Shipwreck Bay, pašerácká zátoka na ostrově Zakynthos

03.05.2018

Shipwreck Bay, také nazývaná Navagio Beach, leží na severozápadním pobřeží ostrova Zakynthos. Dostupná je jen z moře. Bílé vápencové útesy se tyčí do výšky mnoha set metrů, voda v zátoce má až jedovatě tyrkysovou barvu. Ale podobných pláží je v Řecku víc. Třeba na sousedním ostrově Kefalonia nebo na vzdálenější Lefkadě.  Ovšem Shipwreck Bay nad všechny ostatní něčím vyniká. Něčím, co jí dává zcela jedinečný charakter a činí z ní královnu řeckých pláží.

Oním výjimečným jevem je vrak pašerácké lodi Panaciotis. Jedné bouřlivé noci v druhé polovině dvacátého století prchala před pobřežní stráží. Ke spěchu měla důvod. Náklad, který vezla, legální rozhodně nebyl. Ale co přesně Panaciotis pašovala, dnes už nikdo neví.

Podle jedněch to byl alkohol, podle jiných cigarety. Pašeráky pronásledovala pobřežní stráž. Posádka se chtěla s lodí, které se porouchaly motory, ukrýt v hluboké zátoce a přitom ztroskotala. 

Podle některých zdrojů se tak stalo přesně 2. října 1980. Místní obyvatelé z vesnice Mariés napřed pomohli posádce zmizet na sousední ostrov Kefalonia. Pak "zachránili" zboží z vraku před poškozením, a až nakonec nahlásili ztroskotání lodi.

Jiné zdroje však tvrdí, že jde jen o barvitou variaci na mnohem prozaičtější téma. Nákladní loď Panaciotis měla poruchu a na pláži prostě ztroskotala. Místní rozkradli náklad a vymontovali z lodi vše, co mělo jakoukoli cenu včetně rádia a radaru. Policie sice většinu rozkradených předmětů našla, ale chudák kapitán byl úřady hnán k odpovědnosti za znečištění pláže. Soudně mu bylo mu uloženo vrak na vlastní náklady odstranit, což naštěstí nikdy neudělal.

Ať už se na Shipwreck Bay odehrálo cokoli, nebyli by to podnikaví Řekové, aby z mizérie nevytěžili maximum. Bezvýznamné pláži do té doby známé jako Paradise Beach (nebo také Agios Georgios) dali nové jméno a začali na ni vozit turisty. Na vrcholcích útesů postavili stánek s občerstvením, malou vyhlídkovou terasu a parkoviště pro výletní autobusy. Zrodilo se místo, které nemá obdoby. Zatímco Panaciotis pomalu stravuje rez a pohlcuje bílý písek, Shipwreck Bay se stala nejfotografovanější pláží nejen v Řecku, ale možná na celém světě.

Z vyhlídky u parkoviště však pláž ani vrak hezky nevyfotíte. Chcete-li si pořídit ony ikonické snímky se strmými skalami, pod nimiž na bílém písku u tyrkysového moře spí věčný sen lodní vrak, nezbyde vám, než vyrazit na protější útes. Vydáte se zaprášenou stezkou vpravo od vyhlídky, která vás dovede až na vzdálený vápencový ostroh. Stezka se klikatí po hřebeni útesu, tváří se neschůdně, ale při troše opatrnosti vám žádné nebezpečí nehrozí. A pořízené snímky jsou prostě famózní.

Samotná pláž je přístupná pouze z moře. Je-li příznivé počasí, denně k ní vyplouvají výletní lodě z nedalekého přístavu Porto Vromi. Nápor turistů je rok od roku větší. Přesto, jste-li na Zakynthu, Shipwreck Bay navštívit prostě musíte. Vyrazíte-li na Zakynthos mimo hlavní letní sezónu a výlet načasujete na pozdější odpolední hodinu, máte velkou šanci užít si pláž bez náporu davů a pořídit překrásné fotky. Brzy ráno návštěvu nedoporučuji, neboť pláž ležící pod vysokými útesy, je až do dopoledních hodin ve stínu.

K návštěvě Shipwreck Bay můžete využít buď zájezd organizovaný cestovní kanceláří, anebo se vydat po vlastní ose. Osobně doporučuji druhou možnost, neboť máte šanci si sami zvolit čas, kdy na Shipwreck Bay vyrazíte a vyhnete se tak zástupům turistů. Za příznivého počasí loďky vyplouvají z přístavu Porto Vromi od dubna do října každý den v dvaceti až třiceti minutových intervalech. Výlet trvá necelé dvě hodiny, z čehož cca čtyřicet minut zabere plavba tam a zpátky. Cena se pohybuje okolo 20 €. Shipwreck Bay není organizovaná pláž. Nenajdete zde ani lehátka se slunečníky, natož občerstvení. Nezapomeňte si proto vzít s sebou dostatek pití a samozřejmě plavky. V Porto Vromi můžete také využít nabídku kombinovaných výletů, kdy navštívíte nejen Shipwreck Bay, ale také Modré jeskyně.

Už během plavby vás ohromí závratná výška bílých útesů, neuvěřitelně tyrkysová voda v zátoce a také velikost vraku lodi Panaciotis. Z vyhlídky na útesu vypadá jako rozbitá dětská hračka, ale zblízka si uvědomíte, že to žádná malá lodička nebyla. Jen škoda, že čas je neúprosný a jednoho dne Panaciotis prostě zmizí. Ale nebojte, zítra to rozhodně nebude. Panaciotis ještě stále drží pohromadě a postavení nejfotografovanější lodi světa si náležitě užívá.


Užitečné informace:

Poloha: Řecko, Zakynthos, severozápadní pobřeží
Měna: euro
Doprava: organizovaný výlet, příp. individuálně autem do přístavu Porto Vromi, odtud lodí 
Orientační cena lodního lístku: dospělí od 20 €, děti od 7 let a studenti 7,50 až 10 €, děti do 6 let zdarma, možnost on-line rezervace

Autor: Eva