Výlet na Skopelos, ostrov z muzikálu Mamma Mia!

27.07.2019

Každý, kdo viděl americký muzikál Mamma Mia!, si určitě vybaví scénu, kde Maryl Streep zpívá ústřední melodii a přitom v džínových lacláčích křepčí mezi fotogenickými bílými domečky nad modrou zátokou. Kromě notoricky známých melodií skupiny ABBA a americké oscarové hvězdy si hlavní roli ve filmu zahrál Skopelos. Do té doby vcelku neznámý řecký ostrov v souostroví Severní Sporady. Jeho krásné scenérie poskytly romantické komedii dokonalé kulisy.

Chcete-li Skopelos navštívit, máte jedinou možnost: po moři. Ačkoli je Skopelost mnohem větší než nedaleký trpaslík Skiathos, na rozdíl od něj nemá letiště. Ovšem plavba ze Skiathu na Skopelos je kouzelná a rozhodně není ztrátou času. Mezi Skiathem a Skopelem je mořská rezervace, ve které žijí delfíni. Loď zde na chvíli přibrzdí, delfíni před vámi skočí pár veselých obloučků, pak ještě chvíli loď zvědavě doprovází, než mávnou ploutví a zmizí v modrých hlubinách. Bohužel, vše je tak rychlé a krásné, že ani nestačíte sáhnout po foťáku.

Lodní trasa vede kolem severovýchodního pobřeží Skopelu, kde se napřed objeví malý maják a dále na vysoké skále bílá kaplička Agios Ioannis. Právě tady romantický slaďák došel šťastného rozuzlení a Maryl Streep zde - naživo a údajně na první dobrou - vysekla srdceryvnou píseň The Winner Takes It All. Dlužno říct, že místo je vskutku kouzelné, a pro sladce dramatickou scénu jako stvořené.

Hlavní město ostrova se jmenuje, jak už je v Řecku zvykem, stejně jako celý ostrov: tedy Skopelos. Nad přístavem a moderním městem leží staré město nazývané Kastro s již zmíněnými bílými domečky, křivolakými uličkami, hezkými kostelíčky a půvabnými výhledy na tyrkysové zátoky. Pravda, každá krása něco stojí a tady je daní za nezapomenutelné scenérie nutnost zdolat strmé schodiště, což je - zejména v letním horku - úctyhodný výkon i pro trénovaného sportovce. Avšak Skopelos se vám bohatě odvděčí. Nemluvě o tom, že tehdy takřka šedesátiletá Maryl Streep zde zvládla nejen zpívat, ale také rozverně tančit.

Jako první vás schody dovedou ke kostelíku Panagía Papameletiou z r. 1662. Stojí na velké kamenné terase a má půdorys ve tvaru kříže. Řada návštěvníků tady ukončí výstup, ale já vám doporučuji se vydýchat a pokračovat dál, protože to nejhezčí na nás teprve čeká. 

Z útesu vysoko nad městem shlíží na přístav bílý kostel Panagia tou Pyrgu. Kamenné tašky na jeho střechách jsou uspořádány do tvaru rybích šupin. U kostela je malá taverna, kde se lze nejen občerstvit, ale také se v klidu pokochat kouzelnými výhledy. A ještě o kus výš jsou ruiny staré benátské pevnosti.

Cesta dolů již není tak úmorná. Hezké uličky stíní košaté bugenvilie. Nábřeží dole v přístavu je stejné, jako na mnoha jiných ostrovech. U mola kotví velké trajekty stejně, jako výletní parníčky a rybářské loďky. Spousta kaváren a taveren dychtivě čeká na jednodenní návštěvníky, kteří jsou pro ostrov bez letiště doslova požehnáním.

Celé městečko pochopitelně žije z proslulosti muzikálu, v němž si zahrálo, a tak na vás americké hvězdy vykouknou na každém kroku. Na jednu stranu škoda, bez kýčovitých plakátů by byl Skopelos přece jen hezčí. Ovšem na druhou se nelze divit. Nebýt Mamma Mia!, Skopelos by byl sice krásným, ale v podstatě neznámým ostrovem.


Užitečné informace:

Poloha: Řecko, Severní Sporady
Doprava: letecky z Prahy na Skiathos, v letní sezóně charterový let v rámci zájezdu organizovaného cestovní kanceláří; individuálně s jedním mezipřistáním v Athénách, cena zpáteční letenky od 10 tis. Kč/osoba, doba přímého letu 2 hod. 10 min., v případě přestupu je třeba počítat řádově s celým dnem
Měna: euro
Lodní výlet ze Skiathu: cena od 40 €/dospělá osoba (celodenní, kombinovaný s výletem na ostrov Alonissi, loď odplouvá v 10.00 hod.)

Autor: Eva