Krippenstein: salónní turistika v Dachsteinských Alpách

07.02.2018

Jsem městský člověk. Miluji parky a zahrady, upravené cestičky. Nejhorší je pro mne představa polobotky zabořené v blátě, nebo trmácení se příkrým krpálem kamsi vzhůru, přičemž sotva lapám po dechu.

Máte-li stejný vztah k turistice jako já, je pro vás ideálním místem lokalita Krippenstein v Dachsteinských Alpách v Horním Rakousku. Do nadmořské výšky něco málo přes dva tisíce metrů vás z městečka Obertraun pohodlně vyveze kabinová lanovka. Cena za obousměrné jízdné je zhruba 30 € za osobu. Nabízejí se různé typy jízdenek, přičemž jeden umožňuje na mezistanicích navštívit Mamutí a Ledovou jeskyni.

Lanovka končí na mírně zvlněné náhorní planině s barevnými alpskými kytičkami. A právě tady srdce městského člověka zaplesá. Můžete celé hodiny chodit po pečlivě upravených štěrkových či dokonce asfaltových cestičkách, posedět na některé z laviček a kochat se nádherným výhledem na ledovec Dachstein.

Když už vás procházka unaví, nic vám nebrání si pohodlně poležet na dřevěných lehátkách a pozorovat štíty Dachsteinských Alp, kolem nichž krouží barevné padáky milovníků paraglidingu. Nebe je azurově modré, sluníčko příjemně hřeje a vám se ani nebude chtít vstávat. Až to vypadá, že i čas zde zapomněl plynout. Jediná námaha, kterou vynaložíte je, abyste na sluníčku spokojeně neusnuli.

Kdo se přece jen rozhodne opustit pohodlí lehátka a podat poněkud větší "sportovní výkon", může se vydat k nedaleké vyhlídce 5 Fingers. Pět ocelových lávek se jako roztažené prsty doslova vznáší nad kolmou skalní stěnou. V hlubokém údolí pod vyhlídkou se leskne hladina Hallštattského jezera. 

Na konci jedné z lávek je umístěný prázdný rám zrcadla, ve kterém si návštěvníci pořizují nezapomenutelné snímky. Na vyfocení se sice stojí fronta, ale uprostřed všeobjímající nádhery není kam spěchat. Na každého dojde řada, a ke strkanici nedochází.

Vynaloženou námahu je nejlépe zajíst a zapít v úhledné restauraci Bergrestaurant Dachstein Krippenstein u horní stanice lanovky. Ceny nejsou sice lidové, ale zvážím-li, že vám ve více než dvou tisících metrech nad mořem naservírují poctivou gulášovou polévku nebo vynikající telecí Wiener Shnitzel s brusinkami, pak to tak hrozné zase není. A vychlazené pivo také přijde k chuti. Kavárenský povaleč je nadšen. V onen požehnaný okamžik dojde naplnění vousaté rčení, že nejkrásnější výhled na hory, je z vysoko klenuté barové stoličky. Ačkoli, mým favoritem - aspoň pro tentokrát - bylo dřevěné lehátko s výhledem na ledovec Dachstein.


Užitečné informace:

Poloha: Rakousko, Obertraun, 185 km od hraničního přechodu Dolní Dvořiště
Vstupné: cca 30 € na osobu podle tipu vstupenky
Provozní doba lanovky: odlišná v letní a v zimní sezóně, konkrétní informace najde na webových stránkách areálu
Občerstvení: Bergrestaurant Dachstein Krippenstein
Služby: placené parkoviště, toaleta na stanici lanové dráhy a v restauraci

Autor: Eva