Meltemi, aneb když v Řecku začne foukat

12.06.2018

Letní horko v Řecku, kdy se teploty šplhají přes čtyřicet stupňů, dokáže být úmorné. Když udeří, je chladivý vánek od moře vítaným společníkem. Jenomže ten se umí hravě změnit na vítr hraničící s vichřicí. Dokáže pěkně vypéct nejen jachtaře, ale také turisty slunící se na pláži. Ale nebojte, o žádnou katastrofu připravenou vám zkazit vysněnou dovolenou nejde. Spíš o jev, se kterým je třeba na ostrovech v Egejském moři počítat. A také si zkuste představit srpnová vedra na řeckých ostrovech bez osvěžujícího větru.

O čem je řeč? O letním větru zvaném meltemi. Slovo pochází z tureckého meltem, což znamená právě onen vytoužený "lehký vánek". Staří Řekové stejný jev nazývali Etesios neboli "roční vítr". Zajímavé je, že Řekové dnes používají slovo meltemi, zatímco Turci etezyen. Ale to jen na okraj.

Meltemi začíná vystrkovat růžky koncem května. Tou dobou jde o příjemný větřík, jenž laskavě ochlazuje horká odpoledne. Vzniká nad územím Turecka v oblasti Anatolské náhorní roviny. Důvodem je jednak rozdílná teplota prohřáté pevniny a chladnějšího moře, jednak střet proudů s vysokým a nízkým atmosférickým tlakem.

S meltemi se setkáte v Egejském moři, kde umí poškádlit hlavně Dodekanéské ostrovy,  Kyklady a občas také severní Krétu či východ Peloponésu.  Ostatně, napadlo vás někdy, proč je na egejských ostrovech tolik větrných mlýnů? Zato na Chalkidiki se s meltemi vůbec nepotkáte. Na Jónských ostrovech chráněných horami pevninského Řecka sice také občas foukne, ale vítr zvaný maistro "kvalit" meltemi nedosahuje ani zdaleka.

V červnu meltemi pomalu nabírá na síle, aby v červenci a v srpnu malý větřík dospěl v pořádný vítr. Nejhravější je v odpoledních hodinách, kdy může v nárazech dosahovat až 60 km za hodinu, občas se zadaří i rychlost blížíce se 90 km. Nejeden turista by mohl vyprávět, jak mu dovádivý větřík odnesl na širé moře matračku či rovnou slunečník. O surfařích, kteří podstoupili nechtěnou koupel, nemluvě. Jakmile se však vzdálíte od moře, silný vítr zmizí a zůstane jen příjemný větřík.

Je nasnadě, že meltemi si umí nejen pohrát se slunečníky, ale také dokáže pěkně rozvlnit moře. Což může být vítané zpestření na písečných plážích, ale jste-li na lodi, pak budete mít po návratu domů dlouho o čem vyprávět. Někdy je vítr tak silný, že i zkušení jachtaři navedou lodě do přístavů a raději počkají, až se vítr utiší. Zajímavé je, že nebe je po celou dobu bez jediného mráčku. Děti dovádějí ve vlnách, matky trnou strachy, surfaři jsou nadšeni a já šilhám po nejbližší kavárně.

Mně osobně meltemi nejvíc pilo krev na západním pobřeží ostrova Rhodos. Okamžik, kdy mi spláchlo ksicht zpěněnou vlnou, mu nikdy nezapomenu. Ale brzy jsem na meltemi vyzrála. Bedlivým pozorováním jsem zjistila, kdy vítr sílí, a "mazaně" jsem se uchýlila do nedaleké taverny. Přes okraj půllitru s vychlazeným pivem jsem sledovala vlnící se moře a pochutnávala si na vynikajícím gyrosu. Čas, kdy meltemi nabere na síle, je jako stvořený k obědu a k odpolední siestě. Věřte, že bez meltemi by letní vedro na egejských ostrovech bylo nesnesitelné. Občas to sice trochu přehání, ale když se nad vším zamyslíte, nezbývá než zkonstatovat "chvála větru". :-)

Okamžik návratu na pláž nastává v pozdním odpoledni, kdy vítr utichá a vy si můžete zase užívat moře a sluníčko. Večery jsou na ostrovech v Egejském moři klidné, meltemi jen zlehounka odfukuje ze snu a těší se na zítřek. V září začíná ztrácet na síle a během října zcela vymizí. Vrátí se až příští rok v květnu, připravené zpestřit další turistickou sezónu.


Užitečné informace:

Aktuální povětrnostní situaci v Egejském moři zjistíte na Windy.com, aplikaci pro mobilní telefony s operačním systémem Android najdete na Google Play, pro mobily Apple v App Storu.

Autor: Eva