Pět nejkrásnějších řeckých ostrovů

25.01.2019

Jsou místa hezká, krásná a pak naprosto výjimečná. A i když se Řecko chlubí spoustou nádherných míst, pět ostrovů mezi nimi vyniká. Jsou nejkrásnější, protože mají "něco navíc". Představíme si je od pátého místa, abychom dodrželi zásadu, že ten nejlepší přijde na konec.


Číslo 5: Zakynthos

Ačkoli si Jónský ostrov Zakynthos v poslední době díky zemětřesení a sesuvům skal trochu pošramotil pověst, pro nás mezi pět nejkrásnějších Řeckých ostrovů určitě patří. Právě na Zakynthu najdete nejvíc fotogenickou pláž světa, proslulou Shipwreck Bay neboli Navagio Beach. Je nejen nádherná, ale má i velmi zajímavou historii. Jen kousek od Shipwreck Bay na západním pobřeží Zakynthu leží kouzelné Modré jeskyně (Blue Caves), zatímco východní pobřeží lemují takřka nekonečné písečné pláže. Moře je na východě Zakynthu mělké a teplé, a tak sem chodí klást vajíčka mořské želvy karety pravé. Při troše štěstí želvy potkáte. Některé jsou tak laskavé, že vám dovolí si s nimi na volném moři chvíli zaplavat.


Číslo 4: Lefkada

Stále zůstáváme na Jónských ostrovech, neboť číslem 4 je Lefkada. Ostrov, jehož západní pobřeží lemují nádherné pláže s bílým pískem, dramatickými útesy a neskutečně tyrkysovým mořem. Místa jako Porto Katsiki, Egremni Beach nebo Megali Petra pravidelně vyhrávají nejrůznější ankety o nejkrásnější pláže světa. Ale Lefkada, to nejsou jen plážové radovánky. V horách leží romantické kláštery, jejichž návštěva pohladí na duši. Ovšem antické památky, tolik typické pro Řecko, na Lefkadě nenajdeme, je třeba se za nimi vydat na pevninu, se kterou Lefkadu spojuje most. Přesto Lefkadu považujeme za ostrov, který právem patří mezi nejkrásnější.


Číslo 3: Kréta

Kréta, to je duše Řecka. Sami Řekové o ní s nadsázkou mluví, jako o samostatném kontinentu. Hornatá, tajemná, plná mýtů. Na Krétě se můžete vydat po stopách dávných Mínojců a obdivovat pozůstatky obrovitých paláců, mezi nimiž kraluje mýtický labyrint Knossos. Města jako Chania, Rethymno nebo Agios Nikolaos si vás podmaní romantickou atmosférou a letoviska v jejich okolí vám nabídnout ty nejlepší služby. Přes tisíc kilometrů dlouhé pobřeží Kréty skrývá nejednu nádhernou pláž, mezi nimiž vynikají "karibské" Elafonisi a Balos, skalnatá Matala, palmami zarostlá Vai nebo luxusní pláže letoviska Elounda v zátoce Mirabellou.


Číslo 2: Rhodos

Nádherné pláže a antické památky, to je typické Řecko. Jenomže Rhodos nabízí mnohem víc. Jeho současnou tvář mu dal rytířský středověk.  Magická atmosféra stejnojmenného hlavního města s křivolakými uličkami, gotickými rezidencemi, mohutnými hradbami a majestátním Palácem velmistrů je neopakovatelná. Ale Rhodos není jediné krásné město na ostrově. Zdatně mu sekunduje bílý Lindos, nad nímž se na mohutné skále vypíná antická akropole obehnaná středověkými hradbami. Pláže na východním pobřeží ostrova Rhodos patří k nejkrásnějším v Řecku. Místa jako Terme Calitea, Tsampika, Lindos Beach nebo St. Paul's Bay jsou prostě výjimečná. Připočítáme-li k tomu vysokou úroveň služeb, skvělé hotelové resorty a na Řecko nebývale kvalitní silniční síť, je Rhodos jedním z nejlepších míst, kde strávit dovolenou.


Číslo 1: Santorini

V porovnání s Krétou nebo Rhodem je Santorini doslova a do písmene trpaslík. Vzdušnou čarou od severu k jihu měří zhruba 17 kilometrů. Jenomže, tenhle trpaslík je naprostým unikátem nejen mezi řeckými ostrovy, ale na celém světě. Nikde nenajdeme ostrov, jako je Santorini: mořem zatopený supervulkán, který se napřed v kataklyzmatické explozi postaral o zánik Mínojské civilizace na Krétě, aby vzápětí dal vzniknout mýtu o ztracené Atlantidě a nakonec si vydobyl pozici nejluxusnější řecké destinace. Vděčí za to výjimečné konfiguraci terénu, kterou Řekové dokázali naprosto úžasným způsobem využít. Bílá městečka doslova visí nad zatopeným kráterem a odvážně se přelévají přes jeho okraj, zatímco uprostřed kráteru dýmají dva lávové ostrůvky. Množství stylových kaváren láká k posezení na terasách odvážně zavěšených v prostoru nad mořem. Aby toho nebylo málo, na terasách jsou umístěny také bazény luxusních hotelů, jejichž tyrkysové hladiny splývají s nekonečným egejským obzorem. Nad okrajem kráterů se fotogenicky vyjímají kostely s modrými kupolemi a větrné mlýny. Pláže na sopečném Santorini jsou červené, černé i bílé, písečné, oblázkové i skalnaté. Díky sopečné půdě ostrov produkuje zcela unikátní vína. Na své si na Santorini přijdou nejen "kavárenští povaleči" a vyznavači designového luxusu, ale i milovníci starověké historie: na jihu ostrova se nacházejí tzv. Řecké Pompeje, mínojské město Akrotiri, které tisíce let leželo zapomenuto pod nánosy sopečného popela. Doslova kouzelné jsou na Santorini západy slunce, kdy rudý sluneční kotouč mizí ve vodách zatopené kaldery. Zkrátka, Santorini je výjimečný ostrov, který si své postavení No. 1 prostě zaslouží.

Tak co, už víte, na který řecký ostrov letos vyrazíte? Dnes jsme si představili ty, které představují pomyslnou špičku řeckých ostrovů. Příště se zase podíváme na ty, které nejsou zdaleka tak známé či výjimečné, a přesto jsou krásné a rozhodně stojí za návštěvu. :-)

Autor: Eva