Jezero Vouliagmeni a mys Melagavi

25.05.2023

Existuje jen málo míst, kde se tak kouzelným způsobem prolínají nádherné přírodní scenérie s antickou historií, přičemž shůry jejich krásu střeží kamenný maják. Takovým místem je mys Melagavi na jihovýchodním okraji Korintského zálivu. Skalnaté útesy lemují romantické zátoky s tyrkysovou vodou, přičemž na břehu jedné z nich jsou ruiny svatyně bohyně Héry.

Mys Melagavi leží v kraji nazývaném Perachora neboli "Země na opačném konci". Úzká silnice se z nedalekého rušného letoviska Loutraki klikatí horami nad Korintským zálivem odkud sestoupí zpět na úroveň moře. Pak pokračuje kolem nádherného slaného jezera Vouliagmeni. Okolní hory jsou porostlé hustými borovými lesy. Klidnou hladinu jezera lemují hezké písečné pláže s lehátky a několika tavernami.  Na jižním břehu jezera stojí malý bílý kostelíček Agios Nikolaos. Nedaleko je úzký průliv, který spojuje jezero s mořem. Jezero je až čtyřicet metrů hluboké, jeho voda je křišťálově čistá. Určitě stojí za to se u Vouligmeni aspoň na chvíli zastavit a užít si místní klidnou atmosféru než se vydáme prozkoumat divoký mys.

Na mysu Melagavi končí silnice na parkovišti nad útesy. Dále už musíme pokračovat pěšky. Z hezky upravené vyhlídky pod parkovištěm se otvírá výhled na moře a krásnou zátoku Heraion Bay s pozůstatky Héřina posvátného okrsku. Cesta směřující do skalnaté zátoky nás přivede k malé kapli Agios Ionannis s další vyhlídkovou terasou. Dole na břehu moře lidé od dávných dob uctívali Héru, manželku nejvyššího řeckého boha Dia. Žádné vstupné se zde neplatí, a tak nám nic nebrání spojit koupání s prohlídkou památek.

Posvátný Héřin okrsek, jehož počátky sahají do 9. století př. Kr., se táhl od moře vysoko do svahů nad zátokou. Nejpůsobivějším místem je Agora. Právě zde, přímo u moře, stál Héřin chrám. Původní svatyně však nebyla klasickým řeckých chrámem, ale poměrně skromnou stavbou s vysokou střechou pokrytou došky.

V 6. století př. Kr. nahradil svatyni dórský chrám o rozměrech deset krát třicet metrů. Součástí rozsáhlého Héřina okrsku byl také důmyslný vodovodní systém zahrnující akvadukt, podzemní cisterny na pitnou vodu a posvátný bazén, který sloužil k náboženským rituálům.

Ovšem nádherné místo má podle řecké mytologie velmi temnou historii. Nebo to alespoň tvrdil řecký dramatik Euripidés. Kouzelnice Médea v Héřině posvátném okrsku pohřbila své syny, které z pomsty nevěrnému manželovi Iásonovi sama zabila. Ať už je vše pravda nebo vymyšlený příběh naplňující kánon antické tragédie, Héřině zátoce na kráse nic neubírá.

Vysoko na skále, na samém konci mysu, se vypíná k nebi kamenný maják Melagavi, někdy také nazývaný Heraion. K velmi fotogenickému majáku nás dovede stezka z parkoviště nad zátokou. 

Maják byl vybudován v r. 1897, jeho věž je vysoká třináct metrů. V r. 1947 prošel rozsáhlou rekonstrukcí, ale elektrifikován byl až v r. 1982. Je stále plně funkční. Jeho lucerna každých deset vteřin vydá jeden krátký, jasně bílý záblesk. Světlo majáku bezpečně naviguje lodě plující kolem skalnatého mysu do přístavu v Korintu. Od r. 2001 je zařazen na seznam památek řeckého Ministerstva kultury a cestovního ruchu.

Maják Melagavi je považován za jeden z deseti nejkrásnějších řeckých majáků. Důvod je prostý. Díky poloze na západním pobřeží a ničím nerušenému výhledu na otevřené moře jsou zde velmi krásné západy slunce. Nejhezčí snímky samozřejmě pořídíte právě od majáku. Návštěvu Melagavi je proto nejlepší si naplánovat na pozdní odpoledne a večer si užít barevné představení, když slunce pomalu mizí za hory na opačném konci Korintského zálivu. 


Užitečné informace:
Poloha: Řecko, Korintský záliv
Měna: Euro
Doprava: letadlem Praha - Athény (cena letenky cca 8 tis. Kč / osoba)
Doprava v Řecku: autem z Athén po placené dálnici A8 směr Korint, před Korintským kanálem (sjezd č. 9) odbočit směr Loutraki, pokračovat stále rovně po stejné silnici, v Perachoře odbočit vlevo směr Voulisméni a Heraion, celková délka trasy 102 km, GPS parkoviště na mysu Melagavi: 38.0288594N, 22.8535597E
Vstup: zdarma
Služby pro turisty: parkoviště zdarma, toalety, u jezera taverny, lehátka a slunečníky za poplatek

Autor: Eva