Chrám na mysu Sounion, Poseidonova svatyně a graffiti romantického básníka

13.04.2018

Necelých sedmdesát kilometrů na jih od Athén leží překrásné místo - šedesát pět metrů vysoký mys Sounion s působivými rozvalinami Poseidonova chrámu. Ale říkáme-li rozvaliny, pak nemáme na mysli hromady kamení. Na strmém útesu, vysoko nad Egejským mořem, se ještě dnes vypíná k nebi řada sloupů kdysi slavného antického chrámu. Jen těžko bychom hledali příhodnější místo pro uctívání boha moří Poseidona. A stejného názoru podle všeho byli také antičtí Řekové.

Poseidona, pána moří, uctívali lidé na mysu Sounion od nepaměti. Z původní svatyně se do dnešních dnů nezachovalo nic. Zničili ji Peršané v 5. století před Kristem během řecko-perských válek. Chrám, jehož pozůstatky dnes obdivujeme, byl postaven r. 444 před Kristem. Kombinuje v sobě prvky klasických řeckých stavebních stylů - dórského a iónského. Sloupy, které kdysi nesly střechu chrámu, jsou v dórském stylu. Vlys, jehož pozůstatky můžeme obdivovat u vstupu, je ve stylu iónském. 

Chrám byl součástí rozsáhlého Poseidonova okrsku, do kterého mimo jiné patřila svatyně bohyně Athény ležící na protilehlém svahu. 

Poseidonův chrám byl postaven z místního mramoru, který však nebyl tak kvalitní, jako mramor, z něhož byly vybudovány chrámy na athénské akropoli. Stavitelé si byli tohoto faktu vědomi a snažili se budovu vystavenou působení silného slaného větru ochránit. Například sloupy mají menší počet tzv. kanelur (žlábků), aby se zamezilo usazování soli v jejich prohlubních.

Areál na mysu Sounion je otevřený denně od rána až do západu slunce. Vstupné do areálu je 8 € pro dospělé, děti mají vstup zdarma. Pamatováno je i na občerstvení. Pod vstupní branou je Naos-Café Restaurant.

Právě večerní návštěva má největší kouzlo, když se potemnělé ruiny chrámu černě rýsují proti rudému obzoru. Možná si řeknete, že vyrazíte k chrámu o něco dříve a pěkně si jej prodejte. Neprojdete. Celý chrám je obehnán provazem a vstup mezi jeho sloupy je přísně zakázán. Nejde ani tak o to, aby vám nespadl nějaký ten kus mramoru na hlavu, ale o ochranu stavby.

Za zákaz vstupu můžete poděkovat britskému romantickému básníkovi Lordu Byronovi. Poseidonův chrám na mysu Sounion navštívil v r. 1810. Romantická duše básníka byla impozantními ruinami tak uchvácena, že se Lord Byron neudržel a prostě musel na jeden z mramorových sloupů vyrýt svůj podpis. Nevědomky tak zavedl vandalskou tradici, která se na vzhledu chrámu ošklivě podepsala. Kde kdo z návštěvníků chtěl být zvěčněn vedle podpisu proslulého Lorda Byrona, a řecké památkové správě nezbylo, než vstup do chrámu zakázat. Inu, Lord Byron promine, jména hloupých...

Ale nemusíte být smutní. I když se nelze volně procházet mezi vysokými sloupy, návštěva Poseidonova chrámu patří k nejkrásnějším zážitkům v Řecku.

Jste-li ubytováni v Athénách nebo na poloostrově Attika, můžete se na mys Sounion vydat po vlastní ose půjčeným autem. Z Athén vás pohodlně vyvede dálnice, která později přejde v silnici, jež se v městečku Laurio změní v klikatou řeckou silničku hrdě pojmenovanou Sounio Road. Nechcete-li si přidělávat starosti s řízením, můžete využít nabídku výletu od cestovní kanceláře. Součástí bývá nejen návštěva chrámu, ale také plavba lodí kolem mysu.

Kdybyste však chtěli na mysu Sounion a v jeho okolí strávit více času, pak mám pro vás jeden tip. Není sice zrovna levný, ale podobný hotel v Řecku prostě nenajdete. Hotel Grecotel Cape Sounio je jedním slovem výjimečný. Skvělé služby, nádhernou zahradu a vlastní písečnou pláž netřeba zmiňovat. Mne uchvátil něčím docela jiným. Zcela jedinečnou architekturou hlavní budovy, která připomíná starověký palác.

Otevřené atrium zdobí velké mramorové mísy s vodotrysky, odkud je kouzelný výhled na skutečný antický Poseidonův chrám. Večer, jakmile zapadne slunce, ozáří palácové průčelí hotelu řecké ohně. Právě v onen jedinečný okamžik dospějete k závěru, že jste se přenesli do jiného světa, přímo doprostřed Homérových bájí.


Užitečné informace:

Poloha: 70 km na jih od Athén
Vstupné: 8€ dospělí, děti zdarma
Otvírací doba: od 9.30 hod. do západu slunce
Občerstvení: Naos-Café Restaurant
Služby: parkoviště, prodej suvenýrů, toaleta
Ubytování v okolí: Grecotel Cape Sounio, kategorie 5*

Autor: Eva