Nejkrásnější pláže v Řecku

03.02.2018

Modré nebe bez jediného mráčku. Nekonečný obzor tyrkysového moře. Čas plyne neuvěřitelně pomalu. Ležíte na lehátku pod bílým slunečníkem a zvolna popíjíte lahodné frappé. Přesně tak vypadá letní idylka na pláži v Řecku. Jeho pobřeží je velmi rozmanité. Najdete zde pláže písečné, oblázkové a skalnaté. Bílé, zlaté, červené a dokonce černé. Nelze popsat všechny krásné a nezapomenutelné pláže, neboť těch je v Řecku a na jeho ostrovech opravdu hodně. Zmíníme jen ty, které jsou podle našeho názoru nejkrásnější nebo nejzajímavější. 


Porto Katsiki, Lefkada

Bílá oblázková pláž lemovaná strmými bílými útesy leží na západním pobřeží Jónského ostrova Lefkada. K dispozici jsou návštěvníkům slunečníky (za poplatek), taverna, veřejné toalety (zdarma) a beznadějně plné placené parkoviště. K pláži sestupuje z hor zdánlivě nekonečná silnice plná zatáček. Čím více se silnice blíží k pláži, tím více aut parkuje v jejích zatáčkách. Ale trocha toho adrenalinu stojí za to. Úchvatné scenérie pláže Porto Katsiki vás nezklamou. Chcete-li si ušetřit nervy z krkolomné cesty, využijte lodní výlet. Lodě směřující na pláže západního pobřeží vyplouvají ze všech větších letovisek na Lefkadě, například z Nidri.


Sani Beach, Chalkidiki

Hledáte-li bílé pláže ve stylu Karibiku, pak se rozhodně nemusíte harcovat na druhý konec světa. Nekonečné bílé pláže leží jen dvě hodiny letu z Prahy na poloostrově Chalkidiki. A ty krásné jsou na Chalkidiki takřka všude. Ovšem jedno místo je výjimečné. Pláž Sani Beach, která patří ke stejnojmennému velmi luxusnímu hotelovému resortu či spíše soukromému městečku. Není přístupná veřejnosti, jen hostům Sani Resortu, kterým je k dispozici několik skvěle udržovaných pláží s jemným bílým pískem, krásným klidným mořem a dokonalým servisem. Jednou za týden Sani Resort pořádá tak zvanou White Party, kdy soumrak prozáří stovky světýlek rozmístěných na bílém svahu nad pláží. Barva dress code je zřejmá, zatímco podávané koktejly hýří barvami. Vše podbarvuje nevtíravá melodie, kterou vám zahraje černoch na bílý saxofon. Prostě romantika, na kterou se nezapomíná.


Red Beach, Santorini

Červenou oblázkovou pláž najdete na východním pobřeží ostrova Santorini. Rudé pemzové útesy z výšky padají do tyrkysového moře. Voda je zde teplejší a klidnější než na ostatních plážích ostrova. Až k pláži Red Beach nelze dojet autem. Po zaparkování na placeném parkovišti je třeba dojít ještě necelý kilometr úzkou a místy hůře schůdnou cestou mezi rudými útesy. Pláž je organizovaná a v letních měsících, jak jinak, než beznadějně přeplněná. Ale její scenérie je vskutku úchvatná, a proto by si ji žádný z návštěvníků Santorini neměl nechat ujít.


Aliki (Marble Beach), Thassos

Ve starověku se na jihovýchodě ostrova Thassos na mysu Aliki rozkládaly mramorové doly. Odtěžování bílého kamene vytvořilo bizarní útesy a jakési "mořské bazénky". Koupat se zde není právě bezpečné, ale na pohled je to nádhera. Mys lze pohodlně obejít stezkou procházející borovým hájem. Cestou narazíte na antické památky. Krásné koupání je na západní straně mysu na bílé oblázkové pláži s lehátky a slunečníky. Slunit se lze také na velkých plochých kamenech.


Shipwreck Bay (Navajo Beach), Zakynthos

Královnou řeckých pláží je bezesporu Shipwreck Bay (nebo také Navagio Beach) na ostrově Zakynthos. Dostupná je jen z moře, které má až jedovatě tyrkysovou barvu. Vápencové útesy se tyčí do výšky mnoha set metrů a na bílé pláži navždy odpočívá vrak řecké lodi Panaciotis. Prý patřila pašerákům. Její osud se naplnil jedné bouřlivé noci v osmdesátých letech dvacátého století. Nyní ji pomalu, ale jistě přemáhá čas a pohlcuje bílý písek. Podnikaví Řekové opuštěnou pláž do té doby známou jako Paradise Beach (nebo také Agios Georgios) přejmenovali na Shipwreck Bay, Zátoka lodního vraku, a začali sem masově vozit turisty. Nad pláží je vyhlídka, ale z té vrak pořádně nevyfotíte. Pro pořízení dokonalého snímku se musíte vydat od vyhlídky stezkou vpravo po hřebeni útesů, až dojdete na místo, odkud se vám naskytne ničím nerušený výhled na královnu řeckých pláží.


Lindos Beach, Rhodos

Pláží, kde zaplesá i zarputilý odpůrce plážových radovánek, jenž přijel do Řecka jen proto, aby obdivoval antické památky, je Lindos Beach na ostrově Rhodos. Oblázková pláž s lehátky, slunečníky, a několika tavernami leží přímo pod antickou akropolí města Lindos. Na rozdíl od jiných pláží na Rhodu, moře je zde klidné jako vesnický rybníček. Ideální místo pro relaxaci. Malý ráj, kde se pomíjivost dotýká věčnosti.

Autor: Eva