Krásná i tajemná Kappadokie

31.07.2018

Jistě jste již někdy viděli na fotografiích nebo v televizních dokumentech podivné skalnaté útvary, v nichž jsou vytesána obydlí s mnoha chodbičkami a okénky. Působí podivně a člověk si pomyslí, jací lidé si vytvořili tak neobvyklá obydlí. Snad nás napadne, jestli se nejedná o kulisy nějakého sci-fi filmu a zda se mezi kupolovitými útvary neobjeví třeba mistr Yoda nebo pan Spock.

Ne, jsou to scenérie z reálu s bohatou historií, navíc vzdálené od naší milované středoevropské země pouhé 2.000 kilometrů vzdušnou čarou. Tedy takřka "za humny". Jedná se o oblast ve středním Turecku nazývanou Kappadokie.

Jak se do Kappadokie dostaneme jsem popsal v předchozím článku Cesta do Kappadokie. Nyní se soustřeďme na místo samotné, protože jeho návštěvu doporučujeme každému milovníkovi cestování a poznávání zajímavých koutů naší matičky Země.

Název Kappadokie byl převzat z Perštiny a v originále znamenal "Země krásných koní". Nevím, během našeho pobytu jsme viděli spíše krásného velblouda, ale ten sem byl přiveden za účelem fotografování se s turisty. O koně jsme lidově řečeno "nezakopli". Asi si je Peršané spolu se svým odchodem odvedli s sebou.

Výjimečnost Kappadokie pochází z doby před 30 milióny let. V té době by se nám zde určitě nelíbilo, protože nedaleké sopky (viz například Hasan Dağı zmíněná v mém přechozím článku) zasypaly celou oblast mocnými, desítky metrů vysokými nánosy vulkanické pemzy. Do tohoto sedimentu vulkány vychrlily ještě velké množství takzvaných sopečných pum. A bylo hotovo. Jak každá kuchařka dobře ví, součástí vytváření mnoha pokrmů je čekání - například, až vykyne knedlík. V geologii tomu není jinak. A tak působením miliónů let došlo ke zpevnění sopečného materiálu, avšak také k mohutné erozi. Výsledkem je tak fantastická oblast, jakou je Kappadokie. Vznikly špičaté homole z poměrně měkkého materiálu, v mnoha případech kryté před erozí bývalou sopečnou pumou z tvrdého lávového kamene na špičce.

Kappadokie má bohatou historii. Obývali ji Peršané, mezi nimi i mocný král Dareios I., který byl mimochodem Řeky poražen u Maratónu. Také odtud byl Dareiův následovník Xerxés I., který se rozhodl pomstít porážku svého předchůdce a proti Řekům dobyl komplikované vítězství u Thermopyl, aby byl poražen u Salamíny, u Platají a nakonec definitivně v poslední námořní bitvě řecko-perských válek u mysu Mykalé (viz náš článek o ostrově Samos).

Kappadokie má i pozdější historii úzce spojenou s Řeckem. Po Peršanech v období tažení Alexandra Velikého zde žili v relativní nezávislosti Makedonci. Koncem 1. století pod vládou Římské říše došlo k rozšíření osídlení Řeky. V 10. století přišli Arménové a po roce 1071 do oblasti pronikli turečtí Seldžukové. Turci v Kappadokii rozšiřovali svůj vliv a křesťanské Řeky a Byznatince vytlačovali do ilegality. Ti se právě proto schovávali v těžko přístupných skalních městečkách, kde hloubili nejen svá obydlí, ale také nádherné kostely. Doslova a do písmene se zakopali do země, aby přežili pod nepřátelskou nadvládou.


Nevsehir, brána Kappadokie

Jak jsem již uváděl v předchozím článku, výchozím místem této oblasti je město Nevsehir. Je překvapivě moderní, ale již jeho severní čtvrť Nar je vtesaná do terénu a malé staré domky se prolínají s vytesanými skalními dutinami. Nicméně Nevsehir nepatří k turistickým lákadlům, i když zde mohou někteří šťastlivci být ubytováni.

Hrad Uchisar

Při cestě z Nevsehiru je nejbližší lokalitou tajemné Kappadokie městečko Uchisar. Z dálky nás upoutá vyvýšená skála vulkanického původu, do které jsou vydlabány chodby a místnosti, takže tvoří obdobu středověkého hradu. Hornina vulkanického původu je však nestálá, a proto se časem začala hroutit a pobyt v tomto prostoru se stal životu nebezpečný. Nicméně v současné době je hrad v Uchisaru stabilizován a je kompletně přístupný turistům. Z vrcholu je nádherný výhled na celou Kappadokii.

Do objektu se platí přiměřené vstupné 6,5 TL. Rozhodně stojí za to nelitovat peněz a projít si toto pozoruhodné dílo, které je tím nejlepším vstupem do Kappadokie.

Ale to není všechno, co vám může Uchisar nabídnout. Když zastavíte na vyhlídce necelý kilometr na jih od hradu nad Údolím holubů, naskytne se nezapomenutelný výhled na celé městečko včetně dalších špičatých homolí s vyhloubenými sítěmi místností a chodbiček, které se nalézají ve spodní části města.

Avšak ni tím zajímavosti okolí Uchisaru nekončí. Na vyhlídce naleznete i takzvaný Strom štěstí. Jistě jste si v Turecku všimli, že se téměř u každého stánku prodávají modré porcelánové kotoučky se symbolem oka. Jedná se o Nazar, neboli amulet proti uhranutí. Pokud ho máte pověšený například na krku a praskne, znamená to, že vás někdo chtěl uhranout a Nazar kletbu odvrátil. Znehodnocený přívěsek se vyhodí a rychle nahradí novým, "plně funkčním".

Strom štěstí u Uchisaru nese na svých bezlistých větvích desítky, možná stovky Nazarů. Takže v jeho blízkosti doporučuji pořádat schůzky s lidmi, se kterými nás nepojí zrovna vřelé vztahy. Kdyby snad došlo k nějakému křivému pohledu, pukne jeden z kotoučků a pořád jich je ještě hodně v zásobě. :-)

Skalní město Göreme

Městečko Göreme je označováno za centrum Kappadokie. Jsou zde desítky hotýlků a restaurací. Hlavně se v bezprostřední blízkosti se nalézá Open Air Muzeum, nejstarší objevená část Kappadokie. Nalezneme zde nejen do skal vydlabané místnosti a chodby, ale celé kostely včetně krásných barevných fresek. Až tady si uvědomíme zoufalou situaci ostrůvku pravoslavných křesťanů uprostřed muslimského prostředí středověku.

Výzdoba podzemních kostelů vypadá, jakoby byla vytvořena včera a ne před mnoha staletími. Také samotný prostor, vydlabaný ve skalách budí obdiv.

Cavusin

Další zajímavou lokalitou je Cavusin. Malé obci dominuje částečně sesunutý a rozpadlý hřeben se zbytky vydlabaných obydlí.

Celý svah volně přechází s klesajícími metry do soudobé zástavby. Velká část výše uložených obydlí je opuštěna.

Kamenné "hříbky" v Zelve

Nedaleko od Cavusinu leží loklalita Zelve. Zde více než ve skalách vydlabaná obydlí můžeme obdivovat neuvěřitelné přírodní scenérie. Lze si bez velké fantazie představit, že jsme se ocitli na cizí planetě.

V Zelve najdeme nejhezčí sloupy s kloboučky, vzniklé erozí sopečného materiálu kolem tvrdých kamenných pum, které sem dopadly před dávnými věky.

Některé z kamenných "hříbků" vypadají značně nestabilně a procházka pod nimi rozhodně nevzbuzuje pocit klidu. Ale na pohled je to nádhera!

Následující snímek byl opravdu pořízen na matičce Zemi a ne na cizí planetě. I takové pohledy nabízí lokalita Zelve.

Cestou od Zelve je možné se ještě zastavit u kamenného velblouda. Dvouhrbý dromedár hrdě hledí k obzoru a vypadá to, jako by si radostí pískal.

Kappadokie je nádherná lokalita, která člověka přesune ze starostí všedního života do úplně jiného světa s bizarní krajinou a ještě podivnějšími obydlími. Má bohatou historii i zajímavou současnost. Nabízí setkání s lidmi, kteří přátelsky vítají každého příchozího. Zcela jedinečným zážitkem je let balónem nad skalními městy.

Autor: Michal