Pozor na zpětný proud u pláže!

27.06.2022

Už se těšíte, jak si budete užívat moře na krásných plážích? Někdy je voda hladká jak zrcadlo, jindy je hladina zčeřená nebo vítr zvedne malé či větší vlnky. Pláž je plná lidí, vypadá bezpečně, přesto na vás a na vaše děti může číhat jedno nebezpečí. Jmenuje se zpětný proud.

Zpětný proud se může vyskytnout zcela nečekaně, u pláže, kde jste celý týden bezpečně dováděli a nezpozorovali jste nic podezřelého. 

Co je zpětný proud?

Pokud vítr a vlny ženou vodu směrem na široké písečné pláže, vzniká zde přebytek vody, která musí někudy zase odtéct zpět. Za určitých podmínek se tak děje jen v úzkých omezených místech a vznikají zpětné proudy. Jsou to jakési malé říčky nepozorovaně tekoucí na moře v jinak stojatých vodách.

Jak poznat zpětný proud?

Volně jdete ponořeni po hrudník ve vodě a dovádíte se skupinou dalších lidí. Náhle vám něco jakoby podtrhne nohy a v hrůze zjistíte, že jste unášeni od břehu. Ostatní si povídají, stojí pár metrů od vás a nic netuší.

Co při zpětném proudu dělat?

  1. Základní pravidlo je: NEZMATKOVAT! Nic se neděje, jen vás unáší zpětný proud.
  2. Držte se na hladině, například si lehněte na záda.
  3. Nevzdorujte plavbou ke břehu. Pokud nejste dobří plavci, rychle se vyčerpáte a vůbec si nepomůžete.
  4. Plujte do boku. Zpětný proud bývá jen několik metrů, maximálně tak deset nebo dvacet široký. Takže pokud chvíli plavete do boku (rovnoběžně s břehem), poměrně snadno se ze zpětného proudu dostanete.
  5. Obloukem se vraťte ke břehu, mimo oblast, kde vás zpětný proud strhl.
  6. V případě nouze volejte o pomoc a držte se na hladině.

Zpětný proud s rostoucí hloubkou slábne, takže není problém se z něj dostat a vrátit se plavbou bokem.

Pokud jdete do vody s dětmi při zvlněném moři, doporučuji oblast, kde si budou hrát, osobně projít. Raději si ověřte, že zde není zpětný proud. Bylo by nepříjemné, kdyby se dětská hra změnila v nebezpečné drama.

Nechci vás v žádném případě strašit. U moře jsem byl mnohokrát a zpětný proud jsem osobně zažil dvakrát. Jednou v Bulharsku táhl mého otce, který byl jen nějaké dva metry od nás, jednou Řecku, ale to byla spíš kratochvíle, než nebezpečí.

Příspěvek o zpětném proudu jsem před pár dny zveřejnil v jedné cestovatelské skupině na Facebooku. Podle reakcí se našlo více lidí, kteří se zpětným proudem mají osobní, mnohdy nemilé zkušenosti.

Proto doporučuji se zbytečně nestresovat, ale být na setkání se zpětným proudem připraveni.

Pamatujte si zásady, které pomohou z takového setkání udělat jen zajímavost, nikoliv nebezpečný zážitek s ohrožením života.

Autor: Michal