Jak se vyhnout zklamání na dovolené

17.03.2018

Čtěte "mezi řádky"

Když listujeme krásnými barevnými katalogy cestovních kanceláří nebo na internetu prohlížíme lákavé stránky hotelů, sníme o nádherné dovolené. V našich představách je krásný čistý hotel, ani nemusí být příliš luxusní. Přeci většinu času strávíme venku! U hotelu se rozkládá zářivě modrý bazén s pohodlnými lehátky, hned vedle moře s nekonečnými písčitými plážemi. Vidíme se zde pouze my, možná ještě pár dalších lidí.

No, nejeďte tam! 

Snad největších omylů se můžeme dočkat v údajích o poloze hotelu. Ideální místa v letoviscích jsou stejně nedostatková, jako třeba v centrech měst. Mnohdy mají do umístění hotelů co mluvit ochránci životního prostředí. Proto se již dlouhá léta staví na turisticky ne zcela ideálních místech. Majitelé i cestovní kanceláře se tuto skutečnost snaží bagatelizovat a údaje "lehce" zkreslí, aby si zajistili plný hotel a mohli účtovat vyšší cenu.

Vybereme si dva nebo tři hotely a jsme nadšeni. Potom se ale podíváme na cenu, lehce pobledneme, možná polkneme na sucho. Vybrané hotely nebo celé destinace v našich myslích rozhodně škrtneme a začneme hledat znovu - tentokrát již s kompromisem. Nastává úporný boj, kde zvažujeme každou informaci. Právě nyní se dostáváme do střetu s žargonem, který se běžně používá v turistickém ruchu. Chceme Vás trochu zasvětit do poznatků, ke kterým jsme časem dospěli.

Snad největších omylů se můžeme dočkat v údajích o poloze hotelu. Ideální místa v letoviscích jsou stejně nedostatková, jako třeba v centrech měst. Mnohdy mají do umístění hotelů co mluvit ochránci životního prostředí. Proto se již dlouhá léta staví na turisticky ne zcela ideálních místech. Majitelé i cestovní kanceláře se tuto skutečnost snaží bagatelizovat a údaje "lehce" zkreslí, aby si zajistili plný hotel a mohli účtovat vyšší cenu.


Hotel 800 metrů od centra města

Ano, takový příslib dostanete, když si vyberete ubytování například v letovisku Ixia na ostrově Rhodos. Hotely jsou zde nádherné. Ale když se vydáte pěšky překonat onen necelý kilometr a ještě dáte na doporučení delegáta cestovní kanceláře "vzít to přes kopec", neboť tudy vede zkratka, záhy zjistíte, že skutečnost je poněkud jiná. Stačí se podívat na mapu. Ve skutečnosti se jedná o 6,5 km dlouhou štrapáci, a to dojdete jen na okraj centra. Ve více než třiceti stupňovém vedru zážitek jen pro otrlé. A do přístavu Mandraki, nebo k Velmistrovskému paláci, kde se nachází ono nedaleké centrum města, vás čekají další stovky metrů. 

Většina lidí nechce trávit svoji dovolenou jenom na pláži nebo u bazénu, ale chce také něco poznat, nebo se večer zajít podívat do centra.  

Proto si prohlédněte pozorně polohu hotelu na internetové mapě, a to i v leteckém režimu. Jedině tak můžete předejít podobným překvapením. Zjistíte, že údaje o vzdálenosti hotelu například od centra letoviska nebo jiného důležitého bodu se velice často rozcházejí se skutečností. S tím je třeba počítat.


Hotel 200 metrů od moře

Údaj, který jen málokoho odradí. Navíc, když vám slibují koupání snadno dosažitelné po krásné plážové cestě. Co je to 200 metrů proti velikosti ostrova, dejme tomu Thassosu. Tak malou vzdálenost přece každý překoná jako nic. Alespoň se projdeme, pomyslíte si. Jaké však bude vaše překvapení, když je to ve skutečnosti k moři půl kilometru. Navíc ne k pláži, ale k neupravenému pobřeží. Pláž je o nejméně dalších 300 metrů dále. A ona slibovaná plážová cesta je prašná silnička mezi roštím s projíždějícími skútry, auty a dokonce i autobusy, které rozvážejí turisty do "plážových hotelů". 

Párkrát jsme při transferu z letiště sledovali, jak autobus rozváží lidi do hotýlků umístěných více než kilometr nebo dva od vody. S překvapením jsme zjistili, že navíc nemají ani bazén. Nevím, jestli bych si takovou dovolenou přál. Nezapomínejte, že u moře bývá vedro a trmácení se desítky minut v úpalu po nevzhledných "zadních" uličkách není nic příjemného. 

Každý má jiný vkus. My jsme došli k závěru, že opravdu pohodový hotel leží přímo u pláže, abyste měli klidnou dovolenou a mohli se kdykoliv přesunout z pokoje na pláž nebo obráceně.


Jednoduše vybavený hotel

Tato informace vás nikterak nevyvede z míry. Nepotřebujete přeci mít na pokoji slonovinou vykládané komody nebo skleněné vitríny či luxusní koberce. Nejedete přece na dovolenou kvůli hotelu a stejně ji celou strávíte u vody! 

Ale ouha, takto označený hotel často bývá vybaven ne jednoduchým, ale poškozeným nábytkem. Postel se může zřítit, židle má prokopnuté sedátko, ve skříni na oblečení chybí poličky a podobně. O vybavení a čistotě koupelny nebo kvalitě elektrických zásuvek nemluvě. Když se vám něco takového stane, nebojte se vše hned po příjezdu řešit v recepci. Je-li to v jejich silách, většinou se pokusí vyjít vstříc. Ale výsledek není zaručen. Nakonec, vybrali jste si jednoduše vybavený hotel. 

V poslední době již v katalozích občas objevíte údaj o ploše pokoje. To je velmi důležitý parametr. Srovnejte si ho s plochou místností doma. Představte si zde příslušný počet lůžek, skříň na oblečení, případně místo k posezení. Pokoje v levnějších hotelech bývají opravdu stísněné.


Hotel u klidné plážové cesty

Tak tahle věta zní opravdu nevinně. Nakonec k hotelu se musí nějak dojet, a tak "plážová cesta" není nic špatného. 

Za "klidnou plážovou cestou" se většinou schovává informace, že mezi hotelem a pláží se nalézá silnice spojující několik letovisek. Pokud máte pokoj orientovaný k "plážové cestě" (výhled na moře jste si možná i připlatili), může to být zdrojem mnoha nepříjemností. Během večerních a hlavně nočních hodin vám neutuchající hluk plně vytížené silnice může řádně pokazit dovolenou. Je-li pokoj vybaven klimatizací a navíc dobře těsní okna nebo balkonové dveře, není to taková katastrofa. Ale musíte-li spát při otevřeném okně, brzy poznáte, že se po "plážových cestách" jezdí i v noci. Jedná se o neuvěřitelnou frekvenci skútrů a čtyřkolek, v intervalech doplňovanou o desítky autobusů rozvážejících turisty. Mnohé z nich zastaví právě pod vašim otevřeným oknem a při trošce "štěstí" vás nejen obtěžují hlukem, ale ještě vám do pokoje funí horký vzduch z jejich střešní klimatizace. Sice se během takové dovolené moc nevyspíte, ale už za pár dní získáte solidní přehled o denní i noční dopravní situaci na "plážové cestě". 

Raději doporučuji vybrat ubytování, kde se mezi hotelem a pláží nenalézala žádná silnice, natož "klidná plážová cesta".

Ubytování v zahradních vilkách 

Představíte si bílou haciendu v romantické zahradě, dovolenou strávenou uprostřed kultivované přírody mezi květy ibišků a pnoucí se fialové bugenvilie. Ovšem opak může být pravdou. 

Již po první noci si nejspíš vyžádáte přestěhování do hlavní budovy. Vaše romantická představa bude drsně uvedena do reality, když noc strávíte pozorováním ještěrek, jež se divoce prohánějí po stěnách pokoje a loví stejně četný hmyz. Kde se tam vzaly? Přece z oné romantické zahrady, od které vilku oddělují jen dveře, které navíc dole netěsní. V informacích k pobytu jste se nejspíš dočetli, že "nepříjemnou realitou jižních destinací je hmyz". Možná jste si řekli, že nějaký ten komár vám nemůže zkazit dovolenou, ale po ubytování v "zahradní vilce" záhy usoudíte, že čeho je moc, toho je příliš. Samozřejmě, v resortech vyšší kategorie s nezvanými návštěvníky statečně bojují, ale když vám i v 5* vilce v noci přejde přes obličej dvaceti centimetrová stonožka, zatoužíte po pokoji alespoň v pátém patře hlavní budovy. 

V resortech nižší kategorie navíc počítejte, že vybavení "zahradní vilky" bude více než prosté. A když se zadíváte na průměr odtoku toaletní mísy, pochopíte notoricky známý řecký požadavek, nevhazovat použitý toaletní papír do mísy.  

Hlavní budova hotelu je většinou lépe vybavena, než zahradní vilky, které slouží především k navýšení ubytovací kapacity. Zejména v resortech nižší a střední kategorie se jedná o druhořadé ubytování, ve kterém luxus opravdu neočekávejte.


Moře vhodné k vodním sportům

Neznalý člověk si řekne, proč ne? Představí si, jak si bude plavat mořem a kolem něj opálené krasavice v odvážných plavečkách pofrčí na windsurfingu, na vodních lyžích nebo se nad ním budou vznášet na padáku taženém motorovým člunem. 

To je ale chybná představa! Pod pojmem "moře vhodné k vodním sportům" se skrývá moře s větrem hraničícím s vichřicí a vlnami, v nichž je pohodové plavání prakticky nemožné. 

V takovém si zaplave jenom zocelený "iron man". Vlny vám cákají do obličeje, nese vás to bokem. Místo, odkud jste vyrazili do vln, rychle mizí v dálce, a vy přemýšlíte, jak se vlastně dostanete zpět. Navíc jste zmrzlí, ještě než vlezete do vody, i když je venku třicet stupňů. V Řecku si na to dávejte pozor zejména v oblasti východních ostrovů, jako jsou Dodekanesy, například Kos nebo Rhodos. Ale ostrý vítr, v Řecku řečený meltémi, umí potrápit zejména v odpoledních hodinách také na Kykladách nebo třeba na Krétě. Většinou fouká na západním pobřeží. Je proto lépe si vybrat ubytování na východní straně ostrovů a toužíte-li po klidném koupání, pak vynechejte pláže "vhodné k vodním sportům". Pravým opakem jsou Jónské ostrovy, kde ostrý vítr fouká jen na několika málo místech a moře je zde k dovolenkovým plavcům velmi přívětivé.

Když si chcete užít koupání, prohlédněte si doma v klidu okolí hotelu na letecké mapě. Na internetu bývají rovněž snímky pořízené turisty. Kde má moře čepice pěny, tam jsou vlny. To je varování. Klidné bývají uzavřené zátoky, východní pobřeží nebo pobřeží chráněná protilehlým ostrovem.

Užijte si krásnou dovolenou!

Rozhodně nechci, aby vás výše uvedené odstavce odradily. Nebojte, užijete si krásné chvíle. Máte z čeho vybírat. Existují desítky nádherných hotelů, které nemusí být ani neúměrně drahé. Jen jde o to, aby vaše volba byla správná, abyste uměli číst mezi řádky a správně si vyložili některé zavedené pojmy. Věřím, že tento článek k tomu přispěje.

Autor: Michal