Výlet do národního parku Mt. Olympus

06.12.2021

Hora Olymp byla podle antické mytologie sídlem dvanácti řeckých bohů. Ve skutečnosti však nejde o jedinou horu, ale o rozsáhlý masiv s několika vrcholy. Národní park Mt. Olympus leží na východním pobřeží pevninského Řecka 90 kilometrů jihozápadně od Thessaloniki. Je ideálním místem pro výlet z letovisek na Olympské riviéře. Pyšní se divokou, zelenou přírodou a mnoha zajímavými místy.

Nejvyšším vrcholem Mt. Olympus je Mytikas. Vypíná se do výšky 2.918 metrů nad mořem. Lanovka, natož silnice, na vrchol nevedou, a tak nezbývá, než šlapat po svých. Namáhavý výstup trvá mnoho hodin. Kdo není zdatný chodec, měl by si výšlap dobře rozmyslet. Ale zůstat v podhůří není žádná ostuda. Národní park Mt. Olympus i tak nabízí spoustu zajímavostí snadno dosažitelných ať už pěšky nebo přímo autem. A pojedeme-li autem, pak si vystačíme s jedinou silnicí a za jeden den uvidíme vše důležité.


Litochoro

Vzdálenost: 13,5 km od Leptokarie, 23 km od Platamonas; GPS: 40.1011122N, 22.5006908E; parkování: veřejné parkoviště v ulici Evangelou Korovangou zdarma.

Náš výlet začíná v městečku Litochoro. Založeno bylo ve 14. století. Leží na východním svahu Olympského masivu, přímo pod vrcholem Mytikas. Právě proto je oblíbeným výchozím bodem pro jeho zdolání.

Uličky Litochora jsou úzké, křivolaké a velmi strmé. Přes den je Litochoro tak trochu ospalé, život se zde rozjíždí naplno až s příchodem noci, kdy se uličky i náměstí rozzáří spoustou světýlek a v zahrádkách četných restaurací je opravdu rušno. Vcelku bez problémů lze v Litochoru zaparkovat na veřejném parkovišti v ulici Evangelou Korovangou, které je jen pár kroků od centra.

Na centrálním kruhovém náměstí s kašnou stojí za pozornost kostel Agios Nikolaos s vysokou zvonicí. Interiéry kostela zdobí zlaté ikony. Kolem kruhového náměstí jsou kavárny a restaurace, z jejichž zahrádek je krásný výhled na masiv Olympu.

Vydáme-li se z náměstí ulicí Agiou Nikolau z kopce dolů, přijdeme k Námořnímu muzeu. Před ním se, abychom ani v horách nepochybovali, jak důležité je řecké námořnictvo, vyjímá lehce oprýskaný torpédomet. V sousedství muzea je park s velkou vodní nádrží a s vodotryskem. Bohužel, ne vždy je vodotrysk v provozu, ale aspoň je odtud hezký výhled na hory.

Ovšem nejkrásnější vyhlídka leží v kopci nad náměstím. Dovede nás k ní strmá ulička Enipeos. Scenérie, která se před námi otevře, připomíná více rakouské Alpy, než typickou řeckou krajinu. Svahy horských štítů pokrývají zelené lesy, nad nimiž se vypínají skalnaté štíty. Stačí jediný pohled, abychom už nikdy nepochybovali, že "tam nahoře" sídlí bohové.


Kaňon řeky Enipeas a Diova lázeň

GPS parkoviště: 40.1039753N, 22.4905428E; služby pro návštěvníky: taverna, parkoviště zdarma; Diova lázeň 30 minut pěšky z parkoviště.

Vstup do kaňonu Enipeas je od taverny Oi Myloi na okraji Litochora v uličce Agiou Dimitriou. Terasa restaurace je přímo nad kaňonem s řekou a posezení kromě již tradičně krásného výhledu zpříjemňují vzrostlé platany. Společnost nám bude dělat mlsný kocour, který s lehce provinilým výrazem rád "dorazí", co se do nás už nevejde.

Od taverny do kaňonu vede podivný visutý chodníček, který zpočátku jen mírně stoupá do hor, a tak jde spíše o parkovou procházku než o vysokohorskou túru. Jediné, co člověku přijde divné, je voda šumící místo v korytu řeky kdesi "v chodníčku".

Chodníček totiž ve skutečnosti není chodníček, ale krytý vodní kanál, který z hor do Litochora přivádí pitnou vodu. A když už tady vodní kanál je, proč jej nevyužít ještě jiným způsobem. Pročež je opatřen zeleně natřeným zábradlím a slouží jako turistická stezka. Mimochodem, my jsme měli štěstí, že se starší pán ze stánku před tavernou s námi dal do řeči. Napřed se pochlubil, že vodovodní systém stavěl, pak nám ukázal domek s malou turbínou, přičemž nás zasvětil do všech technických detailů unikátního vodního díla.

Chodníček s vodním kanálem nás po necelé půlhodině přivede k okouzlujícímu místu s romantickým názvem Diova lázeň. Řeka Enipeas zde v prohlubních obrovitých balvanů vytváří barevné tůňky a jezírka. Ještě o pár desítek metrů výše proti proudu je miniaturní přehrada s obloukovou hrází. Ale nenechme se mýlit. Toto "kapesní" vodní dílko na jaře zadržuje divoký proud řeky Enipeas. Není výjimkou, že se voda přelévá přes korunu hráze, což maličká přehrada musí vydržet, jinak by mělo Litochoro vážný problém. Ale koncem léta pod hrází zbývá už jen pár roztomilých jezírek.

Místo s vymletými tůňkami bylo známé od starověku. Podle mýtů se v jezírkách směl koupat pouze vládce bohů Zeus a jedna z jeho mnoha milenek nymfa Létó, matka bohů Apollóna a Artemis.

U Diovy lázně chodníček končí. Zhruba v první třetině cesty se od něj oddělila stezka, která pokračuje prudce do hor. Po mnohahodinovém výstupu kolem působivých ruin Starého Dionýsova kláštera končí u Prionie s romantickými vodopády. Ale ke klášteru i k vodopádům se není třeba trmácet přes hory. Lepší je vrátit se k Oi Myloi a zamířit do kaňonu Enipeas autem. Cestou se navíc zastavíme jak ve Starém, tak v Novém Dionýsově klášteře.


Iera Mone Agiou Dionysiou En Olympo
(Svatý klášter svatého Dionýsa v Olympu)

Vzdálenost: 3 km od Litochora, GPS parkoviště: 40.1183922N, 22.4836747E; vstup zdarma; služby pro návštěvníky: prodejna, parkoviště a toalety zdarma.

Je také nazýván Nový klášter svatého Dionýsa. Leží necelých 10 minut jízdy od Litochora. Založen byl v r. 1650 a koncipován byl jako zemědělská usedlost s kostelem a budovami, ve kterých bydleli mniši. Na významu klášter nabyl až po druhé světové válce, kdy byl zničen hlavní, tzv. Starý klášter ležící výše v kaňonu řeky Enipeas. Po válce byla usedlost postupně rozšířena a přeměněna na plnohodnotný klášter.

Jak bývá v Řecku zvykem, klášter je od úsvitu do soumraku přístupný veřejnosti. Celý komplex je krásně upravený a klášterní kostel se pyšní bohatou výzdobou. Součástí areálu je malé muzeum, které vystavuje svaté relikvie a vzácné listiny, a také prodejna náboženských předmětů a místních zemědělských produktů (medu, marmelád, sirupů a dalších pochutin).


Palaia Iera Mone Agiou Dionysiou En Olympo
(Starý svatý klášter svatého Dionýsa v Olympu)

Vzdálenost: 17 km od Litochora; GPS parkoviště: 40.0938581N, 22.4272531E; parkování a vstup zdarma.

Klikatá silnice se v ostrých serpentýnách šplhá do hor, přičemž nutnost podřadit na jedničku není výjimkou, ale při troše řidičského umu a trpělivosti lze cestu zvládnout bez uvaření motoru. Řidič i auto si mohou cestou odpočinout na několika vyhlídkách, z nichž se otvírají nezapomenutelné pohledy na příkré srázy kaňonu Enipeas.

Starý klášter svatého Dionýsa byl založen r. 1542 svatým Dionýsem, který jej po Božím zjevení zasvětil Nejsvětější Trojici. Za dobu své existence byl klášter mnohokrát vyrabován a dokonce vypálen, ale největší ránu mu zasadili nacisté. Německá armáda v r. 1943 klášter zničila, neboť v něm mniši poskytli útočiště řeckým partyzánům. Němci klášter napřed bombardovali, a když to na kamenné budovy nestačilo, tak za pomoci trhavin klášter vyhodili do vzduchu.

Ruiny Starého kláštera jsou volně přístupné. Od konce války zde probíhá pečlivá, avšak velmi pomalá a náročná rekonstrukce, která se snaží vrátit zničenému místu jeho původní krásu. Již rekonstruované objekty obývá komunita mnichů, a tak je klášter funkční. Prohlédnout si lze opravený refektář (klášterní jídelnu) s obrazy představujícími výjevy z křížové cesty a zmrtvýchvstání Ježíše Krista. Od Starého kláštera silnice pokračuje stále výš, až končí u vodopádů Enipeas - Prionia.


Vodopády Enipeas - Prionia

Vzdálenost: 18 kilometrů od Litochora, GPS parkoviště: 40.0841275N, 22.4069847E; služby pro návštěvníky: restaurace (otevřeno denně 8 - 18.00 hod.), toalety a parkování zdarma.

Až k vodopádům nelze dojet autem, poslední krátký, nijak náročný úsek je třeba dojít pěšky. Parkoviště je zdarma. U parkoviště je horská restaurace s terasou ozdobenou barevnými květinami. Místo jako stvořené k posezení u kávy nebo rovnou na oběd. Díky nadmořské výšce jeden tisíc sto metrů je zde i v horkém létě velmi příjemné klima.

Koncem léta je řeka Enipeas takřka bez vody, a tak lze bezpečně dojít až těsně ke srázu s vodopády. Na opačné straně údolí se přes řečiště klenou dřevěné můstky, ze kterých jsou krásné výhledy na kouzelnou krajinu Olympu.

Od vodopádů se stejnou silnicí vrátíme do Litochora. Čeká nás poslední zastávka: poutní kostel Agios Ioannes.


Poutní místo Agios Ioannes

Vzdálenost: 3,5 km jižně od Litochora; GPS parkoviště: 40.0838961N, 22.4877781E; služby pro návštěvníky: vstup a parkoviště zdarma; taverna (otevřeno pouze v době konání slavností).

Na lesní mýtině obklopené vzrostlými jedlemi stojí poutní kostel Agios Ioannes. Ke kostelu z velkého parkoviště vede dlážděná cesta s lucernami. 

Agios Ioannes je velmi oblíbeným místem pro svatby a křty. Ale dorazíme-li sem v podvečer, působí značně opuštěným dojmem. Vše podtrhne přítomnost malého kocourka, který se chová, jako bychom byli první, kdo ho v životě podrbal za uchem. Nehne se od nás na krok a roztomilým mňoukáním si vyžaduje naši pozornost. Jenomže kocourek není vůbec zanedbaný a opečovávaný je stejně pečlivě, jako celý poutní areál. Vše je zde jako ze škatulky, kamenný kostelík září čistotou a kocourek má pod přístřeškem misku s granulemi a s vodou. V sousedství kostela je taverna, která však funguje pouze v době konání slavností.

Den pomalu končí, do lesa vstupují stíny a my máme nejvyšší čas pomýšlet na návrat. Cestou zpátky se ještě chvíli zastavíme na některém z odpočívadel u silnice. Když se ohlédneme zpět, uvidíme, jak sluneční bůh Helios žene svůj zlatý kočár za vrchol posvátné hory Olymp.


Užitečné informace:

Země: Řecko
Měna: Euro
Poloha: region Střední Makedonie, kraj Pieria, Litochoro, národní park Mt. Olympus
Doprava: z letovisek na Olympské riviéře po placené dálnici A1, sjezd č. 76 směr Litochoro

Autor: Eva