Řecká souostroví: jedno Řecko, sedm různých světů

14.01.2020

Na první pohled by se zdálo, že Řecko je jen jedno a je všude stejné. Do určité míry ano, ale podíváme-li se blíže na souostroví, která řecké ostrovy přirozeně vytváří, zjistíme, že každé z nich je vlastně jedinečný svět sám pro sebe.


Jónské ostrovy

Jak název napovídá, leží v Jónském moři, tedy na západ od řecké pevniny. Hledáme-li dovolenou s ideálním koupáním v tyrkysových zátokách obklopených bílými útesy, pak se vydejme na Jónské ostrovy. Navíc, na rozdíl od Kyklad, Dodekanes či Kréty nejsou Jónské ostrovy v létě sužovány nepříjemným větrem jménem meltemi. Větřík, který zde občas zavane, se jmenuje maistro a je právě tak silný, aby zpříjemnil horké letní dny.

Právě na Jónských ostrovech najdeme pláže, které se právem řadí mezi nejkrásnější nejen v Řecku, ale na celém světě. Pláže Porto Katsiki a Egremni Beach na Lefkadě, proslulá zátoka s lodním vrakem Shipwreck Bay na Zakynthu, bílá pláž Myrthos na Kefalonii či Sidari na Korfu, které protíná Canal d'Amour, jsou pojmy samy o sobě.

Navštívit také můžeme zelený Odysseův ostrov Ithaka. Ale antiku, stejně jako bílé kostelíčky s modrými kopulemi, na Jónských ostrovech nehledejme. Jejich ráz je spíše italský a archeologický průzkum zde zatím neproběhl. Za pravou řeckou antikou a kykladskou romantikou se musíme vypravit na ostrovy v Egejském moři.


Saronské a Argolské ostrovy

Přeneseme-li se přes řeckou pevninu, pak u východního pobřeží Attiky leží Saronské a Argolské ostrovy. Jméno jim dal Saronský záliv, na jehož břehu leží hlavní město řecka Athény. Skupinu tvoří ostrovy Aegina, Spetses, Poros, Hydra, Kythira a z dějepisu všem známá Salamína. Blízkost Athén činí ze Saronských a Argolských ostrovů především cíl víkendových pobytů velkoměstským životem zmožených Athéňanů. Nejpozoruhodnější památkou ostrovů je dórský chrám Afaie na ostrově Aegina. Samostatnou kapitolou je pak Salamína. Dnes je u ostrova, který přes úzký průliv sousedí s největším přístavem Řecka Pireus, velká ropná rafinerie (na koupání zapomeňme).

Bohužel, zatím jsem neměla příležitost Saronské ostrovy navštívit. Jen jsem přes průliv nostalgicky hleděla na Salamínu a přemítala o velké námořní bitvě, která r. 480 př. Kr. rozhodla o osudu Evropy. Řekové pod vedením Themistokla tenkrát poslali ke dnu mnohonásobně silnější válečnou flotilu Peršanů. Díky hrdinství Řeků a chytrosti Themistokla zůstala Evropa Evropou a nestala se Persií.


Severní Sporady

Severní Sporady najdeme severně od dlouhého ostrova Euboia, jenž odděluje Attiku od Egejského moře. Nejsou zdaleka tak fotogenické jako Kyklady, dáváme-li však před stylovými bílými městečky přednost romantickým zátokám skrytým mezi borovými háji, jsou Severní Sporady naší volbou. Tvoří je ostrovy Skiathos, Skopelos, Alonissos a trochu stranou ležící ostrov Skyros. Díky poloze v blízkosti řecké pevniny zde vítr takřka nefouká. Vzduch příjemně ochlazuje všudypřítomná zeleň. Tyrkysové moře s písečnými plážemi je klidné, jak vesnický rybníček.

Ačkoli si ostrov Skopelos zahrál v americkém kasovním trháku Mamma Mia!, Sporady (a nezbývá než říct, díky bohu) dosud neobjevili turisté z Asie. Všechny ostrovy do jednoho si zachovávají svůj krásně ospalý, ryze řecký charakter. Dovolená na Sporadách to jsou především krásné přírodní scenérie, nádherné koupání a všudypřítomná neutuchající pohoda.

Nejznámějším není paradoxně Skopelos (ve filmu se tak nejmenoval), ale nejmenší ostrov Severních Sporad, zelený Skiathos. Vděčí za to mezinárodnímu letišti Papadiamantis, jehož přistávací dráha je tak krátká, že si ostrov vysloužil přezdívku Saint Martin Egejského moře. Ovšem Skiathos nosí ještě jeden hrdý titul: spolu s ostrovem Patmos je nazýván Svatým ostrovem. Na Skiathu také leží překrásná bílá pláž Lalaria, jejíž chloubou je velké skalní okno.

Kyklady

Kyklady, neboli "ostrovy v kruhu" semknuté uprostřed Egejského moře, jsou srdcem Řecka. Typické, chaoticky nakupené bílé domečky s modře natřenými okenicemi či kostelíčky s modrými kopulemi krášlí katalog nejedné cestovní kanceláře. Kyklady byly osídleny od úsvitu dějin. Vznikla zde nejstarší řecká kultura zvaná, jak jinak než kykladská.

Počasí na Kykladách je v létě velmi horké a značně větrné. Ostatně, proto je na Kykladách tolik větrných mlýnů. Ale věřte, že přestane-li na chvíli foukat, pak se nám v letním úpalu začne po osvěžujícím větru velmi rychle stýskat. Ostrovy jsou vyprahlé, takřka bez jakékoli zeleně. Výjimku tvoří jen úzkostlivě opečovávané vinice, které však v žádném případě nepřipomínají nekonečné vinohrady zelené Pálavy. Zato vína zde produkovaná, jsou naprosto výjimečná.

Většina Kykladských ostrovů je sopečného původu. A tak se vykoupeme na plážích černých, červených a bílých a zaskotačit si můžeme i v termálních sirných pramenech. Kdo má raději klasické pláže s jemným žlutým pískem, nechť zamíří na Mykonos. Koupání je zde opravdu krásné. Mykonos se kromě nádherných pláží a fotogenických větrných mlýnů pyšní vpravdě okázalým nočním i denním životem. Tolik značkových butiků, stylových kaváren a restaurací najdeme snad už jen na Santorini. Na své si přijde i milovník antiky. Jen kousek od Mykonu leží Apollónův ostrov Délos, jenž je archeologickým muzeem pod širým nebem.

Perlou Kyklad je Santorini. Zatopený supervulkán, který ve 2. tisíciletí př. Kr. zničil Mínojskou Krétu. Nikde jinde neuvidíme městečka přelévající se přes okraj kráteru spící sopky. Ne nadarmo bylo Santorini ztotožněno s bájnou Atlantidou. Vždyť právě zde leží Akrotiri, mrtvé město nazývané řecké Pompeje. Kdo dává před vykopávkami přednost kavárenskému životu, bude v městečkách Fíra, Firostefani či Oia doslova v transu. Santorini je zcela unikátním místem. Bohužel je, také cílem desítek tisíc turistů ročně. Přesto, každý, kdo miluje Řecko, by měl Santorini aspoň jednou navštívit.

Dlužno zmínit, že levně na Kykladách není. Dovolená v luxusním designovém butik hotelu na Mykonu či na Santorini patří v Řecku k těm nejdražším. Ale toužíme-li po Řecku jako vystřiženém z barevných pohlednic, pak jsou Kyklady naším vysněným cílem. Santorini a Mykonos disponují mezinárodním letištěm, Naxos - centrální ostrov Kyklad - je zase dopravním uzlem všech trajektů, které na Kyklady ať už z pevniny nebo okolních ostrovů míří. Velké oblibě se v posledních letech těší Paros s krásným hlavním městečkem Noussa.


Dodekanesy

V těsné blízkosti turecké pevniny leží dvanáct ostrovů jménem Dodekanesy. Vichru si zde užijeme stejně, jako na Kykladách, ale vybereme-li si správnou (zpravidla východní) stranu ostrova, není to zase tak hrozné. Dodekanesy tvoří ostrovy tak proslulé, že snad ani nemá smysl je blíže představovat. Rhodos, Kos a Patmos jsou ikonami Řecka.

Největším lákadlem je Rhodos. Pyšní se nejen bohatou antickou, ale také středověkou historií. Jeho rytířské hlavní město s majestátním Palácem velmistrů je naprosto výjimečné a zejména večerní atmosféra je vpravdě magická. Pozadu nezůstávají ani další zajímavá místa na Rhodu: bílé město Lindos, obnovené italské lázně Kalithea, přívětivé Údolí motýlů či nádherná pláž Tsampika a výstřední ráj surfařů na mysu Prasonisi. Rhodos nabízí vše, čím se Řecko pyšní, a úroveň služeb na Rhodu je špičkou ostrovního Řecka.

Sousedem Rhodu je Symi, ostrov kdysi slavných stavitelů lodí. Jeho hlavní město tvoří elegantní barevné domečky s trojúhelníkovými štíty. Městečko Symi je kouzelným protikladem bílých Kyklad.

Kos, označovaný za ostrov zlatých pláží, nám nabídne hezká letoviska a půvabné hlavní město, ve kterém najdeme jak středověké, tak antické památky. Nejzajímavější jsou pozůstatky starověké agory a rekonstruovaná římská vila. Kos je rodištěm zakladatele moderního lékařství Hippokrata, a tak není divu, že na ostrově leží největší antické léčebné zařízení, proslulý Asklepion.

Jen těžko uvěřitelným místem Dodekanes je sopečný ostrov Nissiros. Lodní výlety se na něj pořádají z nedalekého Kosu. Nissiros není vlastně ničím jiným, než spící sopkou. Teprve, až když staneme na dně kráteru jménem Stefanos, si uvědomíme, jak mocné síly se pod malým ostrůvkem skrývají. Možná zde opravdu spí obr, za jehož řvoucí ústa Řekové Nissiros od nepaměti považují.

Do Dodekanes dále patří větrný Karpathos, ostrov sběračů mořských hub Kalymnos, roztomilý trpaslík Pserimos a především Svatý ostrov Patmos. Ten proslul jako místo, kde sv. Jan sepsal biblickou Apokalypsu. Později zde byl vybudován působivý klášter pojmenovaný po slavném apoštolovi. Patmos se ve středověku stal cílem mnoha poutníků a vysloužil si nejen titul Svatý ostrov, ale také přezdívku Jeruzalém Egejského moře. Návštěva Patmu je velmi mystickým zážitkem.

Jižní Sporady

Skupina ostrovů, které jsou někdy částečně přičleňovány k souostroví Dodekanesy, částečně k Severovýchodním egejským ostrovům, bývá jindy souhrnně označována názvem Jižní Sporady. Leží severně od Dodekanes, doslova, co by kamenem dohodil od tureckého pobřeží. Skvělým výchozím místem pro spojení dovolené v Řecku s návštěvou antického řeckého města Efez v Turecku je ostrov Samos. Kromě toho, že byl rodištěm slavného matematika Pythagora, nachází se na něm jeden výjimečný technický unikát: dodnes přístupný Eupalinův tunel, jenž ve starověku zásoboval hlavní město ostrova pitnou vodou. A aby toho nebylo málo, v zátoce Mykalé (dnes Proteas Bay) se odehrála úplně poslední bitva starověkých řecko-perských válek. 

Do souostroví Jižních Sporad ještě patří ostrovy Lemnos, Lesbos, Leros a Chios. Poslední jmenovaný je tichým ostrůvkem s roztomilými vesničkami sběračů místní pryskyřice, tzv. mastixu. Dodnes se na Chiu z pryskyřice vyrábějí populární žvýkačky, likéry a dokonce zubní pasty.

Leros se proslavil extravagantním městem Lakki. Ve 30. letech jej postavili Italové v pro Řecko netypickém (a Řeky proklínaném) stylu art deco. Na oblibě Leru nepřidává ani přítomnost dobře zavedené léčebny pro duševně choré, která je mimochodem největší v Řecku. Dalším nešťastným ostrovem Jižních Sporad je Lesbos s nechvalně proslulým uprchlickým táborem. O Lemnu se v antice tradovalo, že místní ženy zavraždily a snědly vlastní muže. A dámy na Lesbu...? 

Inu, povedené ostrůvky. Pojďme raději dál. ;-)))


Severovýchodní egejské ostrovy

V severovýchodním cípu Egejského moře se nachází skupina zelených ostrovů s nádhernými písečnými plážemi, kde nás nebude trápit ani silný vítr, ani nadměrné vedro. Naopak musíme počítat s tím, že i v letních měsících zde občas zaprší.

Milovník antiky zaplesá na ostrově Samothraki, ale většina turistů zamíří na Thassos. Ten kromě antických památek nabízí i krásné pláže, jejichž královnou je unikátní tzv. Mramorová pláž na mysu Aliki. Navzdory názvu, nejde ve skutečnosti o pláž, ale o soustavu uměle vytvořených kamenných bazénků, jež vznikly jako důsledek starověké těžby bílého mramoru.

V Řecku je přes 3 tisíce ostrovů, obydlených jich je 167. Nemohla jsem v jednom článku detailně popsat všechny. Takové pojednání by vydalo na pěkně tlustou knihu. A také jsem všechny - bohužel - nenavštívila. Snad se mi ale podařilo poskytnout vám aspoň základní orientaci, čím se řecká souostroví liší a co mohou svým návštěvníkům nabídnout. 

Tak, co? Už víte, kam v létě vyrazíte do Řecka?

A jestli máte dojem, že jsem na jeden, opravdu krásný a důležitý ostrov zapomněla, pak vězte, že Kréta do žádného souostroví nepatří. Takže o Krétě třeba někdy příště... :-)

Autor: Eva