Samos, ostrov slavného Pythagora

16.06.2018

Ostrov Samos najdete na severovýchodě Egejského moře v těsné blízkosti tureckého pobřeží. Na Samu se r. 570 př. Kr. narodil slavný matematik Pythagoras. V úžině Mykalé se odehrála poslední bitva slavných Řecko-perských válek. Od Turecka Samos odděluje jen dva kilometry široká mořská úžina, a tak je skvělým výchozím bodem pro výlet do Efesu, jednoho z nejkrásnějších měst řecko-římské antiky v Malé Asii. Ale vraťme se na Samos. Tenhle ostrov si bližší prozkoumání rozhodně zaslouží.

Samos je hornatý, divoký. Dramatická krajina ukrývá antické památky včetně jednoho technického unikátu, starobylé kláštery a dokonce mezinárodní letiště Aristarchos. Ostatně, přistání na Samu patří spolu se Santorini, Skiathem a Korfu k nejdobrodružnějším v Řecku. Letadlo kruhovou otočkou vymanévruje okolní kopce, aby bezpečně dosedlo na krátkou přistávací dráhu vetknutou mezi hory a moře. Vše navíc komplikuje silný vítr. Nejspíš si ani nevšimnete, že jste jen těsně minuli pozůstatky antického chrámu bohyně Héry. Mnohem více budete obdivovat pilota, který ručně navedl letadlo na přistání, neboť letiště Aristarchos nemá vybavení pro automatické navádění. Ale co vím, na Samu nikdy k žádné havárii nedošlo. Možná proto, že právě tady se musí piloti na svoji práci opravdu pekelně soustředit. I my jsme bezpečně přistáli, hluboce si oddychli a nyní můžeme vyrazit za poznáváním Pythagorova ostrova.

"Obsah čtverce nad přeponou pravoúhlého trojúhelníka je roven součtu obsahů čtverců nad jeho odvěsnami." 

Kdo by neznal slavnou Pythagorovu větu. Její autor, řecký filozof a matematik Pythagoras se narodil právě zde, na ostrově Samos. Město, kde r. 570 př. Kr. spatřil světlo světa, bylo na jeho počest přejmenováno na Pythagorion (můžete se setkat také s transkripcí Pythagoreio). Dnešní městečko stojí na základech starověkého města. Najdeme jej na jihu ostrova Samos. Na kopci nad mořem se tyčí věže pevnosti z 19. století a hned vedle nich je kostel Proměnění Páně (Metamorfosis).

Přístavní promenáda je nadmíru fotogenická. Hezký přístav uzavírá dlouhé kamenné molo, jehož základy pocházejí z doby antického Řecka. 

Přístavu dominuje pomník slavného rodáka Pythagora. Bronzový monument má - pochopitelně - tvar pravoúhlého trojúhelníku, jehož delší odvěsnu tvoří právě socha velkého matematika. Je nasnadě, že pózování s Pythagorem patří k oblíbené turistické kratochvíli.

Hezký Pythagoreion a ještě hezčí Kokkari, o němž bude řeč později, zastiňují hlavní město ostrova jménem Vathi. Na rozdíl od jiných míst, není Vathi ničím výjimečné. Nejspíš jej navštívíte jen proto, že právě odtud vyplouvají výletní lodě do maloasijského Efesu. 

Tři kilometry od Pythagorionu leží úžina Mykalé. Ve škole jste se nejspíš učili, že poslední bitvou proslulých Řecko-perských válek byl pozemní střet u Platají v r. 479 př. Kr. Ve skutečnosti Řecko-perské války skončily sice ve stejný den i rok, ale až o pár hodin později, když v úžině Mykalé sto deset řeckých triér poslalo ke dnu tři sta perských lodí. Teprve teď si mohli Řekové skutečně vydechnout a pohnutou kapitolu svých dějin považovat za úspěšně uzavřenou.

Dnes zde starověkou bitvu vůbec nic nepřipomíná. V zátoce pojmenované Proteas Bay stojí nádherný 5* Proteas Blu Resort. Kromě krásného ubytování a skvělých služeb, které svým návštěvníkům poskytuje, má Proteas Bay ještě jednu výhodu - je chráněná před silným větrem, který Samos občas sužuje. Nakonec, nejspíš právě proto se zde Peršané se svými loďmi ukrývali a chytří Řekové "šli na jistotu". Máte-li rádi při slunění a koupání klidné povětří a moře bez vln, nebo cestujete na Samos s malými dětmi, pak si pro dovolenou na Samu určitě vyberte Proteas Bay.

Necelé dva kilometry v horách nad Pythagorionem se nachází starověký technický unikát - Eupalinův tunel. Ve skutečnosti nejde o tunel, ale o 2,5 km dlouhý antický vodovod, z něhož je 1.040 metrů vedeno tunelem. Cesta z Pythagorionu k Eupalinovu tunelu je velmi dobře značená. Vstupné pro dospělé je 8 €. S výjimkou pondělí je v letní sezóně otevřeno denně od 8.30 do 14.45 hod. V letním horku bezpochyby uvítáte příjemný chládek, který ve skalním tunelu panuje.

Vodovod byl navržen stavitelem Eupalinem. V tvrdé skále jej ve druhé polovině 6. století př. Kr. vyhloubily stovky otroků. Práce trvaly deset let. Dvě pracovní čety začaly kopat tunel každá z jedné strany. Ale na rozdíl od vousatého vtipu, kde Pánbůh nedá a tunely jsou dva, zde vše dobře dopadlo. Eupalinos byl génius a obě party se potkaly uprostřed hory. Spád vodovodu po celé délce činí přesně 0,5 %. Pitnou vodu Eupalinův tunel zajišťoval více než tisíc let. V době Římské říše přestal být původní vodovod využíván a Římané vybudovali nový akvadukt, ale i ten byl nakonec opuštěn. Za vlády Byzantinců byl Eupalinův tunel obyvateli Samu využíván jako úkryt před piráty.

Cestou k Eupalinovu tunelu se určitě zastavte v klášteř Moni Panagia Spilianis. Prohlédnete si ortodoxní svatyni ve skalní jeskyni a pokocháte se nádherným výhledem na moře.

Sedm kilometrů na západ od Pythagorionu leží rozvaliny chrámu bohyně Héry, manželky vládce bohů Dia. Místo se jmenuje Heraion. Kult bohyně Héry přinesli na Samos již Mykéňané. Ale první opravdu monumentální chrám byl postaven až v 8. století př. Kr. a na délku měřil úctyhodných třicet metrů. V 6. stolení př. Kr. jej tyran Polykrates nechal nahradit elegantní svatyní vybudovanou v moderním jónském stylu. Ta se však díky zemětřesení záhy zřítila. V r. 525 př. Kr. byla zahájena stavba nového ještě výstavnějšího chrámu. Ale i když práce trvaly celá staletí (ostatně, pořád je co vylepšovat), chrám nebyl nikdy dokončen. Interiér chrámu byl bohatě zdobený, jak se na manželku vládce bohů sluší. Chrámový okrsek zahrnoval několik menších chrámů zasvěcených dalším řeckým bohům. Ale obětní oltář umístěný před Velkým chrámem patřil pouze Héře.

V období Byzantském říše a ve středověku byl chrámový okrsek místními kameníky využíván jako snadný zdroj již opracovaného kamene. Do dnešní doby se tak z monumentální budovy zachoval jen jediný vztyčený sloup. Křesťané původní stavby doslova a do písmene rozebrali. Část materiálu byla využita na stavbu baziliky zasvěcené Panně Marii, jejíž ruiny se nacházejí na východní straně původního Velkého chrámu. 

Kdo by ještě neměl antiky dost, může se cestou zastavit v ruinách Římských lázní (leží na okraji Pythagorionu).

Ovšem Samos, to není jen antická historie. V horách najdete opravdu krásné ortodoxní kláštery, jejichž návštěva je příjemným zážitkem plným doslova božského klidu. Moc hezký je například červenobílý klášter Moni Megali Panagia. Leží uprostřed hor 12 km severozápadně od Pythagorionu.

Nejkrásnější je však klášter Moni Timiu Stavru. Z Moni Megali Panagia je to pouhých 9 km, ale úzká silnice se v serpentýnách klikatí horami a cesta vám bude připadat mnohem delší, než ve skutečnosti je. Naštěstí jasně modré kopule Moni Timiu Stavru klenoucí se nad borovými lesy uvidíte už z dálky. 

Klášter byl založen v r. 1566. V jeho kostele je krásný ikonostas vyřezaný z lipového dřeva. Na nádvoří se nachází mramorová kašna, ze které prýští zaručeně "pitná voda".

Vraťme se ale z nebeského klidu zpět do pozemského ruchu. Na severním pobřeží ostrova se raduje ze života kouzelně krásné městečko Kokkari. 

Původně ospalá rybářská vesnička je dnes živým, tak trochu kýčovitým letoviskem. Mezi dvěma skalnatými mysy, na nichž se jeden na druhý kupí bílé domečky s červenými střechami, leží malý přístav. V přístavu kotví barevné lodičky a dlážděné nábřeží zdobí květiny dovedně naaranžované na barevných židlích. Zkrátka, Kokkari je roztomile načinčané letovisko, které si svou kýčovitou krásu patřičně užívá. 

Ale opustíme-li přístavní promenádu a vydáme se na opačnou stranu skalnatého mysu, rázem pocítíme vítr zvaný meltemi. Vichr zde zcela bezostyšně ukazuje, co umí a servítky si rozhodně nebere. Kamenité pobřeží bičují silné vlny. Vítr je i v parném létě protivně studený. A tak si na lavičce u moře příliš pohodlně neposedíte. 

Raději se proto vraťme do roztomilého přístavu dobře chráněného před nepříjemným větrem. Uvelebme se v některé z cukráren, dejme si zmrzlinu či frappé a kochejme se výhledem na barevné lodičky. Případně podrbejme za uchem místního kocoura, který přišel loudit. V ten okamžik rádi zapomeneme na nepříjemný vítr na opačné straně mysu a na Samos nám zůstanou jen krásné vzpomínky.


Užitečné informace:

Poloha: Řecko
Měna: Euro
Doprava: v případě ostrova Samos je lépe upřednostnit zájezd s cestovní kanceláří před individuální cestou, tj. charterový let Praha - Samos; na ostrově doporučuji zapůjčit auto, cena od cca 46 € na den
Zajímavosti: Eupalinův tunel, vstupné: dospělí 8 €, otvírací doba: letní sezóna 8.30 - 14.45 hod. (s výjimkou pondělí); kláštery: vstup zdarma, přes poledne je zpravidla zavřeno
Výlety v okolí: vykopávky antického města Efes (Turecko), cena okolo 80 €; ostrov Patmos, cena zhruba 50 € (u obou výletů záleží na pořádající CK)

Autor: Eva