Hrad Platamon a vesnice Palaios Panteleimonas

14.04.2022

Olympská riviéra pod bájnou horou Olymp je jednou z nejoblíbenějších dovolenkových destinací v Řecku. Jejími lákadly nejsou jen krásné pláže a rušná letoviska, ale také spousta zajímavých míst. Tentokrát navštívíme hrad Platamon a starobylou vesnici Palaios Panteleimonas, které leží mezi letovisky Nei Pori a Leptokaria. Výlet nás zavede na místa spojená se středověkou historií Řecka.


Hrad Platamon

Autem z Nei Pori 3,6 km, 7,6 km z Leptokarie po silnici E01, GPS: 40.0041617N, 22.5958583E; veřejné parkoviště zdarma; toalety v areálu hradu zdarma; vstupné do hradu 3 € / osoba; otevřeno denně kromě úterý od 8.30 do 15.30 hod. (poslední vstup v 15.10 hod.) 

Je začátek 13. století a křižáčtí rytíři řeší vážný problém. Musí chránit strategickou cestu spojující Makedonii s Thesálií a jižním Řeckem. A protože jsme v období vrcholného středověku, postaví na kopci nad údolím Tempi, kterým cesta vede, mohutný hrad. Stavba hradu Platamon trvá dvacet let, a když je dokončena, vypíná se nad Thermským zálivem mohutná pevnost, která zahrnuje nejen samotný hrad, ale i malé středověké městečko. Vše - pochopitelně - obehnáno vysokými kamennými hradbami.

Jenomže, jakkoli se Platamon zdá nedobytný, slavný osud jej nečeká. Hrad je několikrát dobyt, jeho majiteli jsou křižáci, Byzantinci, Benátčané i Turci, až nakonec skončí v ruinách, když se za druhé světové války stane obětí bombardování. 

Později hradu paradoxně pomůže stavba železničního tunelu. Při stavbě jsou objeveny pozůstatky starověkého města Herakleion, které v antických dobách stávalo na místě hradu. Oči archeologů se upřou i na samotný hrad, a tak jsou odkryty a konzervovány mozaikové podlahy, areál hradu je upraven a zpřístupněn turistům.

K hradu vede z moderního městečka Neos Panteleimonas strmá stezka. Kolem rostou marhaníky granátové, na kterých koncem léta zrají granátová jablka. Na svazích kopce žijí želvy řecké. Ve žluté trávě jsou dobře maskované, ale buď je prozradí šustění, nebo se některá z nich vydá statečně přes cestu. Přesto, že kolem nich denně projde hodně lidí, pořád se jedná o divoká neochočená zvířata, kterým největší radost udělá, necháme-li je být.

Hrad Platamon střeží dvě vysoké věže, které jsou bohužel nepřístupné. Z dalších staveb skoro nic nezbylo, ale vše nám bohatě vynahradí krásný výhled z hradeb na moře. V areálu hradu si prohlédneme odkryté mozaikové podlahy a pozůstatky hradního kostelíku. Prostranství mezi hradbami stíní vzrostlé stromy, pod kterými je příjemné posezení.


Vesnice Palaios Panteleimonas

Autem 4,6 km z parkoviště u hradu po hlavní silnici do hor, směr Palaios Panteleimonas; parkování zdarma.

V horách nad hradem Platamon leží krásně zrenovovaná středověká vesnice Palaios Panteleimonas. Jízda autem trvá jen pár minut. Z parkoviště vede do vesnice dlážděná promenáda s lucernami stíněná vzrostlými buky a kaštany.

Podobně jako hrad, také vesnice, jakkoli fotogenická, nemá právě veselou minulost. O to hezčí a veselejší je její současnost. Vraťme se o více než tři sta let zpět v čase. Za vznik vesnice může epidemie cholery, která její zakladatele r. 1700 vyžene z jejich původního sídla a donutí je usadit se vysoko v horách. Nově založenou vesnici zasvětí svatému Panteleimonovi, aby je před strašlivou nemocí chránil. Domy jsou postaveny v tradičním makedonském stylu, jehož základním stavebním materiálem jsou kámen a dřevo. Nad horními patry podepřenými dřevěnými krakorci se klenou červené střechy s mnoha komíny. Vesnice je hustě zarostlá stromy, které v parném létě poskytují příjemný stín.

Další děsivá nákaza, tentokrát morem, ve vesnici udeří začátkem 19. století. Domy zejí prázdnotou, mrtví lidé leží podél cest. Nechtějí umírat doma, a venku je nemá, kdo pohřbít. Život se do Palaios Panteleimonas však brzy vrátí. Nastávají zlaté časy. Lidé se živí chovem dobytka a těžbou dřeva, dokonce vyrábějí hedvábí. Vesnice konečně zbohatne a vzkvétá, avšak v 50. letech 20. století se většina obyvatel v důsledku složité ekonomické a politické situace vystěhuje do Spojených států. Pár těch, kteří zůstanou, se usadí dole u moře a založí novou vesnici Neos Panteleimonas. Stará vesnice zpustne a zdá se, že její dny jsou sečteny. Jenomže, světlá budoucnost na ni teprve čeká. V r. 1980 začne obnova vesnice. Domy jsou opraveny, ulice vydlážděny. V r. 2000 je vesnice napojena na elektřinu. Nový život začíná.

Dnes je Palaios Panteleimonas živým místem. Jeho krásné domky, mezi nimiž se klikatí úzké dlážděné uličky, se proměnily v luxusní hotely a apartmány. Centrální náměstí s kostelem svatého Panteleimona stíní vzrostlé kaštany. Kavárny a taverny lákají k posezení a barevné obchůdky nás zvou k nákupům. Palaios Panteleimonas se z místa duchů změnil v nejkrásnější horskou vesnici na severu Řecka. Atmosféra je zde zcela jiná, než v prázdninových letoviscích u moře. Posadíme se v taverně s terasou, odkud se nám přes zelené svahy Olympského masivu otevře nádherný výhled na Thermský záliv s hradem Platamon. Svět máme jako na dlani, shlížíme na něj očima olympských bohů.


Užitečné informace:

Země: Řecko
Měna: Euro
Poloha: region Střední Makedonie, kraj Pieria, mezi letovisky Nei Pori a Leptokaria
Doprava: po silnici E01 (paralelní s placenou dálnicí A1)

Autor: Eva