Postalm, náhorní planina v Dachsteinských Alpách

15.07.2023

Uprostřed rakouské Solné komory se ve výšce třináct set metrů nad mořem rozkládá malebná planina Postalm, přeloženo do češtiny Poštovní vyhlídka. Vznikla před více než třemi sty lety, když byly vykáceny husté lesy. Těžba dřeva dala vzniknout druhé největší náhorní planině v Evropě a hlavně zcela jedinečnému místu doslova stvořenému pro dlouhé a přitom nenáročné procházky, kterým působivou kulisu dělají štíty Dachsteinských Alp.

Na Postalm vede placená silnice Postalmstrasse. V mnoha serpentýnách se klikatí nahoru na planinu. Ze Stroblu u jezera Wolfgangsee silnice stoupá hustými lesy, a tak si výhled užijeme až nahoře na planině. Na opačnou stranu klesá dolů k Abtenau. Zde je méně klikatá, zato poskytuje úchvatné výhledy.

Nahoře na Postalmu je k dispozici několik pohodlných parkovišť. Planinu protíná mnoho turistických stezek, které vedou v podstatě po rovině. K posezení lákají dřevěné lavičky, z nichž je krásný výhled na panorama Dachsteinských alp.

Jméno dostal Postalm po poštovních koních z Bad Ischlu, pro které ve druhé polovině 19. století sloužil jako pastvina. Ke stejnému účelu je využíván i dnes, jen místo koní se na planinách pasou krávy. 

Většina stračen polehává v trávě a turistů si prakticky nevšímá. Ovšem najdou se i zvědavé kusy, které si výletníky nejen přijdou omrknout, ale přímo vyžadují podrbání. Přijde-li se s námi pomazlit mnohaset kilová kráva, přičemž do nás přátelsky drcne rohatou hlavou, čímž "něžně" vybízí k mazlení, jde o zážitek, na který jen tak nezapomeneme. Ale není třeba se bát, kravičky zlé nejsou, jen občas překvapivě zvědavé. O trochu horší je to s malými býčky, kteří jsou si schopni přímo na cestě před námi "na férovku" poměřit své síly. Rohatí kluci v zápalu boje neberou ohled na to, že zrovna jdeme kolem, takže je lepší se strkanici vyhnout.

Přestože je Postalm chráněnou krajinnou oblastí, nachází se zde několik turistických chat s příjemným posezením na květinami vyzdobených zahrádkách. K jídlu se podává tradiční rakouská kuchyně. Ať už zvolíme kteroukoli cestu, na Postalmu hlady strádat rozhodně nebudeme.

Nejdelší okruh nás dovede k malé kapličce Postalmkapelle. Postavili ji r. 1865 jako připomínku návštěvy rakouské císařovny Sissi.

Na Postalmu se dají nachodit spousty kilometrů, přesto nás díky rovinatému terénu nohy bolet nebudou. Náhorní planina je přívětivým místem jako stvořeným pro odpočinkový den v krásné přírodě.


Užitečné informace:

Stát: Rakousko
Oblast: Dachsteinské Alpy, Saltzkammergut (Solná komora), Dachsteinské Alpy, Saltzkammergut (Solná komora), vzdálenost od hraničního přechodu Dolní Dvořiště 175 km, směr Freistadt - Linz - Salzburg - Gmunden - Bad Ischl - Strobl
Měna: euro
Poplatek za Postalmstrasse: za osobní automobil ze Stroblu 16 €, z Abtenau 11 € (každá část silnice má jiného provozovatele, proto je cena rozdílná); za motorku 6 € z obou směrů
Služby pro turisty: parkování zdarma, toalety, restaurace v horských chatách

Autor: Eva