Lago di Fedaia, tyrkysové jezero pod Marmoladou
V srdci italských Dolomitů, na úpatí jejich nejvyššího masivu Marmolady, se ukrývá nenápadné jezero Lago di Fedaia. Není tak známé jako jiné ikony Dolomitů a snadno bychom ho vynechali ze seznamu míst, která stojí za to navštívit. To by však byla velká škoda. Lago di Fedaia není jen obyčejným jezerem, jakých je v horách spousta. Je místem, kde se lidský důvtip a neotřelá technická řešení potkávají s krásou okolních hor.
Především se jedná o přehradní nádrž, která se nachází přímo v horském sedle. Není tak velká jako například náš Orlík. S délkou pouhých 1,7 kilometrů a šířkou kolem 400 metrů nejde o žádného obra. Nijak ohromující rozměry bohatě vyváží fakt, že leží v nadmořské výšce kolem 2 050 m n. m., tedy o 50 metrů výš, než třeba známá Teryho chata ve Vysokých Tatrách.
Čím se však Lago di Fedaia může pochlubit, jsou dvě hráze. Vděčí za to skutečnosti, že leží v horském průsmyku. Jedna hráz by vodu v terénu, kde je to na obě strany z kopce, zkrátka a dobře neudržela. První "horní" hráz na východě tvoří přirozený terén zpevněný betonovým límcem. Druhá na západě je mnohem zajímavější. Kombinuje prvky betonové gravitační a pilířové hráze. Má neobvykle vlnitý půdorys, neboť kopíruje profil skalnatého podloží. Na většině délky poměrně tenkou skořepinu podporují z vnější strany masivní opěrné pilíře, které zajišťují její stabilitu. Po hrázi vede dlážděná silnice s omezenou hmotností vozidel. Na koruně hráze se nesmí zastavit, natož parkovat.
Zatímco východní hráze si na první pohled ani nevšimnete, druhá – hadovitě prohnutá s mnoha oblouky – je velmi fotogenickým prvkem. Není divu, že si zahrála v několika filmech.
Pohledné vodní dílo zadržuje vodu ze srážek a z tajícího ledovce Marmolady s nejvyšším vrcholem Dolomitů Punta Penia (3 343 m n. m.). Do nádrže stékají i sezónní potoky z protějšího hřbetu Mesola-Mesolina s nadmořskou výškou kolem 2 600 metrů.
Nyní se možná ptáte, proč se Italové rozhodli pro tak na první pohled bláznivý počin, jakým je budování přehrady v horském sedle. Někteří již možná tuší. Jedná se o energetické dílo, které využívá bohaté horské vodní zdroje a velké převýšení k výrobě elektrické energie. Výhodou je snadná regulace, což je ideální kombinace s jinými zdroji energetické sítě, jako jsou například obtížně regulovatelné solární panely.
Lago di Fedaia je prvním stupněm komplexu šesti vodních elektráren Impianti Agordini v údolí řeky Cordevole. Voda z nádrže vtéká do podzemního potrubí průměru 180 centimetrů u západní hráze (jedná se o nejhlubší místo). Dále je vedena pod jižním břehem směrem na východ. Po 3 990 metrech mírného sklonu se za regulačními ventily lomí prudce dolů. Zde v potrubí o průměru 135 centimetrů padá dolů do turbínové haly ve vesnici Malga Ciapela. Celkový výškový rozdíl je úctyhodných 584 metrů.
Do stejné haly ústí ještě druhé potrubí. To přivádí vodu z malé nádrže na potoce v údolí Ombretta pod jižními svahy Marmolady. Hráz leží v nadmořské výšce 1 801 metrů, takže výsledný spád je 332 metrů. Tento zdroj má spíše sezónní charakter. Vodu zadržuje zejména v době tání sněhu a ledovce Marmolady.
V turbínové hale Malga Ciapela se nachází velmi zajímavé vybavení. Hlavním prvkem je Peltonova vysokotlaká turbína s elektrickým generátorem o výkonu 20 MW. Pohání ji voda z nádrže Lago di Fedaia.
Dále jsou zde také tři vysokotlaká čerpadla schopná vyčerpat vodu z nádrže Ombretta až nahoru do Lago di Fedaia. Podobně jako v mnohem známějším rakouském vodním díle Mooserboden nad Kaprunem, také v Dolomitech voda často neteče dolů, ale nahoru…
Díky principu spojených nádob čerpadla překonávají pouze výškový rozdíl 252 metrů mezi Lago di Fedaia a Ombrettou. Zdánlivě promarněná energie se později bohatě vrátí, když voda přečerpaná do horní nádže spádem z 584 metrů znovu roztočí Peltonovu turbínu.
Energetický systém je důmyslným dílem, které nejen vyrábí elektřinu, ale v době přebytku je schopné ji přeměnit na energii, která se využije později v době špičky.
Celý proces je vidíme na připojeném schématu. V době špičky se vyrábí energie. To znamená, že se pouští voda z Lago di Fedaia do turbíny v turbínové hale Malga Ciapela. Čerpadla pro vodu z nádrže Ombretta jsou uzavřena.
V době přebytku elektrické energie se přepojí ventil v turbínové hale. Peltonova turbína se zastaví a naopak se spustí čerpadla. Ta čerpají vodu z nádrže Ombretta v opačném směru nahoru do Lago di Fedaia (viz červené šipky).
Celý proces přepojování je pružný a lze ho provést v krátkém časovém úseku – přesně podle aktuální potřeby rozvodné sítě.
Vodní dílo Lago di Fedaia je součástí systému několika dalších elektráren níže v údolí. Jde sice o nevelké vodní nádrže, zato propojené desítkami kilometrů podzemních tlakových potrubí. Jejich systém překonává velké výškové rozdíly a umožňuje v případě potřeby rychlý náběh výkonných generátorů elektrické energie.
Na březích tyrkysového jezera Lago di Fedaia najdeme několik horských chat, v jejichž restauracích nám připraví skvělé místní speciality. Sedíme ve stínu slunečníků, pochutnáváme si na výborném jídle a přitom ani netušíme, jak složitý proces se v hloubce pod hladinou jezera odehrává.
Užitečné informace:
Země: Itálie
Měna: euro
Doprava: autem na Diga di Fedaia (GPS 46.4616767N, 11.8628781E), autobusem B131 (Penia. Str. Pian Trevisan - Passo Fedaia) na
zastávku Lago di Fedaia
Služby pro turisty: na severní straně hráze malé parkoviště a občerstvení
bufetového stylu, toalety; za jižním břehem jezera ve svahu několik horských
chat s restauracemi
Autor: Michal