Bílý ostrov Lefkada

04.02.2018

Lefkada, řecký ostrov v Jónském moři (tedy západně od pevninského Řecka) je ve všech průvodcích a v katalozích cestovních kanceláří charakterizován jako ráj pro milovníky koupání. Při čtení informací, že se zde nacházejí nejkrásnější řecké pláže, si představíme nekonečné bílé písčiny volně padající do tyrkysového moře s umně skrytými bary a tavernami v pozadí. Je to pravda? Milovníci antických památek jsou před cestou na tento ostrov naopak mírně zklamáni, protože očekávají z tohoto hlediska nudnou destinaci. "Co se dá dělat, letos neuvidíme z antiky nic, tak se budeme hlavně koupat."

Jaká je Lefkada ve skutečnosti, bez latiny prodeje chtivých agentů cestovních kanceláří?

Letíme-li letadlem, přistaneme na pevninském letišti Aktion National Airport. Nachází se na úzkém výběžku mezi rozsáhlou lagunou a Jónským mořem. Prostor je tak stísněný, že na silnici, vedoucí mezi patou ranveje a pobřežím, jsou semafory. Asi nehrozí, že by přistávající Boeing nebo Airbus škrtl koly podvozku o střechu projíždějícího auta. Spíše se jedná o ochranu řidičů, aby se nelekli při extrémně nízkém průletu přistávajícího stroje a nezpůsobili nehodu.

Jak název letiště napovídá, nachází se na výběžku Aktio, chcete-li Actio. Milovník historie již možná zpozorní. Není to nějaké povědomé? Ano, v roce 31 př. n. l. zde proběhla bitva u mysu Actio. Marcus Antonius a egyptská královna Kleopatra zde svedli námořní bitvu s budoucím římským císařem Octavianem. Její výsledek nejen zpřetrhal Antoniovy ambice, ale předznamenal i konec tisíce let dlouhé slavné éry starověkého Egypta. Bohužel, na tomto místě nic významného kromě letiště nespatříte.

Již samotná cesta z letiště je zážitkem. Silnice opouští pevninu a po pevném náspu se dostanete mezi mělké rákosové laguny s písečnými či bahenními ostrůvky. Nakonec dojedete k benátské pevnosti Castle of Santa Maura, kde je most přes plavební kanál. Právě toto místo odděluje Lefkadu od pevniny. Kovové těleso mostu je zvedací a jednou za čas umožní průjezd malým plachetnicím či jachtám.

Dostaneme se do hlavního města. Jmenuje se stejně jako ostrov, Lefkada. Ze severu je ohraničeno lagunou, která občas lehce zapáchá, od východu stojatými vodami zálivu. Ve městě je přístav se stovkami malých jachet a plachetnic. Můžete zde navštívit některou z desítek taveren a dát si zde nezbytné frappé nebo gyros. Jinak zde ale žádné velké památky nebo dominanty nečekejte.

Větší letoviska jsou na ostrově tři. Na východním pobřeží Nydri, na jihu Vassiliki a na západě Agios Nikitas.

Jak bylo řečeno, na Lefkadu se jezdí hlavně za nejkrásnějšími plážemi Řecka. Jak to s nimi tedy opravdu je?

Ostrov je velmi hornatý, proto zapomeňte na záběry plochých písčin z Karibiku nebo z Malediv. Hornatost dává ostrovu půvab, ale na druhou stranu také omezuje pohyb a přístupy k vodě.


Východní pobřeží

Hluboký a poměrně úzký záliv mezi Lefkadou a pevninou nabízí po většinu času absolutně klidnou hladinu. U pobřeží se ve svahu nalézá několik hotelů, které mají prostorově omezené plážičky. Nejsou velké, ale za to ideální pro milovníky plavání, teplé vody (záliv je celkově mělký a voda se zde má čas ohřát). V Nydri můžete navštívit úzké písčité plážičky přímo ve městě, napojené na taverny. Strávíte zde v pohodě celý den za přátelské obsluhy personálu, i když v trochu rušnější atmosféře letoviska.

Nachází se zde nejluxusnější hotel ostrova, pětihvězdičkový resort Ionnian Blue. Vlastní pláž sice nemá, na skalnatém výběžku je zbudováno dřevěné plato s lehátky a do moře se dostanete jen po schůdcích, zato nejdražší pokoje a apartmá disponují vlastními bazény (no, spíše bazénky).

Jen kousek vedle leží méně okázalý čtyřhvězdičkový hotel Porto Galini Seaside Resort & Spa. Bazény u pokojů sice nenabízí, zato má vlastní písečnou pláž. Pro hosty jsou k dispozici dva velké bazény a mohou kombinovat pobyt u bazénu s koupáním v moři a poležením na písečné pláži. Služby jsou na vysoké úrovni a atmosféra je pohodová.

Dovolenou si můžete zpestřit zapůjčením loďky v Nydri. Na výběr jsou různé typy. Čím větší, tím více si připlatíte. A benzín není také právě levný. Avšak půjčením člunu se vám otvírají zcela nové možnosti. Po krátkém zaškolení na obsluhu lodi, můžete vyrazit.

Teď už vám nic nebrání vybrat si některou z romantických pláží a plážiček přístupných jen z moře. Loděk se zde nepůjčuje mnoho, a tak budete na pláži nejspíš sami. Při nejhorším dorazí jen jeden další člun. Užijete si tyrkysové moře a bílé pláže, které zde v tu chvíli budou jen a jen pro vás.

Také si můžete prohlédnout soukromý ostrov Scorpios. Kdysi patřil Aristotelu Onasisovi. Dnes je ve vlastnictví ruského podnikatele a přístup k němu je zakázaný. Vypadá opuštěně, ale ochranka s člunem je bdělá a ostražitá. Sotva se zvědavě přiblížíte ke žlutým bójkám, už vyráží vás informovat, že vstup na ostrov je zakázaný.


Jižní pobřeží

Jih Lefkady je hornatý a rozeklaný. V hlubokých zálivech se nalézají malá městečka. Dostanete se k nim velmi obtížně po úzkých klikatých silničkách.

Jižní pobřeží to jsou hlavně malé pláže, většinou spojené s tavernami. Pláž a tavernu zpravidla odděluje úzká silnice. Lehátka a slunečníky na pláži nejsou za poplatek, ale za objednávku v přilehlé taverně. Nemusí jít rovnou o pětichodové menu, stačí objednat si něco k pití.

Pobyt na plážích je zde pohodový, klidnější než v Nydri. Rozhodně doporučujeme, pokud máte půjčené auto, některou z jižních pláží Lefkady, třeba Poros, navštívit. 

Vassiliki je největším městem této části ostrova. Ale ani ono není žádným obrem. Je zde přístav pro malé loďky a za ním se táhne neupravená pláž. Ale kvůli ní jste do Vassiliki nepřijeli. Lepší je vydat se na příjemnou procházku po nábřeží s desítkami taveren. Dát si frappé, poklábosit a pozorovat loďky. Zkrátka, užívat života přesně tak, jak to dělají místní.


Západní pobřeží

Konečně!

Na západním pobřeží se nalézají ony proslulé pláže. Ale z hlediska geografického se jedná o nejdivočejší část Lefkady. Silnice jsou na západě velice úzké, nebezpečné a každý řidič zapůjčeného auta si musí dát pozor.

Zapomeňte na jezdění u nás.

Není neobvyklé, že se už tak úzká silnice, na které se při velké opatrnosti dokáží vyhnout dvě auta, náhle uprostřed vesnice zúží průjezd jen jednoho auta. Navíc za úzkou zatáčkou stojí odstavená dodávka, protože místní řidič zaběhl ke známým na pokec.

Řidiči v zapůjčených autech jsou zoufalí. Čím menší auto si na Lefkadě půjčíte, tím lépe. Velký vůz by vám způsobil ještě více starostí.

Avšak pláže na západě Lefkady jsou nádherné! Vysoké vápencové skály padají téměř kolmo do moře a přímo pod nimi jsou bělostné vápencové pláže. Jsou úzké, ale dlouhé.

Ovšem dostat se k nim, je problém. O parkování ani nemluvě. Nevyužijete-li některý z lodních výletů, pak nezbývá než se k plážím vydat autem. Brzy zjistíte, že silničky jsou ještě užší, než o kterých byla řeč výše. Když už si myslíte, že hůř být nemůže, vynoří se proti vám další auto. Řidičům a spolujezdcům nezbyde než stáhnout okénka a kontrolovat, zda mezi skálou a druhým vozem zbývá aspoň pár centimetrů. Prostě, je to na žiletky.

O parkování raději nebudu nic psát. Prostě, musíte najít místo, aby se kolem vás protáhlo auto. Nic víc a nic míň.

Mnohem pohodlněji se na pláže dostanete lodí z některého letoviska. Nevýhodou ideálního řešení je, že spolu s vámi v jediném okamžiku na pláž dorazí dav natěšených turistů. Na romantiku zapomeňte. A také si pohlídejte odjezd, abyste nemuseli na pláži přenocovat.

Autobusy na pláže nejezdí. Důvod je zřejmý. Prostě by se tam nedostaly.

Pláž Porto Katsiki je nejhezčí na ostrově. Patří také k nejlépe dostupným. Silnička, byť samozřejmě úzká, je relativně slušná. Dokonce je u pláže parkoviště a při troše štěstí na něm najdete místo. Pokud ne, platí, co je psáno výše.

K pláži sestoupíte po schodech od několika taveren. Naskytne se vám překrásný výhled. Můžete si pronajmout lehátka a slunečník, anebo "se plácnout" kdekoliv, kde se vám zlíbí. Počítejte s tím, že na Porto Katsiki je hodně lidí a pláž není nekonečná. Ale situaci "hlava na hlavě" zde nezažijete. Při troše štěstí se vyfotíte, jako byste na pláži byli sami.

Vysoko nad pláží, na křižovatce uprostřed borového lesa najdete tavernu Oasis. Je až neuvěřitelné, jak pestré a skvělé jídlo je možné vykouzlit uprostřed pustiny. Taverna je čistá, nabízí venkovní posezení pod pergolou. Jídlo je vynikající a ceny - ostatně jako všude na Lefkadě - velmi přijatelné.

Neméně krásná je pláž Egremni Beach. Scenérie jsou podobné jako na Porto Katsiki. Při zemětřesení, které Lefkadu před pár lety zasáhlo, se však zřítilo schodiště vedoucí k pláži, a tak je Egremni Beach nyní přístupná jen z moře. Chcete-li ji navštívit, nezbývá než využít některý z masově organizovaných výletů.

Další ze zajímavých pláží je Megali Petra. Příjezd k ní je velice obtížný. Nejeden zkušený řidič možná zamáčkne slzu nad nějakým tím škrábancem. Dole je jen pár míst k zaparkování a auta stojí prakticky na každém místečku, často stovky metrů od moře - myšleno do dálky i do výšky, neboť sklon silnice je opravdu strmý. Megali Petra je mnohem menší než Porto Katsiki a návštěvníkům je k dispozici jen pár lehátek a slunečníků.

Krásnou plážičku od moře oddělují velké balvany. Mezi nimi mělké tyrkysové moře vytváří průlivy, jimiž je možné bez obav plavat.

Z Megali Petra vede úzká stezka na rozlehlejší písčitou pláž Kavalikefta. Lehátka a slunečníky, ani kousek stínu, zde nehledejte. Zato volnost prostoru a okolní scenérie jsou prostě úchvatné. Zrovna tak lze z příjezdu k Megali Petra odbočit severně a dostanete se na velkou pláž Avali, kde rovněž nejsou slunečníky.

Severněji a lépe přístupná je pláž Kathisma. Nalézá se nedaleko letoviska Agios Nikitas. Je dlouhá a dobře přístupná. Nad ní se nalézá několik hotelů. Sami jsme ji nenavštívili, ale jestliže se na Lefkadu ještě někdy dostaneme, určitě sem zavítáme.

V bezprostřední blízkosti Agios Nikitas je několik menších, většinou divokých plážiček.Na severozápadním konci Lefkady se nachází rozlehlá divoká pláž Agios Ioannis. Je obrovská, neupravená a větrná. Ideální pro milovníky kaitingu, windsurfingu a případně divokého bivakování.


Památky: Nicopolis a Cassiope

Jak už bylo řečeno, Lefkada není v průvodcích spojována s antickým Řeckem. Není to ale tak docela pravda. Ačkoli se musíte vydat z Lefkady na pevninu. Máte-li půjčené auto, nabízí se nám možnost zajímavých zážitků.

Mys Actio jsem již zmínil. Kromě letiště zde naleznete další zajímavost - podmořský tunel, který vede pod průlivem, spojujícím lagunu s mořem. Hned na druhém břehu je město Preveza a za ním antická Nicopolis. Niké byla antickou bohyní vítězství. Ano, název města nebyl zvolen náhodou. Město založil Octavianus na místě svého tábora na oslavu vítězství nad Markem Antoniem a královnou Kleopatrou. Jaké jiné jméno měl místu dát, než Nicopolis, Město vítězství.

V Nicopoli najdete hradby s bránami, obnovené za ranného středověku, antický odeion, amfiteátr a další památky. Většina z toho je volně přístupná nebo za plotem s nevysokým vstupným. Památky nejsou v nejlepším stavu, po zdech rostou náletové křoviny, skrz brány projíždějí traktory obdělávající přilehlá pole. Ale návštěva určitě stojí za to.

Památky z Nicopole najdete rovněž v nádherném moderním muzeu v severní části města Preveza. Jsou zde sochy, fresky a zajímavě podané informace o bitvě u Actia i o životě starých Římanů.

Severně v horách se nacházení vykopávky antického města Cassiope. Jeho osud je svázán právě s Nicopolí. Po jejím založení byli obyvatelé městečka na Octavianův příkaz přestěhováni k moři. Neslušelo se, aby nové Město vítězství zelo prázdnotou.

Cassiope je v uzavřeném areálu. Najdete zde rozlehlé vykopávky domů, odeion, divadlo, zbytky chrámů. Z Cassiope je úžasný rozhled na oblast Prevezy, lagunu, Jónské moře a na jihu vykukující hornatou Lefkadu.

Nad antickým městem se tyčí skála s nápaditým památníkem Dance of Zalongho. Jedná se o skupinu vysokých betonových soch představujících ženské postavy. Památník byl postaven na památku skupiny žen, které se za války v roce 1803 raději vrhly ze skály, než aby padly do zajetí osmanských nájezdníků. K památníku vede náročný výstup, začínající u přilehlého kláštera.

Neuspokojí-li nás ani tyto památky a chceme-li vidět ještě něco zajímavého, můžeme se ponořit hluboko do řecké mytologie. Nejhlouběji, jak vůbec lze učinit.


Výlet do říše mrtvých a plavba po řece Acheron

Navštívíme Acheron, známější jako Styx, řeku mrtvých, přes kterou zemřelé převáží bájný převozník Cháron. Právě kvůli němu se dávaly zesnulým na oči dvě mince - aby nebožtík měl čím za převoz zaplatit. Acheron se nalézá asi 40 kilometrů severně od Prevezy v kraji Epirus. Pramení kdesi daleko v horách a do moře se vlévá u městečka Ammoudia. Ale nepředbíhejme. Doporučuji navštívit Nekromanteion na vršku nad městečkem Mesopotamo. Na tomto místě byly chrámy boha Háda, vládce říše mrtvých, a jeho manželky bohyně Persefony. Až zde budete, nezapomeňte sestoupit do věštírny mrtvých. Dostanete se do ní po úzkém točitém kovovém schodišti. Místo dělá čest svému jménu a po chvilce pobytu v tomto podzemním sále uvěříte, že zde mohlo docházet k rozhovorům s mrtvými.

Podaří-li se vám odpoutat od myšlenek na věci zádušní a naleznete-li sílu se vrátit zpět do světa živých, doporučujeme dojet do městečka Ammoudia při ústí Acheronu do moře. 

Naleznete zde mnoho taveren, v nichž můžete oslavit svůj návrat do života chutným obědem. Z Ammoudie se také lze vydat malou motorovou lodí na plavbu po Acheronu, řece mrtvých. Nemusíte se obávat, přeci jste již byli v Nekromanteionu a co horšího by vás mohlo potkat.

Převozník Cháron se vás rád ujme. Doveze vás s lodí k rozervaným skaliskům v moři hned za ústím. Loďku obratně vede do úzkých jeskyní, až se můžete dotknout tvrdých skalních stěn. Poté se vydáte po bájném Styxu - Acheronu vzhůru proti toku. Uvidíte nádhernou přírodu, mnoho uschlých stromů, na jejichž křivých větvích sedí ptáci. Vypadají, že hladově očekávají, kdy se vaše těla stanou jejich potravou...

Vrásčitý Cháron v sepraném tričku a modrých džínách se nakonec rozhodne, že ještě máte žít a obrátí loď zpět k Ammoudii. Abyste viděli, že je vám nakloněn, nabere přes bok lodi do vědra vodu a umožní vám se namočit. Získáte tak nesmrtelnost, stejně jako bájný Achilleus (i když jej u bran Tróje nakonec vypeklo, že jeho pata zůstala suchá).

Nezapomeňte před opuštěním lodě dát Cháronovi mince. Nakonec, je lepší s ním být za dobře.

Při návratu na Lefkadu se ještě můžete osvěžit koupelí na jedné z mnoha pláží, které budete před Prevezou míjet.

Lefkada je nádherný ostrov, ale dobře střeží své klenoty mezi hradbami hor. Respektujte její tajemství i úskalí a objevujte ji takovou, jaká je. Mějte na paměti, že tudy kráčely dějiny a mýtičtí hrdinové, že zde se rodily báje. Určitě stojí za to Lefkadu navštívit.


Užitečné informace:

Poloha: Řecko, Jónské ostrovy
Doprava: letecky do Prevézy, dále autem, příp. transfer CK
Hlavní město: Lefkada
Pláže: západ: Porto Katsiki, Egremni Beach, Megali Petra, Kavalikefta, Kathisma, Avali, Agios Nikitas; jih: Mikros Gialos, Poros
Letoviska: Nidri, Nikiana, Vasiliki
Zajímavosti: zejm. pláž Porto Katsiki, klášter Faneromeni Monastery; na pevnině: Nicopolis, Nekromanteion, Acheron, Cassiope

Autor: Michal