Údolí motýlů, zelený ráj na ostrově Rhodos

07.02.2019

Řecké ostrovy jsou v letních měsících suché a vyprahlé. Existuje však jedno místo, které je onou pověstnou výjimkou potvrzující pravidlo. Jmenuje se Petaloudes neboli Údolí motýlů a leží na řeckém ostrově Rhodos. I v těch nejparnějších letních dnech je příjemnou zelenou oázou, rájem malých motýlů.

Petaloudes najdeme v jinak suchém vnitrozemí Rhodu, zhruba 30 km jihozápadně od hlavního města. Uprostřed kopců porostlých borovými háji leží místo, které jako by na řecký ostrov ani nepatřilo: zelené údolí s potokem, jezírky a malými vodopády, přes které se klenou dřevěné lávky. Vždy je zde o něco chladněji, než v ostatních částech ostrova. Ovšem hezká příroda a příjemné klima nejsou hlavním lákadlem, které činí místo nadmíru zajímavým.

Od června do září je Petaloudes útočištěm tisíců malých motýlků, kteří v hustých hejnech pokrývají kmeny stromů a balvany kolem říčky. Motýlek se jmenuje přástevník kostivalový a moc rád si pochutnává na sladké pryskyřici stromů ambroně východní, která v údolí hojně roste. Jedná se o prastarý druh stromu (pochází z třetihor), jenž se v Řecku vyskytuje pouze na ostrově Rhodos.

Aby to nebylo tak jednoduché, mlsný motýlek není ve skutečnosti motýlek, ale můra. A tak by se Údolí motýlů mělo spíš jmenovat Údolí můr, což by bylo přesnější, avšak uznejme, že by to neznělo tak hezky.

V okolí Údolí motýlů je několik parkovišť. Doporučuji vám zaparkovat na tom, které je nejblíže hlavnímu vchodu, neboť šlapat stovky metrů strmou silnicí navíc po rozpáleném asfaltu není zrovna příjemný zážitek. Návštěvu si načasujte na časné dopolední hodiny, kdy je v Údolí motýlů méně turistů a vzduch je příjemně chladný. U vstupu najdete stánky s občerstvením a suvenýry, toalety a také budovu muzea věnovaného jak jinak než motýlům.

Klikatá, necelé 2 km dlouhá stezka vás provede celým údolím. Cestou budete míjet stromy, které jsou obalené hrozny malých motýlků. Občas některý z nich roztáhne křídla a ukáže vám, že není jen hnědou můrou, ale krasavcem pyšnícím se jasně oranžovou barvou.

Stezka je místy obtížně schůdná. Největší výzvou je kluzký žebřík a schůdky kolem malého vodopádu. Zvláštní kapitolou jsou pak lávky poněkud staršího data, jež se klenou přes vodu a strže. Ale nebojte se, při troše pozornosti cestu zvládnou i malé děti. Jen je třeba mít opravdu pevnou obuv, pantofle rozhodně nejsou pro Údolí motýlů správnou volbou. Občas je zábavné pozorovat korpulentní dámy, jak ve střevíčkách zdolávají viklající se lávky.

Čím více se blížíte ke konci údolí, tím je výstup strmější. Ale na konci vás čeká "sladká" odměna v podobě stánku s občerstvením, v jehož blízkosti stojí bílá kaplička. Vstupenku u dolního vstupu nezahazujte, protože tady nahoře ji budete potřebovat. Občerstvení a kaplička jsou mimo ohrazený areál. Zpátky je třeba se vrátit stejnou cestou a do údolí vás znovu pustí jen s platnou vstupenkou.

Podobně jako mnoho jiných krásných míst, také Údolí motýlů v posledních letech trpí masovými nájezdy turistů. Ti ve snaze vidět motýlky poletovat na ně tleskají, pokřikují nebo je jinak plaší, což chudákovi přástevníkovi vůbec neprospívá. A i když se přítomní dozorci snaží návštěvníky umravňovat, populace přástevníků je v Údolí motýlů rok od roku menší.

Údolí motýlů na ostrově Rhodos je doslova královstvím motýlů, jehož návštěvu vám mohu jen doporučit. Jen prosím nezapomínejme, že všudypřítomní motýlci nejsou hračkami pro naše pobavení, ale živými tvory, kteří zde žili dávno před námi. Chovejme se k nim tak, aby zde zůstali i nadále.


Užitečné informace:

Poloha: Řecko, Rhodos
Měna: Euro
Doprava: autem z města Rhodos směr Ialysos - Kremasti - Paradisi - Petaloudes, autem z letoviska Faliraki směr Kalythies - Psinthos - Petaloudes, z obou směrů vás navedou ukazatele
Otvírací doba: 8.00 - 19.00 hod.
Vstupné: 5 €/dospělá osoba
Služby pro návštěvníky: parkoviště, toalety (0,50 €), občerstvení, prodej suvenýrů, muzeum

Autor: Eva