Zajímavá místa poloostrova Chalkidiki

09.10.2018

Řecký poloostrov Chalkidiki je známý především jako místo pro krásné koupání. Pobřeží lemují bílé pláže s průzračnou vodou, přičemž vnitrozemí je mnohem zelenější, než vyprahlý zbytek Řecka. Často zde narazíte na borové lesy či dlouhé lány slunečnic. Ale Chalkidiki, to nejsou jen nádherné pláže. Na poloostrově se třemi charakteristickými výběžky - Kassandrou, Sithonií a Athosem - najdeme mnoho zajímavých a jedinečných míst.

Bránou Chalkidiki je Thessaloniki neboli Soluň. Po Athénách je druhým největším městem Řecka. Pro nás Čechy má jedno zvláštní kouzlo: právě odtud přišli do našich končin svatí Cyril a Metoděj a přinesli nám nejen křesťanskou víru, ale také základy vzdělanosti. Thessaloniki je hezké, elegantní město plné památek. Jeho ulicemi se však projdeme někdy jindy. Dnes vyrazíme dále na východ za zajímavostmi poloostrova Chalkidiki. A buďme připraveni, že tady je všude daleko a na cestách spolykáme spousty kilometrů. Půjčení auta je proto na Chalkidiki naprostou nezbytností.

Sedmdesát kilometrů na východ od Thessaloniki leží vykopávky starověkého města Olynthos. Nejspíš jste o něm nikdy neslyšeli, a přece je Olynthos výjimečný. Původní město ze 7 stol. př. Kr. bylo zničeno v r. 479 Peršany. Na jeho troskách však již brzy vyrostlo město, které se stalo vzorem pro všechna moderní sídliště. S myšlenkou typizovaného rodinného domku nepřišel zlínský průmyslník Baťa (Morava promine), ale řecký architekt Hippodamos z Milétu. Ten jako první představil světu návrh "jednotného domu vhodného pro každého". Napřed si svůj um vyzkoušel v nově vznikající čtvrti athénského přístavu Pireus, a když se jeho řešení moderního města setkalo s nadšenou odezvou, pokračoval i v dalších řeckých městech. 

Jedním z prvních, které bylo tímto způsobem vystavěno, byl právě Olynthos na Chalkidiki. Základem města je striktně pravoúhlá síť ulic tvořená Hippodamovými typizovanými domy. Ovšem dlužno dodat, že na rozdíl od našich paneláků či proslulých Baťových domků, byly podlahy domů v Olynthu zdobené krásnými barevnými mozaikami. Obdivovat je můžeme dodnes. Bohužel jsou tím jediným, co se spolu se základy budov z města zachovalo. Turistů zde příliš nepotkáte, zato v trávě kolem vykopávek šmejdí roztomilé želvy řecké.

Olynthos koncipovaný pro 10 tisíc obyvatel byl rozdělen na tři části podle tříd obyvatelstva, které Hippodamos definoval jako řemeslníky, rolníky a válečníky. Každé ze skupin byla vyhrazena jedna část města. Obdobným způsobem rozdělil také pozemky, a to na posvátné, veřejné a soukromé. Sám Aristoteles, učitel Alexandra Velikého, shledal Hippodamův způsob nejlepším řešením, jak koncipovat město. Jsme-li u Aristotela, řeč o něm bude o něco později, až se dostaneme dále na východ Chalkidiki.

Na severovýchodním pobřeží poloostrova Kassandra leží malé městečko Afitos. Na rozdíl od antického Olynthu, zde řád nehledejte. Křivolaké uličky sice nejsou vzorně vyrovnané, zato jsou roztomile malebné. Skvostem Afitu je promenáda s obchůdky a tavernami, která se vine vysoko nad mořskou hladinou, zakousnutá do skalnatého svahu. Je odtud krásný, ničím nerušený výhled na moře a dohlédnete až na sousední poloostrov Sithonii. Oběd či večeře v některé z taveren jsou moc hezkým zážitkem. Zejména večerní nálada na promenádě ozářené mnoha světýlky je velmi romantická.

Jméno řeckého filozofa Aristotela slyšel nejspíš každý. Byl nejvýznamnějším žákem samotného Platóna a učitelem slavného makedonského krále Alexandra Velikého. Narodil se r. 384 př. Kr. ve Stageiře na vzdáleném východním pobřeží Chalkidiki. Ruiny antické Stageiry se rozkládají na terasách na strmém zalesněném skalnatém výběžku nad mořem. Příkrá stezka se vine mezi borovými háji a odkrytými pozůstatky Aristotelova města. Překrásným výhledům na divoké zátoky dělají důstojnou kulisu rozvaliny antického opevnění, ústředního náměstí neboli agory a svatyně bohyně úrody Deméter. Do Stageiry je to sice trochu z ruky (91 km z Thessaloniki), ale jste-li milovníky starověké historie, zklamáni určitě nebudete. Už jen pro ten pocit, že jste kráčeli po stopách slavného Aristotela.

Dáváte-li přednost přírodním krásám před rozvalinami starověkých památek, vydejte se do jeskyně Petralona. Najdete ji 50 km jihovýchodně od Thessaloniki, zhruba 1 km od stejnojmenného městečka. Z hlavní silnice A 24 vás u města Nea Kallikratia na západním pobřeží navedou do vnitrozemí ukazatele. Vchod do jeskyně je ve výšce 300 metrů nad mořem na úbočí hory Katsika. Petralona se pyšní nádhernou krasovou výzdobou, jež hraje všemi barvami, od bílé přes žlutou, cihlově oranžovou až po temně rudou. Proto také bývá nazývána Jeskyně červených kamenů.

Jeskyně byla objevena v r. 1959 a o rok později se zde našla lidská lebka, která vyvolala řadu vzrušených diskuzí, neboť její stáří (řádově stovky tisíc let) poněkud narušilo zažitou představu o vývoji moderního člověka. Každopádně jedno je jisté: Petralona byla v pravěkých dobách osídlena a podle některých vědců se jednalo o první lidské osídlení na území dnešní Evropy. Nalezeny zde byly nejen ostatky pravěkých lidí, ale také nejstarší ohniště založené člověkem. Prohlídka jeskyně je dlouhá tak akorát, aby vás nezačala nudit. Trvá zhruba 45 minut, přesto doporučuji si obléct dlouhé kalhoty a mikinu, neboť teplotní rozdíl je zejména v horkých letních měsících značný. Artefakty nalezené v jeskyni si můžete prohlédnout v místním Antropologickém muzeu. Jeskyně i muzeum jsou v létě otevřeny od 9.00 do 18.00 hod., v zimě do 16.00 hod. Vstupné je 7 € pro dospělé, školou povinné děti mají vstup zdarma.

Posledním místem na Chalkidiki, které by vás napadlo navštívit je městečko Ouranoupolis. Leží 138 km od Thessaloniki, má zhruba tisíc obyvatel a kromě obvyklé malebnosti není ničím zajímavé. Přesto čelí náporu turistů, neboť právě Ouranoupolis je nejzazší výspou, kam smí vkročit noha běžného smrtelníka. Za branami města končí obyčejný svět a rozkládá se mnišská republika nazývaná Svatá hora Athos. Sousedství výstředního státu je pro jinak nezajímavé Ouranoupolis doslova požehnáním. Jednak zde sídlí kancelář vydávající pouze mužům povolení ke vstupu do mnišského státu, jednak odtud denně vyplouvají výletní lodě na plavby kolem poloostrova Athos. Zájem o plavby je velký, nápor turistů neutuchající, a tak taverny na nábřeží v plné sezóně doslova nestíhají.

Na Athos podle legendy zakázala vstup nejen ženám, ale i všem tvorům ženského pohlaví, sama Panna Maria. Na počátku 5. století dokonce vykázala ode dveří svého chrámu byzantskou císařovnu Placidiu. Matka Boží se císařovně zjevila a oznámila jí, že zde: "Není místo pro dvě císařovny". Podle jiné legendy přidala výhrůžku: "Stůj, nechoď dále, abys neutrpěla!" Zkrátka, srdce mnichů z Athosu smí patřit jen jedné dámě. Zákaz vstupu ženám r. 1045 definitivně potvrdil byzantský císař Konstantinos Monomachos a od té doby je striktně dodržován. Trestem za jeho porušení je dvouleté vězení. Ovšem ani muži nemohou navštívit mnišskou republiku "jen tak". O povolení ke vstupu je třeba požádat nejméně půl roku předem. Strávit na Athosu lze maximálně tři dny a na posvátnou půdu se nesmí vkročit v nátělníku a v kraťasech. Počet poutníků je přísně omezen na maximálně 100 návštěvníků ortodoxního a 10 neortodoxního vyznání denně. Stravu a nocleh poskytne poutníkům zdarma klášter, který si vyberou (tedy, pokud zrovna nemá plno).

Kdo nemá povolení ke vstupu, musí se spokojit s plavbou kolem poloostrova. Ale i to je velmi zajímavý zážitek, který mohu jen doporučit. Loď vypluje z přístavu v Ouranoupolis střeženého byzantskou věží ze 14. století a vydá se na plavbu kolem západního pobřeží Athosu. Plavba, ačkoli dlouhá, rozhodně není nudná. Pořád je nad čím žasnout. Kláštery jsou opravdu nádherné. Celkem jich je dvacet. Nejstarší jménem Megisti Lávra byl založen v r. 963. Některé se odvážně šplhají po skalních stěnách, jiné se blahobytně rozkládají na pobřeží. 

A nakonec spatříte i samotnou horu Athos, která dala celému poloostrovu jméno. Vypíná se do výšky 2.033 metrů nad mořem. Právě pod jejími svahy se loď otočí a vydá se na zpáteční cestu do přístavu.

Den pomalu končí, všechny výletní lodě již kotví v přístavu Ouranoupolis, aby se zase zítra vydaly na cestu kolem Svaté hory Athos. Končí i naše povídání o zajímavých místech poloostrova Chalkidiki. Uznejte, jezdit sem jenom za koupáním by bylo vážně škoda.


Užitečné informace:

Poloha: Řecko
Měna: Euro
Doprava: charterový, příp. linkový let do Thessaloniky (Soluň); doba letu 2,5 hod.; cena obousměrné letenky: cca od 5 tis. Kč/osoba; mimo sezónu pouze s přestupem v Athénách
Doprava na místě: autem, vůz si můžete zarezervovat předem např. na webovém portálu Carngo 

Výlety na Chalkidiki:

Olynthos: otevřeno pouze v létě úterý - neděle od 8.00 do 15.00 hod., pondělí zavřeno; vstupné 4 €/osoba, děti zdarma
Afitos: 84 km od Thessaloniki, poloostrov Kassandra; trasa: silnice A24, odbočit na Nea Fokea a dále po pobřeží na Afitos, doba jízdy cca 1 hod.; parkování zdarma na veřejném parkovišti v ulici Epar. Od. Paliouriou - Afitou
Stageira: otevřeno pouze v létě úterý - neděle od 8.00 do 15.00 hod., pondělí zavřeno; vstup zdarma
Jeskyně Petralona: otvírací doba v létě od 9.00 do 18.00 hod., v zimě od 9.00 do 16.00 hod.; vstupné 7 €/osoba, děti zdarma; vstupenka platí do jeskyně a do Antropologického muzea
Plavba kolem Athosu: výlet je možné zakoupit u delegáta cestovní kanceláře; orientační cena 50 €/osoba, děti za polovic (plavba a transfer autobusem od hotelu do přístavu, přestávka na oběd a prohlídku městečka Ouranoupolis); individuálně lze lodní lístek rezervovat např. na stránkách společnosti Athos Sea Cruises 

Autor: Eva