Meteora, kláštery na skalních věžích
Na
severozápadním okraji Thesalské planiny ve středním Řecku se vypínají k vysokému nebi ostré špice
skalních věží. Na nich, jako zavěšené v prostoru, se mezi nebem
a zemí vznášejí kamenné kláštery. Bizarní krajina ostrých skal a odvážných
klášterů se jmenuje Meteora neboli Vznášející se. Slepencové skalní věže
vznikly erozí mohutných usazenin na dně dávného jezera. Voda před šedesáti milióny
let odtekla a následné zvětrávání vyschlého dna vytvořilo úchvatnou krajinu.
Její působivý ráz dokreslují kláštery vybudované na vrcholcích skal.
První usedlosti mnichů se v Meteoře objevují od 11. století, ale opravdový ortodoxní klášter (monastýr) je založen až r. 1356. Jeho zakladatelem je svatý Athanasios a klášter dostane jméno Megalon Meteoron, také je nazývaný Metamorphosis. Doba, ve které klášter vznikne, je krutá, ale na skalní špici jsou mniši v bezpečí. Jedinou přístupovou cestou do kláštera je dlouhý žebřík, který lze pomocí důmyslných kladek kdykoli rychle vytáhnout a dokonale odříznout monastýr od okolního světa.
Klášterů v Meteoře postupně vznikne celkem dvacet čtyři, ale dnes je většina v ruinách. Největšího rozkvětu Meteora dosáhne v 16. století. Úpadek přichází o dvě stě let později, kdy se většina mnichů přestěhuje do mnišského státu Ahtos na Chalkidiki. V r. 1988 je Meteora zařazena na Seznam světového kulturního dědictví Unesco.
Věhlas Meteora získá především díky způsobu, jakým jsou lidé i zásoby do klášterů dopravovány. Sednout do koše a nechat se vytáhnout ručně poháněným rumpálem do výšky desítek metrů vyžaduje vskutku pevnou víru v milosrdenství Boží. Dnes do klášterů zásoby dopravují elektrické lanové dráhy.
Z původních dvaceti čtyř klášterů je funkčních již jen šest. Z mnohých nezbylo víc, než pár cihel na skalách. Některé byly opuštěny a podlehly zubu času, jiné zničily války. Polohu funkčních monastýrů ukazuje připojená mapa.
Do Meteory doporučuji se vypravit autem, případně zde strávit víc než jeden den. Městečka Kalambaki a Kastraki nabízejí spoustu ubytovacích kapacit. Vypravíte-li se do Meteory autem, výrazně si zkrátíte čas nutný pro přesun mezi kláštery roztroušenými na skalách. Silnice je pohodlná, disponuje velkými parkovišti a krásnými vyhlídkami na monastýry.
Při plánování výletu, je třeba počítat s tím, že každý den má některý z klášterů zavřeno. Proto není možné v jednom dni navštívit všechny. Otvírací hodiny jednotlivých monastýrů jsou různé, čemuž je nutné přizpůsobit program. Co se týká zejména odpoledního konce otvírací doby, v některých klášterech jsou mniši tolerantní. Vidí-li, že jste dorazili na poslední chvíli, nevyhodí vás mezi dveřmi, ale ještě chvíli vás nechají klášter prohlédnout. Opozdilé návštěvníky však již dovnitř nepustí.
Jakkoli není v Meteoře problém s veřejnými toaletami (každý klášter je jimi vybaven), horší je to s občerstvením. Někdy může být na některém z parkovišť k dispozici pojízdný stánek, ale spoléhat na to nelze. Proto doporučuji, zejména v létě, vzít si s sebou dostatek pití a přibalit velkou svačinu.
Samostatnou kapitolou je správné oblečení. Zejména dámy musí zvolit vhodný oděv, tj. dodržet zásadu "kolena - ramena", obléct dlouhou sukni, případně kalhoty a tričko aspoň s krátkými rukávy. Pokud i přesto dorazíte v tílku a minisukni, nezoufejte. Mniši vám rádi prodají "slušivé" šátky pro dokonalé zahalení. Barvu si vybrat nelze. Takže, jestli například nesnášíte svítivě růžovou, máte smůlu. Ber nebo nech ležet, přes práh monastýru polonahá nelez. K chlapům jsou mniši tolerantní, kraťasy nevadí. Zkrátka, na ženské je zase přísnější metr, ale nic s tím nenaděláme. V Meteoře víc, než kde jinde platí, můj klášter, můj hrad. Věřte, že krása starobylých monastýrů za trochu toho nepohodlí v letním horku určitě stojí.
Agiou Stefanou
GPS: 39.7091350N, 21.6385853E, otvírací doba v létě: 9.00 - 13.30, 15.30 - 17.30 (pondělí zavřeno), v zimě: 9.30 - 13.00, 15.00 - 17.00 (pondělí zavřeno)
Vydáte-li se nahoru do Meteory hlavní silnicí z městečka Kalambaka, které leží přímo pod skalními věžemi, je klášter Agiou Stefanou prvním, který uvidíte. Je nejlépe dostupným klášterem Meteory a také nejmodernějším. Se silnicí jej spojuje most. První mniši se na místě budoucího kláštera objeví už v letech 1191 - 1192, ale současnou podobu získá až v 16. století. Nejmladší budovou kláštera je kostel z r. 1798 vyzdobený freskami v 80. letech 20. století.
Megalon Meteoron (Metamorphosis)
GPS: 39.7267464N, 21.6253131E, otvírací doba v létě: 9.00 - 15.00 hod. (pondělí zavřeno), v zimě: 9.00 - 14.00 hod (úterý - čtvrtek zavřeno)
Paradoxem je, že právě nejstarší klášter Metamorphosis (Proměnění Krista) je největším a nejlépe zachovaným monastýrem v Meteoře. Dnes slouží jako hlavní centrum pro návštěvníky. Klášter je hezky zrekonstruovaný a pečlivě udržovaný. Pozoruhodné jsou nejen sakrální prostory, ale také stará klášterní kuchyně, kde je vystaveno její původní vybavení.
Varlaam (Agion Panton)
GPS: 39.7250742N, 21.6298014E, otvírací doba v létě: 9.00 - 16.00 hod. (pátek zavřeno), v zimě: 9.00 - 15.00 hod. (čtvrtek - pátek zavřeno)
Druhým největším monastýrem v Meteoře je Varlaam (Agion Panton). Leží přímo proti klášteru Metamorphosis. Klášter založený v 16. století je pojmenovaný je po poustevníkovi Varlaamovi, který o dvě stě let dříve na skále žil. Jeho největší chloubou je nádhernými freskami vyzdobený kostel Všech svatých a terasy s panoramatickým výhledem na Meteoru.
Moní Rousanou (Agia Varvara)
GPS: 39.7215608N, 21.6320175E, otvírací doba v létě: 9.00 - 16.00 hod. (středa zavřeno), v zimě: 9.00 - 14.00 hod. (středa zavřeno)
Jediným ženským klášterem v Meteoře je Moní Rousanou, zasvěcený svaté Barboře (Agia Varvara). Původně mužský klášter založený ve 14. století ztratí v 19. století na významu. Chátrá a časem slouží už jen jako poustevna pro významnější monastýr Varlaam. V r. 1980 projde rekonstrukcí a dnes funguje jako ženský klášter. Dříve byl přístupný jen po žebříku, dnes jej spojují s okolím dva mosty.
Agias Triados
GPS: 39.7132800N, 21.6355319E, otvírací doba v létě: 9.00 - 16.00 hod. (čtvrtek zavřeno), v zimě: 10.00 - 16.00 hod. (čtvrtek zavřeno)
Monastýr Nejsvětější Trojice (Agias Triados) je poprvé písemně doložen již v r. 1362. Přístup k němu je dodnes značně obtížný. Napřed je nutné sestoupit po schodišti k úpatí skály, a pak znovu vydupat nahoru sto čtyřicet pět schodů. Odměnou je nejkrásnější výhled na Meteoru a její kláštery z balkonu na nevyšším bodu skály.
Agiou Nikolaou Anapausa
GPS: 39.7238856N, 21.6245794E, otvírací doba v létě: 9.00 - 17.00 hod. (pátek zavřeno), v zimě: 9.00 - 15.00 hod. (pátek zavřeno)
Monastýr Svatého Mikuláše odpočívajícího (Agiou Nikolaou Anapausa) je nejmenším z dochovaných klášterů. Jeho stavba je dokonale přizpůsobená omezené ploše. K vysoké skalní věži se přimyká jak vlaštovčí hnízdo. Počátky kláštera sahají do 14. století. V 16. století projde renovací, ale počátkem 20. století je opuštěn a značně zchátrá. Znovu obnoven je v 60. letech. Klášter opatruje vzácné fresky, jež představují významný soubor postbyzantského malířství. Klášter r. 1527 freskami vyzdobí krétský malíř Theophanes Strelitzas, který je také autorem výdoby dvou významných klášterů na hoře Athos. K nejvzácnějším malbám v monastýru Agiou Nikolaou Anapausa patří vyobrazení Adama, freska Nanebevzetí svatého Mikuláše a výjevy Kristových zázraků.
Užitečné
informace:
Poloha: Řecko, kraj
Meteora, městečko Kalambaka
Měna: Euro
Doprava: autem
z Athén 350 km, placená dálnice A1 směr Lamia, pak silnice A3 směr
Trikala, odtud silnice E03 směr Kalambaka (Meteora); autem z Olympské
riviéry 138 km, placená dálnice A1 směr Larissa, pak silnice E92 směr Trikala,
odtud silnice E03 směr Kalambaka (Meteora)
Služby pro
turisty: parkování zdarma, toalety zdarma, v klášterech prodejny
dárkových předmětů a místních produktů, občerstvení: taverny v městečku
Kalambaka a Kastraki, pojízdný stánek na některém z parkovišť u klášterů.
Autor: Eva