Letiště ostrova Skiathos, řecký ráj lovců letadel

03.07.2019

Letům do Řecka z pohledu pilotů jsem se již věnoval v článku nazvaném Řecko: jdeme na přistání! Záměrně jsem se zde ale neuvedl nejzajímavější řecké, možná i evropské letiště, kterým je Skiathos Airport Alexandros Papadiamantis, jak zní oficiální název. Právě toto letiště je, podobně jako karibský Saint Martin, rájem spotterů, lovců letadel s fotoaparáty.

Skiathos je hornatým ostrovem a pro vybudování letiště stavitelé nenašli jinou lokalitu, než šikmou plošinu mezi východním poloostrovem a prudce stoupajícím masivem hned za hlavním městem.

Přesto toto letiště patří pro dopravní piloty mezi nevíce adrenalinové na světě. Proč? Důvodů je několik.

Prostorová dispozice umožnila vybudovat pouze jednu startovací a zároveň přistávací dráhu. Je označena 01-19 (s azimutem 10° z jihozápadního a 190° ze severovýchodního směru). Na obou koncích dráhy jsou otočky, protože zde není prostor na vedlejší pojezdové dráhy.

Ranvej stoupá od jižně položeného zálivu s přístavem malých loděk k severovýchodu. Unikátní je její délka - jen kolem pouhých 1.500 metrů.

Prostorovou nouzi stavitelé vyřešili tím, že pro ranvej využili veškerý možný prostor. Od jihu začíná těsně za silničkou, pár desítek metrů od okraje zálivu, na severu končí na náspu hned nad písečnou pláží.

Protože vítr fouká na Skiathu převážně od severu, letadla přistávají od jihu. Chcete-li pořídit atraktivní fotku s přistávajícím strojem pár metrů nad hlavami, tak jižní konec je vaše místo.

Jak tedy pořídit tu nejatraktivnější fotografii? Nebojte se, i když nejste žádní profesionálové, přesto můžete získat velmi hezký snímek. A já vám poradím jak na to.

Vzdálenosti jsou opravdu minimální, proto nebudete potřebovat žádné velké objektivy. Pokud máte zrcadlovku, stačí Vám objektiv "padesátka", dokonce krásné snímky uděláte i s kvalitnějším mobilem.

Nebojte se, pohostinní Řekové znají atraktivitu tohoto místa a tak je postaráno i o vaše pohodlí.

Abyste nemuseli ztrácet čas hledáním optimálního místa k focení, připravil jsem pro vás plánek.

Nejdříve je třeba zjistit, kdy vůbec budou nějaká letadla létat, tedy přistávat nebo startovat. Obojí najdete na oficiálních stránkách letiště (na konci článku).

Přijedete půjčeným autem na vyznačené parkoviště. Hned vedle se nachází taverna, kde jsou na spottery zvyklí. Přímo na ně čekají. Nakonec, proto zrovna tady tavernu postavili. Můžete si dát frappé nebo rovnou oběd a na velké obrazovce uvnitř se ujistit o časech odletů a příletů.

Před vlastním focením je třeba si uvědomit, že nejkvalitnější snímky se dělají se sluncem v zádech nebo alespoň zboku. Nemá cenu být pod přistávajícím letadlem, protože nezkušenému fotografovi se s největší pravděpodobností nepodaří udělat zdařilou fotku, se kterou by se mohl doma pochlubit.

Osa letu je vyznačena červenou čárou. Žlutými přerušovanými čarami jsou označena místa, za kterými je již možno vyfotit přistávající stroj zboku.

Ráno tedy je třeba jít na východní pozici - nejlépe na plážičku za dřevěným můstkem, případně na tento můstek. Z uvedené pozice je focen snímek umístěný nad plánkem. Odpoledne foťte z parkoviště hned vedle taverny - příkladem je níže umístěný snímek.

Mnoho lidí přichází ale z jiného důvodu - kvůli startům letadel. Někteří z toho mají adrenalinový zážitek. Proč? Letouny pojíždějí po dráze až na její konec/začátek. Zde se otáčejí (najíždějí směrem doleva ve směru jejich pohybu). Po otočení se většinou zastaví v ose dráhy s motory nasměrovanými za sebe - tedy do prostoru křižovatky a východního okraje parkoviště s čekajícími lidmi. Ne nadarmo jsou zde umístěny varovné tabule.

Startovací dráha je extrémně krátká, navíc vede do kopce. Proto piloti ve spolupráci s palubní automatikou volí při rozjezdu téměř plný tah. Zde si teprve můžeme představit, co to obnáší, protože lidé stojící v ose tahu motorů se rázem octnou v žhavě prašné smršti, která v případě startu většího letounu (Boeing 757) dokáže porazit nejen lidi, ale také odstavené motorky (viz video na konci článku). Dejte si na to pozor. Váš zážitek může dostat rázem opačný nádech s poraněním nebo zánětem spojivek.

Správná pozice focení při pojíždění a otáčení je analogická tomu, co jsem napsal o focení během přistání. Držte se za žlutými čarami vyznačenými na plánku, nejlépe při kraji silnice u svodidla. Potom můžete pořídit nádherné fotky nebo videa. I zde buďte obezřetní, protože piloti během otočky občas přidají tah - potom se raději schovejte za svodidlo.

Při pohybu po komunikaci a křižovatce buďte extrémně opatrní! Je zde docela velká frekvence, jezdí zde spousta vozidel a skútrů. Byli jsme zde dokonce svědky toho, jak se na silnici z vlečňáku sesunul motorový člun! Není zde vzácností vidět na přívěsu nákladního auta převážet loď - i s posádkou na palubě. :-) Z bezpečnostních důvodů při přistání nebo startu je zde provoz zastaven několika semafory - ale jen na pár desítek vteřin.

Pro "fajnšnekry" mám ještě jeden typ na odpolední snímek přistávajícího stroje. Je to přímo od stolu taverny označené na plánku jako Mlýn. Můžete si tu dát vynikající Pork chop (obrovská vepřová kotleta) za 7,50 EUR a jen tak mezi sousty vyfotit přistávající stroj :-) - třeba i mobilem.

Pokud budete čekat na další stroj, nemusíte se nudit nebo popíjet frappé v taverně. Vydejte se do blízkého přístavu, kde určitě najdete také vhodný objekt pro hezkou vzpomínku na dovolenou.

Focení letadel je na Skiathu "tutovka" a opravdu stojí za to. Je zde jen jedna možná zrada - otočení větru. Jeho směr poznáte podle větrného pytle po levé straně ranveje. Pokud je pytel otočen rukávem k vám, je vše v pořádku. Pokud vlaje směrem od vás, letouny budou přistávat od severu a na jižním okraji můžete vidět jen otáčení stroje po přistání.

A jaké stroje na Skiathu potkáte?

Nejatraktivnější a největší typ, který pravidelně létá na letiště Papadiamantis, je Boeing 757-200 britské společnosti TUI. Pokud chcete letiště navštívit jen jednou, počíhejte si právě na tento stroj.

Častým hostem bývaly na Skiathu letouny Condor - Thomas Cook. Konkrétně Airbus A321 - viz snímek před plánkem. Často zde zastihnete i skandinávské stroje SAS. Na fotografii je Airbus A320.

Na závěr vám doporučuji nejen navštívit Skiathos jako takový - je to velmi krásný ostrov - ale navíc se určitě alespoň jednou vydat k focení unikátního provozu na zdejším letišti. Jako pozvánku přijměte poslední fotografii a videa natočená na tomto místě.

Video s ukázkou, jaké potíže přihlížejícím může způsobit start Boeingu 757

Video startu z letiště Skiathos

Video večerního startu z letiště Skiathos

Užitečné informace:

Poloha: Řecko, Severní Sporady
Doprava na Skiathos: letecky z Prahy, v letní sezóně charterový let v rámci zájezdu organizovaného cestovní kanceláří; individuálně s jedním mezipřistáním v Athénách, cena zpáteční letenky od 10 tis. Kč/osoba, doba přímého letu 2 hod. 10 min., v případě přestupu je třeba počítat řádově s celým dnem
Měna: euro
Letiště Papadiamantis, letový řád: https://www.jsi-airport.gr/en, občerstvení: přímo na parkovišti taverna Amaretto, taverna Milos cca 200 metrů od otočky v dnes již nefunkčním větrném mlýnu, skvělý výhled na přistávající letadla, vynikající tradiční řecká kuchyně 
Doprava na Skiathu: autem; hromadná doprava: letoviska mají s hlavním městem pravidelné autobusové spojení, autobusové nádraží v městě Skiathos, ulice Paraliakos (vedle základní školy)
Lodní výlety z města Skiathos:
Skopelos, Alonissi, cena od 40 €/dospělá osoba (celodenní, loď odplouvá v 10.00 hod.)
Lalaria, Kastro, cena od 30 €/dospělá osoba (polodenní, loď odplouvá v 10.00 hod. a v 15.00 hod.)
Okružní plavby kolem Skiathu spojené s koupáním na různých plážích, cena záleží na typu lodi a obsahu výletu, řádově od 15 €/osoba
Zajímavosti:
Klášter Moni Evangelistri, otevřeno denně do západu slunce, vstup do areálu zdarma; součástí kláštera je malé muzeum, vstupné 2 €; parkování zdarma
Moni Panagia Kounistras, otevřeno denně, vstup zdarma

Autor: Michal