Zajímavá místa ostrova Korfu, část třetí: Paleokastritsa a okolí

10.12.2020

Paleokastritsa

Na západním pobřeží ostrova Korfu najdeme krásné letovisko Paleokastritsa. Výletní místo tvořené převážně hotely se vine kolem klikaté silnice nad romantickými zátokami mezi skalními útesy s mořskými jeskyněmi. Organizované, udržované pláže jsou oblázkové. Voda je sice o poznání chladnější než na východním pobřeží Korfu, zato je křišťálově čistá. Členité pobřeží nabízí spoustu příležitostí k potápění. Mnohé krásné pláže jsou přístupné jen z moře. Na některé jezdí vodní taxíky, pro poznávání jiných si musíme půjčit loďku. Náš výlet na západní pobřeží tak získá zcela jiný rozměr.

Dominantou Paleokastritsy je klášter Monastery Panagia Theotokos, známější jako Monastery Panagias Paleokastritsa. Leží na vysokém kopci nad hlavní pláží letoviska. Autem lze klikatou silnicí vyjet až k parkovišti pod vrcholem. Silnice je strmá a úzká s ostrými zatáčkami, doprava je proto semaforem řízená kyvadlově. Horní parkoviště bývá v letní sezóně přeplněné. Proto je lepší zaparkovat na hlavním parkovišti dole pod kopcem a nahoru vyšlapat pěšky. Při troše štěstí, zejména v podvečer, můžete spatřit malé sovičky posedávající v korunách stromů a na drátech.

Samotný klášter je krásně udržovaným, tichým místem odkud jsou překrásné výhledy na okolní zátoky a na širé moře. Vstup je zdarma. Vyžadována jsou zakrytá kolena - ramena. Šátky a sukně půjčují hned u vstupu do klášterního komplexu. Klášter byl založen již r. 1225 v době Byzantské říše, avšak současné stavby pocházejí z 18. století. Jeho zdi zdobí barevné mozaiky andělů. V malém muzeu klášter opatruje vzácné byzantské ikony a svaté knihy. Zajímavým místem kláštera je klenutá venkovní chodba s lavičkami, kde je i v horkém létě příjemný chládek. Vedle kláštera je malá taverna. Kromě modliteb a pěstování zeleniny se mniši věnují chovu hospodářských zvířat. Roztomilým zpestřením návštěvy kláštera jsou oslíci chovaní v ohradě u horního parkoviště.

Dole pod kopcem, u hlavní zátoky letoviska, láká turisty docela jiná atrakce: Corfu Aquarium. Kromě středomořských ryb a nejrůznějších podvodních živočichů zde chovají želvy, hady, leguány a jiné ještěry. Pro děti i pro dospělé je to zajímavý zážitek. K akváriu patří plážový bar s venkovním posezením, na které přímo navazuje oblázková pláž. Právě odtud můžeme vyfotit krásné západy slunce.

S hlavním městem Kerkyra spojuje Paleokastritsu široká silnice. Letovisko za ni vděčí britskému komisaři Siru Fredericku Adamovi, který v Paleokastritse rád jedl pod širým nebem, avšak nesnášel obtížnou cestu z Kerkyry. A tak si nechal do Paleokastritsi postavit pohodlnou silnici.


Liapades

Pět minut jízdy autem na jih od Paleokastritsi leží další hezké letovisko Liapades. Hlavní pláž je oblázková a stejně jako v Paleokastritsi zasazená mezi divoké skalní útesy. V letní sezóně je však beznadějně přeplněná, problém je i s parkováním na strmé silnici, která se k pláži svažuje. Lepší je zaparkovat v Paleokastristsi, půjčit si loďku a odtud vyjet zkoumat Liapades a přilehlé krásné pláže: bílou oblázkovou Kolias Beach s nádhernými skalními útesy a jeskyněmi, nebo Limni Beach, kterou moře omývá ze dvou stran.


Lakones

Vysoko v horách nad Paleokastritsou leží vesnice Lakones. Důvod, proč si místní postavili domy v těžko přístupných horách daleko od moře, které jim dávalo obživu, byl prostý: časté útoky pirátů. Přístav byl dole v Paleokastritsi, a když bylo třeba, utekli místní před piráty do bezpečí hor.

Lakones je typickou řeckou vesnicí s úzkými křivolakými uličkami a domky namačkanými jeden na druhý. Průjezd vesnicí je opět řízen kyvadlově a je potřeba se obrnit velkou trpělivostí. Krásným místem je romantická vyhlídka Bella Vista, odkud máme Paleokastritsu s jejími tyrkysovými zátokami jako na dlani.


Angelokastro

Na vysokém srázu nad mořem leží ruiny původně byzantského, později benátského hradu. Silnice spojující Angelokastro s Lakones končí pod vrcholem vysoké hory na parkovišti s příjemnou kavárnou. Posledních zhruba 300 metrů k hradu musíme dojít pěšky po schodech. Převýšení je značné, schody příkré, a tak je zejména v letním vedru výstup opravdu namáhavý. Vrchol hory s ruinami je vyprahlý, pročež pevné boty a láhev s vodou jsou nezbytností. Ovšem za námahu se nám hora i zřícenina středověkého hradu bohatě odmění. Výhledy jsou nezapomenutelné. Sráz pod hradem strmě padá do tyrkysového moře. Představa jak ve středověku bez moderní těžké techniky opevněný hrad na vysoké skále budovali, je doslova šílená.

Hrad byl založen někdy v první polovině 13. století v době Byzantské říše. Přesné datum položení základního kamene není známo. Později hrad získali Anjouovci a po nich Benátčané. Pro Benátčany bylo Angelokastro strategickým opěrným bodem proti tureckým nájezdům a druhou nejdůležitější pevností hned po pevnostech v Kerkyře. Turci se jej opakovaně pokoušeli dobýt, hrad čelil jejich četným útokům, avšak nikdy nepadl. Od r. 1387 do konce 16. století bylo Angelokastro hlavním městem Korfu. Zničeno bylo, až když jeho strategický význam upadl.  Užitečné informace:

Poloha: Řecko, Iónské moře
Měna: Euro
Doprava: letecky, cena letenky cca 7,5 tis. Kč/osoba, doba přímého letu 2 hod. 10 minut
Doprava na ostrově: hlavní město s letištěm, významnými místy a letovisky spojují pravidelné autobusové linky (Autobusové nádraží, Plateía Sárokou, Kerkyra); doporučuji půjčení auta (cena od cca 4 tis. Kč/týden v závislosti na kategorii vozu a sezóně)
Paleokastritsa: autem z Kerkyry 23 km, silnice E024; parkování: veřejná parkoviště zdarma
Klášter Monastery Panagia Theotokos: otevřeno denně 7.00 - 13.00 hod. a 15.00 hod. - 20.00 hod., vstup zdarma; služby pro návštěvníky: prodejna suvenýrů, toalety
Corfu Aquarium: otvírací doba: v letní sezóně denně 10.00 - 19.00 hod., vstupné: 7 €, 4,50 €/dítě, doba prohlídky cca 45 - 60 minut
Angelokastro: GPS parkoviště: 39.6795042N, 19.6862636E, otvírací doba: kromě úterý denně 10.00 - 17.30 hod., vstupné: 3 €, služby pro turisty: parkoviště zdarma, kavárna, toalety zdarma

Autor: Eva