Pět malých - velkých řeckých ostrovů

07.03.2019

Ostrovní trpaslíci rozlohou nemohou konkurovat obrům, jakými jsou Kréta nebo Rhodos. Přesto jsou důkazem, že velikost není vše a že i maličký ostrov může být ve skutečnosti "velký". A také bychom se divili, jak pohnuté osudy ony ostrůvky občas měly. Podíváme se na pět opravdu malých ostrovů, které by však při prázdninách v Řecku neměly uniknout naší pozornosti. Vezmeme je od toho největšího, přičemž nejmenší (a přitom nejpodivuhodnější) ostrůvek si necháme na konec.


Číslo 1: Pserimos, plocha 14,5 km2

Ostrov Pserimos sice bývá nazýván "trpaslíkem řeckých ostrovů", ale s rozlohou 14,5 km čtverečních a 80 obyvateli je spíše obrem mezi trpaslíky. Leží ve východní části Egejského moře, zhruba na polovině cesty z Kosu na Kalymnos. Je oblíbenou zastávkou výletních lodí, které pravidelně pendlují mezi oběma ostrovy. 

V blízkosti přístavu na Pserimu je krásná písečná pláž s několika tavernami a typickými modro bílými domečky. Jinak zde - kromě jednoho malého hotelu a kostelíka zasvěceného Panně Marii - nenajdeme v podstatě nic, a to doslova. Předností Pserimu je, že na něm není ani jedna zpevněná silnice, a tak auta v podstatě nepotkáme, pročež vzduch je zde mnohem čistší než jinde.


Číslo 2: Thirasia, plocha 9,2 km2

Možná jste o Thirasii nikdy neslyšeli, přesto ji nejspíš znáte. Je totiž nejfotografovanějším řeckým ostrovem. Proč? Protože tvoří západní okraj rozervaného kráteru ostrova Santorini. Do hledáčku fotoaparátů se tak dostává právě při západu slunce, jemuž vytváří působivou kulisu.

Ovšem Thirasia je mnohem více zajímavá něčím docela jiným. Právě ona byla přímým účastníkem kataklyzmatické erupce vulkánu, který v polovině 2. tisíciletí př. Kr. zničil Mínojskou civilizaci na Krétě. Je jedním z mála pozůstatků původního ostrova, který exploze rozmetala na kusy.

Na Thirasii se denně pořádají lodní výlety, jejichž součástí je návštěva dvou sopečných ostrůvků Palea a Nea Kameni uprostřed kráteru. Výlet mohu jen doporučit. Vedro je na Nea Kameni sice ukrutné, ale šlapat po ostrůvku, který vznikl v podstatě nedávno, je výjimečný zážitek. Součástí výletu je také koupel v horkých pramenech.

Od pramenů se loď vydá k Thirasii. Zde zakotví v malém přístavu s větrným mlýnem. Do vesničky vysoko na útesu nás dovede klikatá stezka. Kdo nechce šlapat pěšky, může se svézt na oslovi. Na horním konci stezky, na okraji kráteru je taverna s příznačným názvem Panorama, kde dělají vynikající souvlaki.

Ze stezky vedoucí po okraji srázu jsou krásné výhledy na protilehlý ostrov Santorini. Na Thirasii však stojí za to dívat se nejen do dálky, ale také pod nohy. Ne však jako prevence proti šlápnutí do "oslince", ale kvůli roztomilému zvyku místních malovat na chodníky kytičky.


Číslo 3: Délos, plocha 3,5 km2

Ostrov Délos můžeme směle nazvat malým - velkým ostrovem. Rozloha 3,5 km čtverečních jej samozřejmě řadí mezi trpaslíky, avšak jeho historie je ohromující. Napřed byl oblíbeným poutním místem, neboť na Délu se narodila božská dvojčata Apollón a Artemis a starověcí Řekové jej považovali za Posvátný ostrov.

Později v 5. století př. Kr. ovládl celé Egejské moře. Sídlo zde měl Délský námořní spolek řízený mocnými Athénami. Na Délu vyrostlo bohaté město s velkým přístavem, rušnými obchodními ulicemi, honosnými vilami, mnoha chrámy a svatyněmi a také s divadlem. V době největšího rozmachu měl Délos 30 tisíc obyvatel. Pak ale přišla katastrofa a Délos byl postupem času zcela opuštěn. Nechtěně se tak stal chátrajícím archeologickým muzeem pod širým nebem. Jeho výjimečnost si Řekové uvědomili až na konci 19. století a dnes je cílem tisíců turistů, kteří touží spatřit působivé ruiny kdysi mocného ostrovního města.


Číslo 4: Marathonisi, plocha 2,5 km2

Ostrůvek Marathonisi leží v zátoce Laganas v těsném sousedství krásného ostrova Zakynthos. Z jedné strany jej tvoří strmé vápencové útesy, z druhé bílé písečné pláže s mělkou, velmi teplou vodou.

Čím je ale Marathonisi výjimečné? Na jeho plážích kladou vajíčka mořské želvy karety pravé. Přesto není ostrůvek uzavřenou rezervací. Půjčíte-li si v městečku Laganas na Zakynthu loďku, můžete se k Marathonisi směle vypravit. Jen je třeba být velmi obezřetný při výstupu na břeh. 

Uvidíte-li někde trojnožku, pak zrovna tady nakladla vajíčka mořská želva a zábranu sem dali ochránci přírody, kteří o želví hnízda v zátoce Laganas pečují. Při troše štěstí nějakou želvu v moři potkáte. Žebrat o cukříček sice nebude, ale zvědavost jí nechybí. Když se nebudete dožadovat kontaktu, ráda vás při plavbě chvíli doprovodí. Pak mávne ploutví a zmizí v tyrkysové vodě.


Číslo 5: Spinalonga, plocha 850 m2

Nejmenším a také nejsmutnějším ostrůvkem je Spinalonga. Leží nedaleko Kréty v nádherné zátoce Mirabellou pouhé 4 km od luxusního letoviska Elounda. Spinalonga je krásná a děsivá zároveň. Proslulé memento mori zde platí víc, než kdekoli jinde.

V první polovině 20. století sloužila Spinalonga jako kolonie pro malomocné. Dnes už ale nemusíte mít z její návštěvy žádné obavy. Výletní lodě z Kréty míří na Spinalongu několikrát za den. Prvním bodem prohlídky je skličující expozice o historii leprosária. Kdo nechce smutnit, může expozici klidně vynechat a rovnou zamířit na krásnou procházku kolem bývalé Benátské pevnosti s pozůstatky dělostřeleckých věží a hradeb. Jsou odtud nádherné výhledy na modré moře, strmé skály a nedalekou Krétu. Vysoko nad mořem pochmurnou historii Spinalongy nic nepřipomíná a vy si budete užívat jen a jen všudypřítomnou krásu.

Autor: Eva