Kölnbreinsperre, nejvyšší přehrada Rakouska

30.06.2024

V Korutanech, v národním parku Vysoké Taury, obklopené věčně zasněženými horskými štíty, leží tyrkysové jezero. Jeho vodu zadržuje nejvyšší přehradní hráz Rakouska, majestátní Kölnbreinsperre. S rozměry 200 metrů na výšku a 626 metrů na délku je skutečnou královnou rakouských přehrad. A jako každá královna, má své vrtochy a stavitele pěkně potrápila.

Plány postavit v údolí prudké horské řeky Malta přehradu se zrodily už ve 30. letech dvacátého století. Ale na realizaci došlo až v letech 1971 – 1977. Stavitelé přehrady se potýkali s mnoha problémy. Čelili nejen nepřízni počastí, ale i technickým problémům, které – nemělo-li dojít ke katastrofě – museli spolehlivě vyřešit.


Jak fungují přehrady ve Vysokých Taurách?
Horský masiv Vysokých Taur je děravý jak ementálský sýr. Nevěříte? Pod zasněženými štíty jsou vyraženy desítky kilometrů tunelů, které neuvěřitelně důmyslným systémem čerpají vodu z vysokohorských přehrad do elektráren. Voda (většinou) teče dolů, ale (když je třeba) teče i nahoru, přičemž tisíc metrů převýšení sem, tisíc tam, není žádný problém. :-)
Přečtěte si, jak fungují přehrady ve Vysokých Taurách.

Klenutá oblouková hráz byla fakticky dokončena v r. 1977 a jezero se mohlo začít plnit vodou, jenomže četné průsaky v hrázi a praskání jejích boků ukotvených do okolních hor způsobily inženýrům nejednu bezesnou noc. A tak se utěsňovalo a spárovalo, ovšem problémy se kupily jeden na druhý a přehrada stále nemohla být napuštěna na plnou kapacitu. V následujících letech probíhaly další úpravy a zpevňování hráze. Až v r. 1984 mohla Kolnbreinsperre začít fungovat, ale jen na 90% své kapacity. Vše nakonec vyřešilo vybetonování 70 metrů vysokého bloku u paty hráze, který s tělesem přehrady spojuje více než 600 pružných neoprenových podložek reagujících na průhyb hráze v důsledku stoupání a klesání vodní hladiny. Na plnou kapacitu začala Kolnbreinsperre fungovat až v r. 1993. Smutnou stránkou příběhu se šťastným koncem je fakt, že si stavba rekordní rakouské přehrady vyžádala takřka 30 lidských životů.

Přehrada Kölnbreinsperre je součástí důmyslného systému vodních elektráren. Není primárně určená k rekreaci, přesto je velmi oblíbeným cílem turistů. Důvodem jsou nejen okouzlující scenérie, které vysokohorské jezero nabízí, ale hlavně silnice, která k němu vede. 

Aby mohli inženýři ve vysoké nadmořské výšce přehradu postavit, museli se napřed doslova prokousat strmým údolím Maltatal a vybudovat silnici. Původně účelová komunikace se dnes jmenuje Malta-Hochalmstraße. Placená vysokohorská silnice je podobně jako známější Grossglockner Hochalpenstraße královstvím zatáček a rájem motorkářů a milovníků rychlých sporťáků. V mnoha zatáčkách stoupá do hor a také prochází několika úzkými skalními tunely, ve který je doprava řízena kyvadlově pomocí semaforů. Někdy trvá čekání na zelenou dvacet minut, jindy jen pět. Dlouhé čekání je možné si zkrátit prohlídkou vodopádu Hinterer Maralmfall.

Na Malta-Hochalmstraße není výjimkou stádo krav líně zevlující přímo za ostrou zatáčkou. Krávy agresivní nejsou, jen neuvěřitelně zvědavé. Občas si přijdou omrknout projíždějící auto hodně zblízka. V takovém případě je lepší hodně zpomalit nebo úplně zastavit a nechat stračenu ukojit její zvědavost. 

Silnice je otevřená od května do října denně od 7.00 do 18.00 hod., přes zimu a v noci je uzavřená. Držitelé letní Kärnten Card mají vjezd zdarma. Stejně tak nic neplatí turisté, kteří jsou nahoře u Kolnbreinsperre ubytováni. 

Po průjezdu posledním tunelem se nám otevře nádherný pohled na obloukovou hráz s jezerem. V blízkosti hráze stojí pro Alpy poněkud atypická budova ve tvaru válce. Původně sloužila jako ubytovna pro stavitele přehrady. Po jejím dokončení byla přebudována na tříhvězdičkový, velmi pěkně zařízený hotel. V posledním, pátém patře budovy je umístěno řídící centrum přehrady. Stejně jako Malta-Hochalmstraße, také Berghotel Malta funguje jen od května do října. Ale služby, jak už je v Rakousku zvykem, jsou na vysoké úrovni, přičemž ceny jsou překvapivě přijatelné. Hotel (kromě jiného) disponuje krásnou vyhlídkovou terasou ve tvaru lodi plující po jezeře. Kdo se nechce plahočit po horách, může se kochat jejich krásou a přitom si pochutnat třeba na kávičce a pravém Sacher dortu.

Provozovatel přehrady, elektrárenská společnost Verbund, nabízí v letní sezóně placené prohlídky hráze spojené s odborným výkladem. Ve spodních patrech hotelu je umístěná obsáhlá expozice věnovaná výstavbě přehrady a jejímu fungování. Vstup do expozice je i pro neubytované návštěvníky zdarma. 

Pod korunou hráze je od r. 2010 instalována ocelová vyhlídková plošina, ze které si nejen můžeme doslova sáhnout na královnu rakouských přehrad, ale je odtud krásný výhled na údolí Maltatal a níže položenou malou přehradu Malta Vorspeicher Galgenbichl.

Chcete-li ochutnat domácí rakouskou kuchyni, doporučuji navštívit chatu Kölnbreinstüberl. Leží na rozkvetlé horské louce u říčky Kölnbreinbach zhruba 800 metrů od Berghotelu Malta. Ceny jsou zde téměř lidové a domácí speciality vynikající.

Chata Kölnbreinstüberl je výchozím bodem pro túru po břehu přehrady. Příjemná stěrková cesta vede po severní straně jezera. Cesta tam a zpátky je dlouhá cca 12 km, záleží na tom, jak daleko dojdeme. Výšlap není nijak náročný a zvládne ho i méně zdatný turista. Jen je třeba počítat s tím, že cestou již nejsou žádné chaty ani možnost občerstvení. Zhruba v první třetině cesty je malý památník věnovaný dělníkům, kteří zahynuli při stavbě přehrady.

Přehrada Kölnbreinsperre je napájena nejen řekou Maltou, ale také mnoha dalšími potoky a říčkami, které do ní z okolních hor stékají. Jestliže je vysokohorská silnice královstvím zatáček, pak okolí přehrady je královstvím vodopádů. Ze zasněžených hor jich do přehrady padají desítky, při jarním tání možná stovky. Na jaře a začátkem léta je přehrada napůl vypuštěná, aby měla dostatečnou rezervu pobrat vodu, která do ní z tajícího sněhu přiteče. Některé z nich se valí přímo přes turistickou cestu. Občas stačí potůček přeskočit, jindy musíme balancovat po provizorně naskládaných kamenech nebo se rovnou horskou bystřinou doslova přebrodit. Zkrátka, nohy v suchu na téhle procházce neudržíme, ale okolní nádhera za to stojí.

Vydáme-li se na cestu kolem přehrady ráno, musíme dávat pozor, abychom nešlápli na vyhřívající se zmije. Avšak když dodržíme uctivý odstup, nic nám od nich nehrozí. Naopak pro zmije je člověk víc nebezpečný, než ony pro něj. Turisté na rychlých horských kolech si vyhřívajících se hadů občas ani nevšimnou…

Ale hadi nejsou jediní obyvatelé břehů přehrady Kolnbreinsperre. Louže kolem cesty se hemží pulci. Kamenité svahy nad jezerem obývají svišti horští. Nejsou tak oražení jako jejich kolegové na Grossglockneru, kteří drze žebrají o mrkvičku. Svišti od Kolnbreinsperre jsou plachá, divoká zvířata, jejichž "hlídky" hlasitým hvízdáním vyhlásí poplach, jakmile nás spatří. Všechny chlupaté koule rázem zmizí v norách. Od kolegů z Grossglockneru se ještě mají, co učit.

Mezi kameny kolem vodopádů se pasou nenáročné kozy. Zato šťavnaté horské louky jsou využívány jako pastviny pro stáda krav. Jste-li ubytování v hotelu, není výjimkou, že vás ráno probudí bučení skotu hnaného přes parkoviště na pastvu. Zejména vlastníci drahých sporťáků ocení čerstvý kravinec rozprsklý vedle jejich nablýskaného krasavce. Ale i to patří k místnímu koloritu.

Nezůstat u přehrady aspoň na jednu noc je velká škoda. Nejkrásnější je přehrada Kölnbreinsperre večer, když většina jednodenních návštěvníků odjede a nad jezerem nadejde soumrak. Utichnou burácející motorky a kraj kolem přehrady se ponoří do ticha. Večerní procházka po koruně hráze či k vyhlídce nad jezerem má neopakovatelnou náladu. Slunce se pomalu sklání za potemnělé horské štíty a poslední odlesky světla končícího dne zbarví vodní hladinu do oranžova. Ze strání se ozývá hvízdání svišťů, kteří se stejně, jako svět kolem, ukládají ke spánku. Věřte, že tak kouzelnou atmosféru hned tak někde nezažijete.


Užitečné informace:

Země: Rakousko, Korutany, národní park Vysoké Taury
Měna: Euro
Doprava: vzdálenost od hraničního přechodu Dolní Dvořiště 353 km, směr Freistadt – Linz – Salzburg – Gmünd – Malta – Brandstatt – Kölnbreinsperre
Poplatky za Malta-Hochalmstraße: 17 € / motorka; 24 € / osobní automobil; 31 € / obytný vůz; hosté Berghotelu Malta mají silnici zdarma; držitelé Kärnten Card mají zdarma jeden průjezd tam a zpět denně
Otvírací doba: květen až říjen od 7.00 do 18.00 hod. (v noci a v zimním období je silnice zavřená)
Prohlídka přehrady: denně v 10.00, 13.00 a 15.00 hod., sraz u obchodu vedle informačního centra v přízemí hotelu Vstupné: 9 € / dospělí; 6 € / děti 6 – 15 let; děti do 5ti let zdarma
Parkování: zdarma
Ubytování: Berghotel Malta***
Občerstvení: hotelová restaurace, chata Kölnbreinstüberl

Autor: Eva