Proč si v Řecku půjčit auto?

27.02.2018

Během našich cest jsme si mnohokrát půjčovali auto. Proč to dělat, a není to příliš drahé?

Důvodů je mnoho. Nechcete-li býti "přibiti" pouze na jednom místě, auto je užitečným pomocníkem. Umožní Vám získat nezávislost, podívat se kam chcete a zůstat tam tak dlouho, jak je vám milé. Nestane se vám situace, kdy delegátka "žene" prohlídku athénské Akropole, protože se skupina zdržela, když "pan Pavel" kupoval ve městě levné meruňky. 

Zažili jsme také zajímavou zkušenost ve čtyřhvězdičkovém beach hotelu. V katalogu samý luxus a štěstí přímo u pláže. Po příjezdu na místo jsme zjistili, že pláž kamsi uplavala. Po betonových schodech to bylo "hup do vody" a lehnout se dalo jen na přeplněném ukřičeném prostoru u bazénu. To potom nezbývá, než se jezdit koupat jinam. Bez auta bychom měli notně pokaženou dovolenou.

Poslední dobou se stává, že si musíte transfery z letiště doplatit (bývaly v ceně). Když se podíváte na částku, pravděpodobně vás to ponoukne půjčit si auto přímo na letišti a dojet si do hotelu sám.


Půjčovna na každém rohu

Autopůjčovnu najdete v řeckých letoviscích, u letišť a přístavů doslova na každém kroku. Mnozí šetří a půjčí si pouze čtyřkolku nebo skútr. Já osobně bych do toho nešel. Přece jenom mám rád své zdraví. To nejmenší, co se vám může stát, je úpal, ale věřte, že mnozí dopadli daleko hůř.

Když si půjčujete auto, vyžadujte smlouvu "full insurance", tedy s kompletním pojištěním. Půjčujte si raději menší vozy, protože silničky na ostrovech bývají úzké a parkování není jednoduché. Nějaký hezký "koráb" by vám přinesl mnoho starostí. Rozhodně ale požadujte auto s klimatizací. Jinak budete při každé jízdě myslet, že záhy leknete. Bohužel, auta bez klimatizace jsou v některých, zejména malých "lidových" půjčovnách, stále v nabídce.

Při přebírání vozu z půjčovny auto pečlivě obejděte a upozorněte na všechny šrámy, které najdete. Nestalo se nám, že by na nás někdy "chtěli hodit", co jsme nezpůsobili, ale i z reakce druhé strany poznáte, jak jsou či nejsou na škrábance hákliví. Někde auto pečlivě kontrolují, jinde nad vším mávnou rukou. Na jednom letišti jsme vraceli auto prostým předáním klíčů. Pracovnice půjčovny se ani nešla podívat, jestli jsme auto vůbec dovezli.

Půjčovali jsme si auta od malých soukromých půjčoven i od těch velkých značkových - například od Hertz nebo Sixt. Zjistili jsme, že se ceny příliš neliší. Lepší je zvolit větší podnik, kde bývá bohatší výběr vozů, mají síť poboček a v případě jakýchkoliv problémů jsou schopni operativně zajistit výměnu auta. 

Pokud je vám na zapůjčeném voze "něco divného", případně něco nefunguje, neváhejte kontaktovat půjčovnu - buď místo, které Vám auto poskytlo, event. některou z poboček. Řekové problém určitě vyřeší a budou se snažit vám vyjít vstříc.

Pozitiva zapůjčení auta mají také svá "ale". Pro řízení v Řecku je třeba mít dobrý orientační smysl a hlavně být opatrný. Naprosto zapomeňte na jakékoli "frajeřiny". Na to zde opravdu není prostor. 

Nařídili jsme po řeckých ostrovech tisíce kilometrů a čelili desítkám krizových situací. Je třeba počítat se specifiky, která zde prostě jsou. Nezbývá, než se s nimi smířit a respektovat je.


Přednost má vždy autobus nebo vodař

Neznamená to, že máte dát přednost autobusu nebo cisterně s vodou, které stojí na stopce, když vy jedete po hlavní. Ale počítejte s tím, že je klidně potkáte v opačném směru jednosměrky, anebo na opuštěné silničce, kde se svým "mini autem" sotva vytáčíte zatáčky. A jste to vy, kdo musí uhnout. Větší má přednost.

Vzpomínám, jak jsme jednou jeli autobusem na Krétě. Řídil bodrý tlouštík jménem Janis. Když byl za volantem, vyhrnul si až po kolena černé kalhoty, aby mu nebylo horko, a s plným autobusem lidí si uprostřed serpentin začal vykapávat oči kapkami, protože - jak všechny informoval - šel do práce se zánětem spojivek. Jedním okem kontroloval cestu, druhé otočil nahoru, jednou rukou vykapával oko, druhou řídil a řadil. Budiž mu řečeno ke cti, že svou stranu silnice neopustil ani na zlomek vteřiny. Inu, tací jsou řidiči autobusů v Řecku.


Turisté na skútru nebo na čtyřkolce

Tato skupina účastníků silničního provozu patří v Řecku k nejnebezpečnějším, pro sebe i pro ostatní. Jsou na dovolené a přece se jim nemůže nic stát! I když doma úzkostlivě dodržují předpisy, zde jsou jak puštění ze řetězu. Najíždějí do komunikací, aniž se podívají, zastaví během jízdy, aby si udělali selfie, znenadání se otočí, protože si chtějí koupit meloun nebo prostě vrávorají po silnici, protože na motorce naposledy seděli před dvaceti lety a teď se snaží na onu krásnou dobu rozpomenout. To vše je umocněno britskou omladinou, která si není jistá, po které straně vozovky se v Řecku vlastně jezdí.

Zcela specifickou skupinou vozidel jsou čtyřkolky. Mám pro ně nelichotivý název "prďoch". Až je potkáte, dáte mi za pravdu. Dojedete-li čtyřkolku s maximální rychlostí mezi čtyřicítkou a padesátkou, spokojte se s tím, že ji v úzkých serpentinách prostě nepředjedete. Je zbytečné o tom polemizovat, je to tak.


Hlavní silnice

V Řecku jsou vedlejší silnice zpravidla vybaveny stopkami, ale ne vždy. Na hlavní silnici ovšem žádná značka nebývá. Abyste získali jistotu, že opravdu máte přednost, musíte sledovat, zda vidíte "záda" stopky nebo ne. Dost často se stane, že vjedete na křižovatku, aniž o tom víte. Zdánlivá stezka za kamennou zídkou je ve skutečnosti vedlejší, nebo dokonce hlavní silnice.

Jednou jsem jel po poměrně slušné silnici na Santorini. Náhle mi pár metrů před kapotou zpoza kamenné zídky prosvištěl skútr jedoucí aspoň šedesátkou. Jsem dodnes vděčný, že jsem nejel o pět vteřin dříve, protože "to by nedopadlo". Vlastně ani nevím, kdo měl mít přednost. Zkrátka na silničkách v Řecku je třeba maximální soustředění. Jsme sice na dovolené, ale oči musíme mít víc "na stopkách" než doma.


Řízení ve městě a v letoviscích

Čím větší a hustší aglomerace, tím náročnější řízení. Ať už se jedná o Athény, Soluň, Herakleion nebo třeba městečko Oia na severním výběžku Santorini. Ve městě musíte řídit s největší opatrností, respektovat právo silnějšího ze strany autobusů, případně již zmíněných vodařů, smířit se s motajícími se turisty a desítkami nezbytných skútrů. Dopravní ruch je divoký, ale téměř se nesetkáte se zákeřností, jak tomu občas bývá na českých silnicích. Všichni se snaží dojet v pořádku a navzájem si umožnit žití. Na pruhy zapomeňte, značení je minimální a čím důležitější semafory (pokud jsou), tím méně výrazné jsou.

Vzpomínám si, že jsme na Krétě v první den pobytu večer vyrazili do Chanie. V úzkých přeplněných uličkách neznámého města mi tekl pot po zádech a obával jsem se, že to prostě nedám. Výlet dopadl dobře a potom jsme tam jezdili každý večer. Je nutné město pochopit, zorientovat se, najít si kam chci jet a hlavně kde se dá zaparkovat. Ale to platí o celém Řecku.


Parkování

S parkováním v Řecku nebývá problém. U hotelů i pláží většinou bývá dost volného prostoru k odstavení auta. Horší je to ve městech nebo v letoviscích. Doporučuji nehrnout se do úplného centra, ale raději nechat auto někde na okraji. Těch pár kroků navíc určitě stojí za bezstarostné zaparkování. Pozor je třeba dávat zejména na zákazy vjezdu na pobřežní promenády. Přes den se zde normálně jezdí, zatímco večer platí zákaz vjezdu a z vozovky se stává pěší zóna. Když už na pěší zónu omylem vjedete, ne že byste rovnou zaplatili pokutu, ale jen těžko se budete vymotávat z davů rozjařených turistů.


Kotě v motoru

Reklamní slogan jedné cestovní kanceláře kdysi hlásal "navštiv Řecko, najdeš tam všecko". Ano, i to jsme našli v Řecku - kotě v motoru. Malého kocoura jsme vezli několik kilometrů a divili se, že motor vydává podivné mňoukavé zvuky. Nezbeda celou dobu dřepěl v předním blatníku vedle motoru. Kromě lehčího šoku se mu nic nestalo. Věřte, že jsme byli možná více vykulení než černý pasažér. Kdyby zrzek tak hlasitě nemňoukal, vozili jsme ho tam celou dovolenou.

Opatrně jsme kotě vyndali a ono rychle zmizelo kdesi v křoví, směrem k místu, odkud jsme ho přivezli. Až se nám zdálo, že se nevezlo poprvé a hlasité mňoukání nebylo aktem strachu, nýbrž sofistikovaným pokynem, abychom mu už konečně zastavili. No, nejspíš jsme ho převezli o pěkný kus cesty.

Budete-li opatrní, půjčení auta vám rozšíří obzory a umožní mnohem lépe poznat krásy Řecka. Rozhodně vám to doporučujeme. Když se na to ale necítíte, nenechte se nutit a užijte si klidné dovolené bez volantu na pláži nebo u bazénu.

Autor: Michal