta končí v nadmořské výšce 2 036 metrů u dvojice přehrad nádrže Mooserboden.

Vysokohorská nádrž Mooserboden je součástí soustavy uměle vybudovaných jezer, která zadržují vodu z tajícího ledovce Pasterze na Grossglockneru. Voda je složitým systémem podzemních tunelů přiváděna k turbínám elektrárny dole v Kaprunu. Samotná elektrárna leží v údolí u vstupu do soutěsky Sigmund-Thun-Klamm. Nahlédnout přímo do sálu s turbínami můžeme z centra pro návštěvníky, které je volně přístupné. Do kaskády vodních nádrží patří ještě přehrady Margaritze pod Grossglockneerem a již zmíněná nádrž Wasserfallboden.

Tyrkysovou vodu v jezeře Mooserboden zadržují dvě hráze. První je gravitační hráz Moosersperre vysoká sto sedm metrů a čtyři sta padesát čtyři metrů dlouhá. Druhá je klenbová hráz Drossensperre vysoká sto dvanáct metrů a tři sta padesát sedm metrů dlouhá. Společně hráze zadržují vodu o objemu až osmdesát pět milionů metrů krychlových. 


Jak fungují přehrady nad Kaprunem?
Pod krásnými scenériemi vysokohorských nádrží se skrývá složitý systém čerpadel a tunelů, které přivádějí vodu na lopatky turbín vodní elektrárny. Zatímco si návštěvníci užívají slunečný den u nádherných jezer, v nitru země pod horami se odehrává geniální, a přece jen těžko uvěřitelný proces. Přičemž (řečeno s nadsázkou) známý zákon, že voda vždycky teče dolů, tady rozhodně neplatí... ;-)
Přečtěte si, jak funguje kaskáda přehrad nad Kaprunem. 

Po korunách obou hrází je možné se procházet a obdivovat krásné přírodní scenérie. Jezero obklopují horské štíty, z nichž některé přesahují výšku tři tisíce metrů. Od přehrady je také pěkný výhled na nádrž Wasserfallboden.

Na Mooserboden jsou návštěvníkům k dispozici restaurace a občerstvení, a také malé muzeum s výstavou věnovanou historii a principu fungování systému přehrad Kaprunské elektrárny. Za poplatek 6 euro je možné se vydat na komentovanou prohlídku do nitra hráze.

Bohužel, pohádkově krásné místo má temnou historii. Přehrady se začaly stavět před druhou světovou válkou. Během války byla využívána práce nuceně nasazených. Při výstavbě přehrady Mooserboden zemřelo sto šedesát jedna lidí. Jejich oběť připomíná památník na břehu jezera. Stavba přehrady byla dokončena v roce 1955.

Kdo si chce vychutnat krásu přehradních dvojčat Mooserboden z ptačí perspektivy, musí vystoupat ještě o něco výš. Obě hráze jsou uprostřed vetknuty do 2 108 metrů vysoké hory Höhenburg. Výstup od jezera na vrchol není nijak náročný a i méně zdatný turista výšlap pohodlně zvládne. Výhled odtud je jedním slovem úchvatný. Přehrady z výšky vypadají jako dva tenké prstýnky. Přitom ve skutečnosti zadržují obrovské množství vody.

Můžeme také přejít přes obě hráze a vystoupat na výše položené alpské louky, odkud se vám opět naskytne krásný výhled na jezero s hrázemi.

Na Mooserboden si přijdou na své také horolezci a milovníci opravdového adrenalinu. Komu nestačí svižná jízda autobusem úzkým tunelem, může se vydat na ferratu, jejíž část vede přímo po klenuté stěně hráze. Atrakce je určená jen opravdovým profíkům. Běžný turista nechť na infarktovou kratochvíli ani nepomyslí a raději relaxuje na některé z laviček u jezera.

Na návštěvu přehrad Mooserboden je dobré si vyhradit celý den. Možná si řeknete, že kromě procházky po vrcholku hrází není na Mooserboden moc co dělat. Ale věřte, že tyrkysové jezero uprostřed zasněžených hor se vám nebude chtít jen tak opustit a den na jeho břehu uteče až příliš rychle.


Užitečné informace:

Poloha: Rakousko, Kaprun
Měna: euro
Doprava: autem z Kaprunu po silinici Kesselfallstrasse až k parkovacímu domu (GPS 47.2172425N, 12.7257692E); parkování zdarma
Vstupné: s kartou Sommerkarte Zel lam See – Kaprun zdarma; bez karty stojí obousměrná jízdenka 28 € / dospělá osoba, jednosměrná jízdenka 14,50 € / dospělá osoba
Otvírací doba: každý den 8.10 – 17.00 hod. (mimo letní sezónu do 16.45 hod.), od října do května jsou přehrady zavřené
Služby pro turisty: restaurace, občerstvení, prodej suvenýrů, toalety zdarma, výstava Dobrodružný svět elektřiny (Erlebniswelt Strom) zdarma, prohlídka přehrady Moosersperre s výkladem 6 € / osoba (vstupenky se kupují v informačním centru u přehrady, prohlídky se konají od 10.00 do 15.15 hod.)

Autor: Eva