Carnuntum, ztracené město gladiátorů

05.06.2018

Řekne-li se Rakousko, pak si všichni vybavíme Alpy, císaře pána a Vídeňský řízek. Já vám ale ukážu místo, které byste v Rakousku rozhodně nečekali - antické město z dob Římského impéria. Jmenuje se Carnuntum, bylo větší než proslulé Pompeje a ve škole jste se o něm nejspíš nikdy neučili.

Carnuntum se řadilo mezi nejvýznamnější města Římské říše. Bylo správním centrem provincie Pannonia v Podunají. Město založené v r. 40 římskou legií XV Apollinaris bylo mnohem důležitější, než vojenský tábor Vindobona, na jehož základech vznikla současná Vídeň. Během Markomanských válek v letech 170 - 173 v Carnuntu tři roky pobýval císař Marcus Aurelius a dokončil zde druhou knihu filozofických úvah nazvanou Hovory k sobě. Právě v Carnuntu poprvé sledoval gladiátorské zápasy Aureliův syn Commodus. O mnoho let později, 9. dubna 193 byl místodržící Carnunta Lucius Septimius Severus prohlášen za císaře Římské říše.

V listopadu r. 308 po Kr. proběhla v Carnuntu pod taktovkou císaře Diokleciána konference, jejímž výsledkem bylo zavedení tzv. vlády čtyř neboli tetrarchie. Jedním z tetrarchů byl Constantius, otec pozdějšího římského císaře Konstantina Velikého, jenž udělil křesťanům svobodu vyznání a východní křesťané jej uctívají jako světce.

Ovšem Carnuntum neproslulo jen jako město významných politických událostí, ale také jako místo, kde byli vychováváni nejlepší gladiátoři Římské říše. Což je vcelku paradox, neboť právě Marcus Aurelius gladiátorské zápasy coby krvavou podívanou zakázal. Zato jeho syn Commodus byl zápasy přímo posedlý. Jakmile se zbavil otce a uchvátil trůn, jeho prvním císařským počinem bylo obnovení her. Nakonec sám zemřel v aréně, kde se s gladiátory moc rád předváděl (ale to už se nestalo v Carnuntu).

Ačkoli bylo Carnuntum opravdu významným městem, na své znovuobjevení čekalo bezmála patnáct set let. Zničeno bylo Germány ve 4. století, a jeho úlohu převzala nedaleká Vindobona. Poslední ránu zasadili Carnuntu Maďaři. Po jejich nájezdu město na počátku raného středověku zaniklo.

O existenci velkého římského města v Pannonii "se vědělo vždy", ale první systematičtější vykopávky začaly v městečku Petronell až v polovině 19. století. Postupně byly odkryty pozůstatky římských lázní, veřejných budov a civilních domů. Ovšem největší novodobá sláva Carnunta nastala až po r. 2000, kdy byly díky leteckému snímkování terénu objeveny dva velké amfiteátry a nakonec v r. 2011 gladiátorská škola. Areál ve své současné zrekonstruované podobě byl otevřen v r. 2013. Je výsledkem tak zvané experimentální archeologie, která si klade za cíl věrně rekonstruovat dobové objekty a předměty a tak zprostředkovat současným lidem pohled do minulosti. Jak uvidíme dále, práce v Carnuntu nejsou ani zdaleka u konce.

Carnuntum leží zhruba 40 km na východ od Vídně a 20 km na západ od Bratislavy v úrodném Podunají. Někdy bývá označováno za Pompeje u vídeňských bran. Cesta z Prahy autem trvá tři a půl hodiny. Krajina kolem Carnunta je "tak trochu jiné Rakousko", než jaké známe z alpských oblastí. Nechci se místních dotknout, ale nejste-li zrovna milovníky nekonečných rovin s lány obilí a větrnými elektrárnami, pak krajina není důvodem, proč byste měli Podunají navštívit. Lákadlem, které opravdu stojí za výlet, jsou rekonstruované fragmenty Carnunta. S precizností, pečlivostí a smyslem pro historický detail je zde k dokonalosti dovedena iluze života za Římského impéria.

Lokalita má celkem čtyři důležitá stanoviště roztroušená v krajině - Římskou městskou čtvrť, Arénu civilního města s Gladiátorskou školou, Arénu vojenského města a Bránu pohanů. Odkrytý je však pouhý zlomek původního města, nad kterým se dnes vlní lány obilí a točí vrtule větrných elektráren. Jak velké Carnuntum bylo, si uvědomíte v okamžiku, kdy polykáte kilometry, které dělí jeho důležité body.

Centrem všeho je Římská městská čtvrť v městečku Patronell - Carnuntum. Rekonstrukcí původních vykopávek vznikl areál, který vás prostě ohromí. Jako v každém správném římském městě zde najdete lázně (Římské veřejné lázně), domy měšťanů (domy číslo I, III a V, Luciův dům a Domus Quarta), luxusní vilu místního boháče (Villa Urbana) i zastřešené tržiště (Římská tržnice) s četnými krámky a "fast foodem" zvaným thermopolium, kde se podávalo teplé jídlo. Pokoje domů jsou vybaveny replikami antického nábytku. Podlahy zdobí barevné mozaiky.

V Římských veřejných lázních jsou bazénky s teplou i studenou vodou. V části zvané tepidarium je díky důmyslnému systému kouřovodů samozřejmostí vytápění mramorových lavic a podlah. Naopak v caldariu a frigidariu, studenějších částech lázní, je i v létě příjemný chládek.

V Carnuntu není nic, na co byste si nemohli sáhnout, žádný exponát není tabu. Posedět a filozofovat o nesmrtelnosti brouka můžete i na dobových veřejných toaletách.

Co vás v Carnuntu dostane úplně do kolen je aranžmá interiérů domů a obchodů - vše je uděláno tak, jako by původní obyvatelé zmizeli těsně předtím, než jste vkročili do místnosti. Dokonce nechybí ani pečivo, ovoce či zelenina. Přitom nejde o kýčovitý skanzen, ale o naprosto věrnou a vědeckými poznatky podepřenou rekonstrukci běžného římského života.

Ovšem rekonstrukční práce v Carnuntu nejsou zdaleka u konce. Město doslova vstává z prachu země a dává nám nahlédnout do slavných dob Římského impéria. Na nejbližší roky je plánována rekonstrukce Valetudinaria (lazaretu) a činžovního domu (Insula).

Součástí areálu Římské městské čtvrti je malé muzeum, které je věnováno zejména římským legiím, které Carnuntum založily. Dále zde najdete příjemnou restauraci s venkovním posezením a s výhledem na vily se zahradou v římském stylu, a také nezbytnou prodejnu odborných publikací a suvenýrů.

Pro české návštěvníky má Carnuntum ještě jedno velké kouzlo: všechny popisy exponátů jsou také ve slovenštině. Nejste-li zdatní v němčině či angličtině, v Carnuntu se rozhodně nemusíte bát, že byste něčemu nerozuměli.

Dalším důležitým bodem Carnunta je Amfiteátr ve vojenské čtvrti. Leží na okraji 4,5 km vzdáleného lázeňského městečka Bad Deutsch-Altenburg. Vykopány jsou jen obvodové zdi oválné arény, jejíž plocha byla bezmála tak velká, jako v římském Colosseu. Hlediště však bylo mnohem nižší. Pojalo pouhých 8 tisíc diváků. Na druhou stranu, právě zde byl Lucius Septimius Severus prohlášen římským císařem. 

Místo má kouzelnou atmosféru, a budete-li mít štěstí, potkáte zde opravdové gladiátory. V Amfiteátru trénují členové místní gladiátorské skupiny Familia Gladiatoria Carnuntina založené v r. 2014.

V městečku Bad Deutsch-Altenburg si můžete prohlédnout Museum Carnuntinum. Umístěné je v budově z 19. století. Moderně pojatá expozice mapuje vývoj města a uchovává předměty nalezené v Carnuntu.

Nejvýznamnějším exponátem je Oltář boha Mithry. Patří k nejstarším artefaktům tohoto typu nalezeným v západní části Římské říše. Kult Mithry přinesli do Carnunta již jeho zakladatelé, legionáři legie XV Apollinaris.

Zhruba 1,5 km od Římské městské čtvrti stojí uprostřed lánů obilí Brána pohanů. Podle všeho však nešlo o bránu v pravém slova smyslu, ale o vítězný oblouk postavený mezi r. 351 - 361. Z původně obřího monumentu dnes zbyly smutné trosky. Ovšem večerní atmosféra se zapadajícím sluncem je magická. K Bráně pohanů přijedete pohodlně autem, rozlehlé parkoviště je přímo u monumentu. Trosky jsou nesmírně fotogenické, jen je tak trochu problém dostat ze záběru všudypřítomné vrtule.

Zatím největší objev v lokalitě Petronell-Carnuntum na archeology čekal v těsném sousedství Amfiteátru civilního města. Od Římské městské čtvrti je vzdálený cca 700 metrů. Amfiteátr byl vybudován na konci 2. století. Do hlediště se vešlo až 13 tisíc diváků, aréna má průměr 25 metrů. Zaparkovat se u něj nedá, a proto je lepší se k památce vydat pěšky.

Největší objev však archeologové neučinili v Amfiteátru, ale v jeho těsné blízkosti. Pomocí nejmodernějších "neinvazivních" metod odhalili pod zemí obrysy obrovské Gladiátorské školy. Srovnatelně velká byla jen gladiátorská škola Ludus Magnus, ve které trénovali gladiátoři z římského Colossea. Centrum komplexu tvořila velká obdélníková dvorana obklopená podlouhlými budovami. Uprostřed dvorany se nacházela dřevěná tréninková aréna o průměru 14 metrů opatřená dvěma řadami sedadel pro diváky. Součástí Gladiátorské školy byly také lázně. Tréninkové haly a lázně byly vybaveny podlahovým vytápěním. Avšak ruiny ukryté pod zemí na odhalení dosud čekají a tak si můžete uprostřed louky prohlédnout věrnou repliku tréninkové arény. Dřevěná konstrukce byla vztyčena na stejném místě, kde stála původní aréna.

Návštěva Carnunta je jako cesta strojem času. Jen původní obyvatelé chybí. Ale nemusíte zoufat. Každý rok se zde koná několik festivalů věnovaných době největší slávy města. Součástí jsou přehlídky římských legií, gladiátorské zápasy, ukázky starých řemesel a samozřejmě pravé antické občerstvení. Nasevírují vám jej v thermopoliu, starověké obdobě dnešních fast foodů, která je součástí Městské tržnice. Akce jsou velmi populární, a tak je dobré si vstupenky i případné ubytování zajistit s velkým předstihem. Naopak navštívíte-li Carnuntum mimo dobu festivalů, budete mít celý areál takřka sami pro sebe.


Užitečné informace:

Poloha: Rakousko, Petronell-Carnuntum
Doprava: autem, parkování u jednotlivých objektů (s výjimkou Amfiteátru civilního města a Gladiátorské školy)
Měna: euro
Otvírací doba: březen - říjen denně 9.00 - 17.00 hod.
Vstupné: dospělí 12 €, děti od 4 do 11 let zdarma, vstupenka platí do Římské městské čtvrti, do areálu Amfiteátru vojenského města a také do Musea Carnuntina v Bad Deutsch-Altenburg; vstup do Amfiteátru civilního města je volný
Festivaly: Římský festival: červen, vstupné 22 €, děti do 15 let zdarma; Carnuntum 333 - Festival pozdní antiky: srpen, vstupné 12 €, děti do 11 let zdarma; informace o dalších akcích najdete na https://www.carnuntum.at
Aplikace pro tablety a mobilní telefony: formát pro Android a Apple, na adrese 
https://www.carnuntum.at/sk/vasa-navsteva/carnuntum-app si lze zdarma stáhnout mobilní aplikaci; interaktivní průvodce vám představí Carnuntum tak, jak vypadalo v době svého největšího rozkvětu
Ubytování: Hotel Marc Aurel, Hauptstrasse, Petronell-Carnuntum; cca 300 metrů od vstupu do areálu Římské čtvrti, cena za dvoulůžkový pokoj se snídaní od 76 €/noc; k dispozici jsou také tří až čtyřlůžkové pokoje; vlastní parkoviště v ceně; hotel akceptuje platební karty.

Aktivity v okolí: díky plochému profilu krajiny je v okolí řada cyklostezek pojmenovaných Via Carnuntum; na parkovišti areálu Římské městské čtvrti je půjčovna kol; půjčovné 1 € na hodinu, 10 € na 24 hodin; mapu cyklostezek získáte zdarma ve vstupní hale areálu; stezky spojují nejen jednotlivé archeologické lokality, ale můžete se také vydat po březích Dunaje; pro milovníky nákupního šílenství leží 20 km od Carnunta vyhlášené výprodejové centrum Designer Outlet Parndorf,  otvírací doba: pondělí - čtvrtek 9.30 - 20.00 hod., pátek 9.30 - 21.30, sobota 9.30 - 18 hod., neděle zavřeno

Autor: Eva