Traunsee, nejhlubší jezero Rakouska

10.07.2021

Nejhlubším rakouským jezerem a druhým největším jezerem tzv. Solné komory je Traunsee. Leží na jejím severozápadním okraji. Vodu do jezera přivádí řeka Traun, o působivou kulisu se starají horské masivy Höllengebirge a Traunstein. Římané Traunsee říkali Lacus Felix, Šťastné jezero.

Traunsee patří do skupiny jezer v Solné komoře (Salzkammergut), která je jednou z nejzajímavějších oblastí Rakouska. Její název je odvozen od soli, která se zde těží už od dob keltského osídlení. Přesto není krajina zničená těžbou, ale naopak patří k nejkrásnějším přírodním lokalitám nejen v Rakousku, ale v celé Evropě. Vápencové horské masivy s rozkvetlými alpskými loukami oddělují hluboká údolí, v nichž se třpytí křišťálově čistá jezera. Na březích jezer jsou krásná, roztomile načinčaná městečka. Do Solné komory můžete vyrazit na jednodenní výlet stejně, jako v ní strávit třeba čtrnáct dní. Nudit se rozhodně nebudete.

Dominantou jezera je hora Traunstein. S nadmořskou výškou 1691 metrů není v porovnání s jinými alpskými velikány žádným obrem. Avšak zvážíme-li, že hladina Traunsee leží v nadmořské výšce 423 metrů, pak máme před očima impozantní 1268 metrů vysokou strmou skalní stěnu, která doslova vyrůstá přímo z jezera.

Centrem oblasti kolem Traunsee je městečko Gmunden. Přijedete-li do Gmundenu autem, pak přímo v centru lze zaparkovat v garážích obchodního domu. Jen je třeba počítat s tím, že podzemní garáže jsou dost stísněné, ale při troše opatrnosti se parkování dá zvládnout i s velkým autem bez škrábanců.

Historický střed Gmundenu dýchá poklidnou atmosférou Starého mocnářství. Hezká je procházka po promenádě kolem jezera. Jeho hladinu brázdí historický kolesový parník Gisela, pojmenovaný po dceři císaře Františka Josefa I. Na promenádě se často konají nejrůznější trhy. Plavba kolesovým parníkem není jedinou připomínkou "starých časů". K posezení láká romantická terasa cukrárny Konditorei Baumgartner, odkud se otvírá ničím nerušený výhled na jezero.

Gmundenem jezdí po historické trati tramvaj, jež spojuje centrum města s vlakovým nádražím. Sklon trati je deset procent, díky čemuž je nejstrmější tramvajovou tratí v Rakousku. 

Kdo má rád prohlídky zámků může se vydat po dřevěném molu k zámku Ort. Na umělém ostrůvku stál od r. 1080 hrad, později přestavěný na zámek. Za dobu své existence měl spoustu majitelů, jedním z nich byl císař Rudolf II., posledním císař František Josef I. Ten chtěl zámek zpřístupnit veřejnosti, avšak první světová válka tento plán překazila a v zámku byl zřízen provizorní vojenský lazaret.

Chcete-li si atmosféru Rakouského mocnářství vychutnat opravdu všemi smysly, pak vám doporučuji navštívit stylovou restauraci čtyřhvězdičkového hotelu Seehotel Schwan na Rathausplatz v centru města. Tady se čas prostě zastavil. Objednejte si poctivý telecí Wiener Schnitzel nebo čokoládový Sacher Dort s kávičkou a aspoň na okamžik se přeneste do doby, kdy Evropa tančila valčík. Sice se trochu "plácnete přes kapsu", ale ten zážitek za to stojí.

Vydat se lze i lanovkou na kopec Grünberg. Během chvilky máte Traunsee jako na dlani a nahoře na vás čeká stezka korunami stromů. Stanice lanovky leží na opačném břehu jezera. Dojet k ní lze buď autem (k dispozici je parkoviště) nebo lodí z přístaviště Rathausplatz přes jezero na zastávku Gmunden Grünbergseilbahn. 

Mimochodem, chcete-li si ušetřit nepříjemné parkování v centru Gmundenu, pak nechte auto na parkovišti u lanovky. Do centra městečka vás dovede upravená cesta kolem jezera. Procházka vám nezabere víc, než pár minut (jezero je zde nejužší) a ušetříte si zbytečné nervy s parkováním ve stísněných podzemních garážích. Navíc si užijete hezký pohled na panorama Gmundenu.

Na jih od Gmundenu leží městečko Traunkirchen. Není tak rušné jako Gmunden, zato se chlubí fotogenickými scenériemi. Centrum Traunkirchenu leží na skalnatém kopci nad jezerem. Dominantou je velký Mariánský kostel s přilehlým klášterem a pěkně upravenou zahradou a s romantickým hřbitovem, odkud jsou krásné výhledy na Traunsee. 

Pro "našince" není bez zajímavosti, že jeden z kostelních oltářů je zasvěcený českému světci Janu Nepomuckému. Kolem kopce s kostelem vede cesta, po které centrum maličkého Traunkirchenu obejdete doslova za chvilku a ještě zbyde čas na příjemné posezení na některé z laviček u malého přístavu nebo v příjemné kavárně See-Cafe Johannsberg, jež se pyšní - pochopitelně - nejkrásnějším výhledem na hory a na jezero.


Užitečné informace:

Stát: Rakousko
Oblast: Dachsteinské Alpy, Saltzkammergut (Solná komora), vzdálenost od hraničního přechodu Dolní Dvořiště 128 km, směr Freistadt - Linz - Salzburg - Gmunden - Traunkirchen
Měna: euro
Parkování:

Gmunden: zdarma na parkovištích na břehu Traunsee (u dolní stanice lanovky na Grünberg), příp. v obchodním domě v centru města (supermarket Spar, Traunseegarage, cena za půl hodiny 1 €, za 3 hod. 6 €, každá další hodina 2 €)
Traunkirchen: placené parkoviště v centru města
Doporučené restaurace:
Gmunden: 
Seehotel Schwan, Konditorei Baumgartner
Traunkirchen: See-Cafe Johannsberg

Autor: Eva