Jak správně vybrat dovolenou

19.04.2018

Přečetli jste některý z našich článků a máte chuť vyrazit do Řecka,  Dubaje, Turecka, nebo kamkoli jinam do světa? Přemýšlíte, jak dovolenou správně vybrat? Univerzální recept neexistuje, neboť každý preferuje něco jiného. Přesto se vám pokusíme dát pár tipů, které vám pomohou s výběrem.


Čtětě "mezi řádky"

Žargon katalogů cestovních kanceláří je kapitolou sám pro sebe. Chcete-li se vyvarovat rozčarování, musíte se naučit číst "mezi řádky". Určitě vám v tom pomůže článek Jak se vyhnout zklamání na dovolené.


Destinace neboli místo pobytu

Nejste-li právě dobrodružná povaha, případně nechcete strávit mnoho hodin v letadle, pak je většina evropských zemí správnou volbou. Je potřeba si říct, co vlastně od dovolené očekáváte a čemu dáváte přednost. Nemalou roli hrají i finanční možnosti. Ovšem krásných míst je spousta a je jen na vás, kam se rozhodnete vyrazit. Řecko patří mezi nejbezpečnější přímořské destinace a nabízí také rozumný poměr "cena výkon". Na své si zde přijdou jak milovníci moře a pláží, tak starověkých památek. Řecká kuchyně je opravdu dobrá, hotely čisté, kriminalita nízká a na "našince" zde nekoukají z patra.


Délka pobytu

Osobně nejsem velkým příznivcem dovolených kratších než týden. Zejména, cestujete-li na delší vzdálenost (ať už autem nebo letadlem), je třeba počítat s tím, že vám při nejlepší vůli nejméně jeden den cesta zabere. Připočítáme-li návrat, pak si rovnou z dovolené škrtněte dva dny.


Úroveň hotelu

U hotelů do 3* s přílišným komfortem nepočítejte. Ubytování i celková nabídka služeb budou jednodušší, což nemusí nutně znamenat, že v hotelu nebude čisto. Ačkoli postel vám převléknou maximálně jedenkrát za pobyt (záleží na jeho délce) a ručníky možná denně měnit nebudou. Máte-li v plánu bohatý program, na přespání takový hotel určitě stačí. Samostatnou kapitolou jsou penziony či apartmány, které žádné hvězdičky nemají. Můžete narazit na krásné ubytování, ale také "zcepenět hrůzou".

U 4* či 5* hotelu se s výběrem nespletete. Ovšem cenový skok mezi 3* a 4* hotelem bývá značný a v dobrém slova smyslu se hodně liší také úroveň služeb. Mnoho 4* hotelů se blíží pomyslné špičce, a přitom jejich atmosféra je díky menší upjatosti příjemnější. Ačkoli už po vás mohou na večeři vyžadovat více formální oblečení, než ležérní plážovou módu.

5* hotel to už je skutečný luxus. Krásné pokoje či apartmány, reprezentativní společné prostory, několik restaurací a barů, upravené okolí, wifi, která nepadá, personál ochotný splnit, co vám na očích vidí, každodenní velmi kvalitní pokojový servis a dvaceti čtyř hodinová recepce jsou samozřejmostí. Takový hotel zpravidla disponuje více než jedním bazénem a v poslední době je často součástí 4* a 5* resortů vlastní spa a wellness centrum. Je ale třeba počítat s tím, že ve 4* nebo 5* hotelu vás vyjde podstatně dráž nejen samotný pobyt, ale také všechny doplňkové služby. I za obyčejné pití si připlatíte mnohem víc než v hotelu nižší kategorie. Naopak, je-li takový resort na pláži, budete mít zapůjčení lehátek, slunečníků a osušek zdarma. Prostředí 5* hotelu je také vhodné přizpůsobit dress code (gumové vietnamky a květované trenky nejsou správnou volbou).


Stravování

Nejen láska, ale i nadšení z dovolené u většiny z nás prochází žaludkem. Jídlo pro vás nemusí být zrovna středobodem života, ale přece jen, bez něj to nejde.

Hotely vyšší kategorie dnes už nabízí nejen klasické polopenze či plné penze, ale pobyty all inclusive. V ceně - na rozdíl od penzí - bývá alko i nealko pití místní provenience a jídlo se podává prakticky celý den (snídaně, oběd, večeře, dopolední a odpolední svačina). Do all inclusive však není zahrnuto jen stravování, ale také další služby hotelu. Někde to mohou být sportovní aktivity, jinde využívání hotelového spa a wellness centra. Vždy záleží na konkrétním zařízení. Chcete-li trávit dovolenou převážně mimo areál hotelu, pak se vám all inclusive nevyplatí. Je lépe zvolit pobyt buď jen se snídaní nebo s polopenzí. V souvislosti se stravováním se v katalozích cestovních kanceláří často setkáte s pojmy, z nichž nemusí být obsah nabízené služby zcela zřejmý.

Kontinentální snídaně: pečivo, marmeláda, v lepším případě pár koleček salámu a sýr, něco sladkého, káva, čaj, možná sklenička džusu. Někdy je možné ji ještě rozšířit např. o vajíčko, toust, ovoce. Snídani budete mít připravenou na stole.

Bufetové snídaně: pestřejší výběr, ale záleží na konkrétním ubytovacím zařízení. Je třeba počítat s tím, že v hotelech nižší kategorie bude výběr jednodušší. Často se může blížit zmíněné kontinentální snídani, jen s tím rozdílem, že si vše naberete sami. Naopak v hotelech s více hvězdičkami je mnohem pestřejší výběr nejen studeného občerstvení a pečiva, ale součástí snídaně je také teplý bufet - od vajec vařených na tvrdo, přes párečky, grilovanou slaninu až třeba po omeletu, kterou vám kuchař připraví podle vaší chuti. Tak zvané švédské stoly bývají poněkud prostší, nemusí obsahovat teplá jídla. Je-li v katalogu uvedena snídaně typu americký bufet, je výběr opravdu bohatý.

Servírovaná večeře (příp. oběd): zpravidla jednotné menu s možností výběru z omezeného množství jídel, někdy nutnost označit výběr den předem. Také je třeba počítat s tím, že se oběd či večeře mohou značně protáhnout, než když se obsluhujete sami u bufetových stolů.

Výběr á la carte: podobné jako předchozí možnost jen s tím rozdílem, že si jídlo nevybíráte den předem, bohatší nabídka. Velmi často bývá servírovaný hlavní chod doplněn salátovým bufetem nebo volným výběrem zákusků.Bufetové stoly: úroveň a výběr jídel mohou být velmi rozdílné, od jednoduché, denně se opakující nabídky, až po stoly přetékající desítkami různých pokrmů. Zjednodušeně lze říct, že čím vyšší kategorie hotelu, tím vyšší kvalita a větší výběr. Zatímco malé rodinné hotely vám nejspíš nabídnou místní kuchyni, v těch větších se podává kuchyně mezinárodní s tím, že některé dny jsou tématicky věnovány místním specialitám nebo určitému druhu jídel.


Doprava

Pro bližší destinace je lépe využít vlastní dopravu autem, příp. společnou autobusem, pro ty vzdálenější jednoznačně letadlo. U tzv. charterových letů, tj. letenka je prodána pouze společně s pobytem (zájezdem), příliš na výběr není. Letadlo je vybaveno v jednotné turistické třídě a je zcela jedno, zda cestujete "pod stan" nebo do luxusního resortu. Někdy je možné si připlatit první řadu nebo řadu u nouzových východů, kde je více místa na nohy. Občerstvení, dříve obsažené v ceně letenky, se dnes většinou připlácí (záleží na konkrétní letecké společnosti), akceptovány jsou platby kartou.

Cestujete-li s cestovní kanceláří, pak je v místě destinace zajištěn transfer z letiště do hotelu buď hromadně autobusem nebo individuálně taxíkem. Další možností je půjčit si na místě auto a transfer si zajistit sami. Jste-li na nevyužití organizovaného transferu s cestovní kanceláří předem domluveni, měla by vám jeho cenu odečíst z celkové ceny zájezdu.

V případě některých destinací (např. řecké ostrovy) vás ještě čeká cesta lodním trajektem.


Typ zájezdu

Pokud vás vyloženě neláká ležení na pláži, zvolte poznávací zájezd. Výlety, které byste u pobytového zájezdu dopláceli, jsou již zahrnuty v ceně, někdy je v ceně také vstupné. Je třeba počítat s tím, že ubytování je zpravidla zajištěno v hotelech nižší kategorie (většinou do 3*, čest výjimkám) a v ceně zájezdu může být jen snídaně. Program bude velmi nabitý a jeho absolvování, zejména ke konci zájezdu, již může být náročné. Takřka celou dobu se pohybujete v organizované skupině. Občas je třeba obrnit se trpělivostí (např. když se ztratí paní Zdenička...). Váš život v podstatě řídí průvodce, a to včetně přestávek na jídlo či na toaletu. Ale dobrý průvodce je k nezaplacení a díky němu vám nic neunikne.

Chcete-li naopak dovolenou strávit klidnou relaxací, je pro vás vhodný pobytový zájezd. I když je hlavním cílem vaší dovolené relaxace, nový rozměr jí může např. na řeckých ostrovech dát půjčení loďky. Více o půjčení loďky v Řecku se dočtete v článku Půjčení loďky v Řecku aneb jiný rozměr dovolené. V článku najdete řadu tipů a informací, jak si počínat, aby plavba pro vás byla nezapomenutelným zážitkem a neskončila ztroskotáním. :-)

Pro ty, kdo chtějí jak relaxovat, tak aktivně poznávat, jsou určeny fakultativní výlety. Nabídka cestovních kanceláří je pestrá. Ovšem varianta pobytový zájezd kombinovaný s fakultativními výlety se může hodně prodražit. Alternativou je využití místní dopravy nebo zapůjčení vlastního auta a výlety absolvovat individuálně. Půjčení auta se vám vyplatí zejména v případě, že vás cestuje víc (auto je obsazené) a chcete podniknout hodně výletů. Více o výhodách půjčení auta se dočtete v článku Proč si v Řecku půjčit auto?

Autor: Eva