Alonnisos, půvabný ostrůvek v Severních Sporadách

22.10.2019

Ostrůvek Alonissos patří, podobně jako Skiathos či Skopelos, do souostroví Severní sporady. Není zdaleka tak známý jako jiné řecké ostrovy ležící v Egejském moři. S rozlohou 65 km čtverečních se řadí k ostrovní trpaslíkům. Tak trochu do pozadí jej odsouvá především absence mezinárodního letiště, kterým naopak disponuje nedaleký Skiathos. Přesto je Alonissos vyhledávaným cílem zejména jednodenních lodních výletů spojených s návštěvou sousedního ostrova Skopelos, jenž získal věhlas coby kulisa rozverného muzikálu Mamma Mia!

Moře mezi Alonissem a okolními neobydlenými ostrůvky Peristéra, Skantzoura a Gioura je Národním mořským parkem, v jehož vodách žije přísně chráněná populace ohroženého tuleně středomořského. Vstup na ostrůvky je omezen a počet turistů je přísně regulován. Ale museli byste mít opravdu velké štěstí, abyste tuleně zahlédli. Žije jich zde jen pár desítek. Více pravděpodobné je, že cestou na Alonissos uvidíte zvědavé delfíny obecné, kteří na prchavý okamžik doprovodí vaši loď. Bohužel, jejich zájem netrvá dlouho a než stačíte zapnout foťák, mrsknou ocasem a zmizí v modrých hlubinách, aniž byste stačili pořídit jediný snímek.

Výletní lodě mířící k Alonissu připlouvají do přístavu Patitiri, který je typickým romantickým městečkem ostrovního Řecka. Spousta stylových kaváren kolem přístavu láká k příjemnému posezení. Městečko se šplhá do okolních svahů, a tak výhledy z teras výše položených kaváren jsou opravdu krásné. Obdivovat můžete nejen různorodé výletní lodě, plachetnicemi počínaje a "létajícími delfíny" a obrovitými trajekty konče, ale především nádherné zátoky s barevnými kamínky a překrásně tyrkysovou vodou. Právě kouzelné pláže stíněné borovicemi jsou největší chloubou celého ostrova Alonissos. Jedna z nich, Patitiri Town Beach, leží jen kousek od přístavu, přesto je voda v ní křišťálově čistá.

Koho neláká ani posezení v kavárně, ani koupání nedaleko přístavu, může se autobusem vydat do 3 km vzdáleného městečka Palea Alonnisi. Leží vysoko v horách nad přístavem. Za pozornost stojí zbytky Benátské pevnosti z 15. století a hezká kaplička Tou Christou se střechou tvořenou kamennými taškami uspořádanými do tvaru rybích šupin. V r. 1965 Palea Alonnisi zničilo zemětřesení. Posléze bylo v původním duchu obnoveno, ale dnes již slouží spíše jako atrakce pro turisty a domy zde kupují bohatí investoři z Německa či z Velké Británie. Skutečný, každodenní život se odehrává dole v Patitiri.

Ostrov Alonissos má tvar ryby, jejíž páteří je jediná hlavní silnice. Protíná ostrov od severu k jihu a jen sem tam z ní odbočí zpevněná cesta. Alonissos je tak více rájem potápěčů než motoristů. Celé jeho pobřeží lemují nádherné zátoky se strmými útesy a mořskými jeskyněmi.

Jeden den na Alonissu uteče opravdu rychle. Přes noc zde zůstává jen málo turistů. V pozdním odpoledni výletní lodě jedna za druhou odplouvají a přístav Patitiri pomalu upadá do ospalé malátnosti, aby se ráno probudil do dalšího rušného dne.


Užitečné informace:

Poloha: Řecko, Severní Sporady
Doprava: letecky z Prahy na Skiathos, v letní sezóně charterový let v rámci zájezdu organizovaného cestovní kanceláří; individuálně s jedním mezipřistáním v Athénách, cena zpáteční letenky od 10 tis. Kč/osoba, doba přímého letu 2 hod. 10 min., v případě přestupu je třeba počítat řádově s celým dnem
Měna: euro
Lodní výlet ze Skiathu: cena od 40 €/dospělá osoba (celodenní, kombinovaný s výletem na ostrov Skopelos, loď odplouvá v 10.00 hod.)


Autor: Eva