Kos, hlavní město Hippokratova ostrova

26.05.2019

Stejnojmenné hlavní město ostrova Kos, který spolu s ostrovem Rhodos patří do souostroví Dodekanesy, není zdaleka tak vyhlášené jako středověký Rhodos, přesto v něm najdeme spoustu zajímavých památek, kvůli kterým stojí za návštěvu. Původní starobylé město sice v r. 1933 zničilo zemětřesení, avšak pohyby půdy zároveň odhalily mnoho pozůstatků ze slavné antické minulosti Kosu. Ostrov byl ve starověku nejen kolébkou moderního lékařství, ale také velmi bohatý, což zmiňuje už Homér v Iliadě.

Procházku městem Kos začneme v přístavu Mandraki. Jedna vedle druhé zde kotví repliky starých dřevěných lodí. Každý den se vydávají na výlety k nedalekým ostrovům Kalymnos a Pserimos. Vidět zde můžeme také moderní řecké válečné lodě. Kos leží jen 5 km od Turecka, a tak válečné fregaty bedlivě střeží výsostné vody Řecka. Přesto je přístav na Kosu velmi romantickým místem s příjemnou pobřežní promenádou vroubenou mnoha kavárnami. Jeho krásný obraz dotváří mohutná pevnost Neratzia. Vybudoval ji Řád rytířů svatého Jana v Jeruzalémě neboli johanitů, jimž Kos od r. 1315 patřil. Později, podobně jako Rhodos, Kos ovládli Turci, a tak k městskému panoramatu patří několik mešit.

Nejznámější se stala Defterdarova mešita, a to díky katastrofě, která ji postihla. V červenci r. 2017 zasáhlo město Kos zemětřesení o síle 6,7 stupňů Richterovy škály, při kterém se, kromě dalších budov, poroučel k zemi právě minaret Defterdarovy mešity. Do té doby byl jednou z nepřehlédnutelných dominant Kosu. Otřesy byly tak silné, že je lidé cítili až na vzdáleném ostrově Rhodos.

Ale vraťme se zpátky do přístavu. Půjdeme-li po jeho navigaci stále rovně, hlavní ulice nás dovede k obrovitému platanu, který podle legendy vlastnoručně zasadil sám otec lékařství Hippokrates a vyučoval pod ním své žáky. Své umění pak praktikoval v Asklepionu vzdáleném od hlavního města necelé 4 km. Košatý strom, jehož kmen má průměr 14 metrů, tak nese Hippokratovo jméno. Pravda o platanu je však trochu jiná. Možná, že na stejném místě Hippokrates skutečně nějaký strom kdysi zasadil, ale ten současný je starý necelých 600 let, a tak nemá - kromě jména - se slavným antickým lékařem nic společného. Kousek od Hippokratova platanu je turecká kašna, jež sloužila další nedaleké mešitě Hadži Hassana.

V těsném sousedství malého náměstí s Hippokratovým platanem leží rozvaliny bývalé Antické agory, starověkého hlavního náměstí. Jakkoli se to zdá neuvěřitelné, vstup je zdarma. Pozůstatky Agory v první polovině 20. století částečně rekonstruovali Italové, a tak můžeme obdivovat znovu vztyčené sloupořadí Kamára tou Foru ze 3. století př. Kr. s bohatě zdobenými korintskými hlavicemi. V době největší starověké slávy ostrova stály na Agoře kromě veřejných budov ještě chrámy bohyně krásy Afrodity Pandémos a nejslavnějšího řeckého hrdiny Hérakla. Podlahy budov zdobily krásné mozaiky, jejichž část se také zachovala.

Vydáme-li se Hippokratovou ulicí směrem od přístavu, dostaneme se do jižní části města, ve které zanechala svůj otisk Římská říše. Nejpůsobivější jsou pozůstatky Gymnasionu, z jehož původních 81 sloupů bylo 17 znovu vztyčeno. Částečně zachovány zůstaly cihlové oblouky římských Západních lázní. Rozpětí oblouků je úctyhodné: 6,5 až 7 metrů. Také vstup na římské památky je zdarma.

Přímo naproti Gymnasionu, přes ulici Grigoriou, leží dvě nejlépe zachované památky z dob vlády Římanů: Odeion a nově rekonstruovaná vila Casa Romana. V jejich blízkosti je několik velkých veřejných parkovišť, a tak vydáme-li se do města autem, právě zde můžeme pohodlně zaparkovat. Vila Casa Roama je domem tzv. Pompejského typu. Má tři atria lemovaná dvěma řadami sloupů, podlahy místností zdobí krásné mozaiky. Ve vile si prohlédneme spoustu zajímavých artefaktů z římské doby. Další nálezy, především barevné mozaiky a antické sochy, uchovává Archeologické muzeum na hlavním náměstí Plateía Eleftherias. V těsném sousedství vily leží římský Odeion. Vybudován byl ve 2. století. Pořádaly se v něm pěvecké a hudební soutěže a také klání v uměleckém přednesu. Není nijak velký, zato pěkně zrekonstruovaný a některé jeho mramorové lavice jsou původní.

Ostrov Kos je známý především díky nádherným plážím a krásným letoviskům. Každé z nich má s hlavním městem velmi dobré autobusové spojení a ani půjčení auta rodinný rozpočet nezruinuje. Až vás začnou plážové radovánky nudit, vydejte se do hlavního města na procházku jeho starobylým centrem. A když už budete v hlavním městě, spojte jeho návštěvu s výletem do blízkého Asklepionu. Litovat určitě nebudete.

Kos, Asklepion
Kos, Asklepion

Užitečné informace:

Poloha: Řecko, Kos
Doprava na Kos: letecky z Prahy, cena zpáteční letenky cca 7,5 tis. Kč/osoba, doba letu 2 hod. 45 min.
Měna: euro
Doprava na Kosu: autem; hromadná doprava: letoviska mají s hlavním městem pravidelné autobusové spojení, autobusové nádraží v městě Kos u přístavu, ulice Akti Miaouli
Otvírací doba:
Casa Romana: v letní sezóně úterý - neděle 8.00 až 20.00 hod., pondělí zavřeno, vstupné 6 €/dospělá osoba, služby pro turisty: parkoviště, toalety; na ostatní památky vstup zdarma
Archeologické muzeum: náměstí Platía Eleftherias, v letní sezóně úterý - neděle 8.00 až 20.00 hod., pondělí zavřeno, vstupné 6 €/dospělá osoba, služby pro turisty: toalety, prodej suvenýrů, muzeum bylo po čtyřleté rekonstrukci nově otevřeno v r. 2017
Asklepion: v letní sezóně pondělí - neděle 8.00 až 20.00 hod., vstupné 8 €/dospělá osoba, děti do 18-ti let zdarma, vzdálenost cca 4 km od hlavního města, doprava linkou č. 3 z autobusového nádraží (ulice Akti Miaouli)

Autor: Eva