Kitzsteinhorn, výlet na ledovec

17.08.2023

Věčně zasněžený Kitzsteinhorn shlíží na městečko Kaprun z výšky 3 203 metrů nad mořem. Ve 20. století se stal prvním rakouským ledovcovým střediskem. Od té doby byl svědkem spousty radosti, kterou návštěvníkům celoroční dovádění na ledovci přináší. Ale, bohužel, také jedné jen těžko uvěřitelné tragédie, která lidem znovu připomněla, jak děsivě se dokáže vymstít nezodpovědný šlendrián.

Z Kaprunu až pod vrchol hory nás dopraví soustava lanovek Kitzsteinhorn Gletscherjet. Máme-li kartu Zell am See - Kaprun Sommerkarte, jedeme na ledovec zdarma. Dolní stanici lanovky nelze přehlédnout, ani s parkováním není problém. U silnice Kesselfallstraße je soustava deseti neplacených parkovišť, jejichž kapacita je dostatečná. Nevím, jak v zimě, ale v létě se žádné dlouhé fronty na lanovku nestojí. Chcete-li si na Kitzsteinhorn udělat trochu jinou vyhlídkovou jízdu, můžete vyjet z Kaprunu na horu Maiskogel a odtud se vydat dlouhou panoramatickou lanovkou. Dolní stanice je na náměstí Kitzsteinhornplatz.

Právě s lanovkami se pojí jedna velmi tragická událost. Kdo, stejně jako my, navštívil Kitzsteinhorn před rokem 2000, ten si určitě vzpomene na unikátní futuristickou pozemní lanovku Gletscherbahn Kaprun 2. Vlak vzhledu malého "pendolina" schopný pojmout až 180 pasažérů napřed prosvištěl po visuté rampě, pak zajel do šikmého tunelu a za pár minut nás vyložil o tisíce metrů výš na ledovci. Neuvěřitelný zážitek.

Když jsme letos stáli na úpatí Kitzsteinhornu, vzpomínali jsme, jak jsme lanovkou kdysi sami jeli. Jako tisíce dalších lidí, které lanovka svezla, jsme netušili, že tahle krasavice jak vystřižená ze sci-fi filmu v sobě skrývá tikající časovanou bombu v podobě neodborné úpravy vagónů a absence základních bezpečnostních prvků. Ke katastrofě došlo na začátku milénia. 


Je 11. listopad 2000, krátce po deváté ráno. Lanovka plná převážně mladých lidí se vydává vstříc osudu. Ještě než vjede do tunelu, zachvátí ji požár. Po 600 metrech hořící lanovka v tunelu náhle zastaví. V ten okamžik vypukne opravdové peklo. Souhra mnoha nešťastných okolností způsobí smrt celkem 155 lidí, mezi nimi jedné dvacetileté Češky. Přežije jen 12 šťastlivců. Požár v šikmém tunelu, který zafunguje jako obrovský komín, nezabíjí jen v samotné lanovce, ale dokonce i v nákupním centru u její horní stanice. Vyšetřování prokáže, že příčinou katastrofy není nic jiného, než nezodpovědný šlendrián, s jakým je lanovka mnoho let provozována. Přesto soud všechny obžalované zprostí viny. Lanovka už není nikdy obnovena. Visutá rampa je stržena a po zázraku techniky zbyde jen zazděná díra v hoře. Památku zemřelých připomíná nenápadný památník na parkovišti u bývalé dolní stanice. Každé ze 155 úzkých barevných oken památníku symbolizuje jednoho zemřelého, nese jeho jméno a datum narození.

Bohužel, i tento tragický příběh patří k historii Kitzsteinhornu. Ale, život jde dál...

Dnes turisty vozí nahoru sice nudně klasické, zato bezpečné kabinkové lanovky a Kitzsteinhorn je už zase veselým místem. Nebyli bychom v Rakousku, aby i těsně pod vrcholem třítisícovky nebyla restaurace a spousta další zábavy. 

Nejvýše položeným místem, na které je možné se lanovkou dostat je vyhlídka Top of Salzburg v nadmořské výšce 3 029 metrů. Nejede však na ni klasická lanovka, ale poněkud rozvrzaný pozemní výtah Gletscher Shuttle. Na vyhlídku je potřeba vystoupat ještě pár schodů.

V horní stanici  je také nejvýše položené kino Rakouska, Cinema 3000. Na osmimetrovém plátně se zde promítá film o přírodních krásách Kitzsteinhornu. Dalším místem, které nesmíme vynechat, je hezká vyhlídková restaurace Bella Vista. Kávičce a dortíku ve stínu třítisícovky nelze odolat.

Pro cestu zpátky dolů máme dvě možnosti: buď pozemním pendlem, nebo pěšky tunelem svažujícím se 360 metrů skrze horu. V tunelu je instalovaná expozice věnovaná národnímu parku Vysoké Taury. Nemohu si pomoc, ale "něco mi říká", že pro šikmé tunely mají na Kitzsteinhornu nějakou slabost. Ovšem v tomto žádná katastrofa nehrozí. Jedině snad nepříjemný "držkopád", protože namrzlý ocelový chodník je i v létě velmi kluzký a ani gumová rohož s tím moc nenadělá.

Tunel prochází nitrem hory, až vyústí na vyhlídkové plošině Nationalpark Gallery, odkud se otvírá úchvatný panoramatický výhled na zasněžené štíty Vysokých Taur. Nejkrásnější z nich je 3 798 metrů vysoký Grossglockner, nejvyšší hora rakouských Alp. Pod plošinami se prostírá ledovec Kitzsteinhornu.

Od vyhlídky pokračujeme dolů po svahu stezkou, která končí u sáňkařského areálu Ice Arena. Sáňkování na ledovci je v létě vyhledávanou kratochvílí. My ještě pamatujeme, že se na svazích Kitzsteinhornu uprostřed léta vesele lyžovalo. Dnes se, díky oteplování a související ochraně ledovce, může od června do srpna už jen sáňkovat na vyhrazené ploše. I tak jde o prima zábavu. Nemalý podíl na švandě k popukání mají turisté z arabských zemí. Městečka Zell am See a Kaprun jsou v létě jejich oblíbeným cílem, přičemž výlet na Kitzsteinhorn nemůžou samozřejmě vynechat. To je teprve legrace vidět dámy v burkách, jak rozverně dovádí na ledovci. Přímo u Ice Areny je malý snack bar prodávající drobné občerstvení.

Od Ice Areny se svezeme dolů lanovkami. Na přestupních stanicích jsou nákupní centra, další vyhlídkové restaurace a dětská hřiště. Hezké jsou procházky po svazích hory s rozkvetlými alpskými loukami, potůčky a malou přehradní nádrží, na jejíž hladině se zrcadlí okolní kopce. Místy leží v úžlabinách zbytky sněhu.

Den na svazích Kitzsteinhornu uteče rychleji, než bychom si přáli. Poslední lanovka jede dolů před pátou odpoledne. Pak se majestátní ledová hora ponoří do ticha, aby zítra přinesla dalším návštěvníkům radost. 


Užitečné informace:

Poloha: Rakousko, Kaprun
Měna: euro
Doprava: autem, lanovkou
GPS parkoviště na Kesselfallstraße 47.2302319N, 12.7264067E
GPS parkoviště lanovky přes Maiskogel 47.2745711N, 12.7579614E
Provoz lanovek:
Kitzsteinhorn Gletscherjet denně 9.30 – 16.45 hod.
Maiskogelbahn denně 9.00 – 17.00 hod.
Jízdné: s kartou Zell am See – Kaprun zdarma; aktuální ceny najdete 
zde
Služby pro turisty: restaurace, toalety zdarma, nákupní centra, kino, parkoviště u dolních stanic lanovek zdarma
Památník obětem katastrofy (Kaprun Gletscherbahn Denkmal): otevřeno po celý rok 24 hodin denně, vstup volný,
GPS 47.2285581N, 12.7270822E

Autor: Eva