Plavání s želvami na Zakynthu

05.02.2018

Zakynthos, nejjižnější Jónský ostrov leží západně od Peloponésu. Mezi českými turisty je velmi populární. A proč se pro dovolenou na Zakynthu rozhodnout? 

Protože právě na Zakynthu si můžete zaplavat s mořskými želvami!

Místem, které ocení hlavně rodiny s dětmi, je zátoka Laganas. Má rozlehlou písčitou plochou pláž obrácenou k jihovýchodu. Právě její orientace a malá hloubka způsobují, že voda v Laganas patří k nejteplejším v Řecku. 

Turisté ale nejsou první, kdo největší přednost zátoky Laganas objevil. Od věků sem táhnou z celého Středomoří mořské želvy karety pravé naklást vejce. Proto se, mimo vyhrazená místa, nesmějí do písku zapichovat slunečníky. A uvidíte-li ohrádku s varovnými páskami, místu se prosím vyhněte. Právě zde "želví hlídky" našly nakladená vejce a je třeba je chránit před poškozením.

Zakynthos želvami prostě žije. V hotelích probíhají informační přednášky, které turisty seznamují se životem karet a pomáhají tak usnadnit soužití s nimi během dovolené.

Další pláží, na které karety kladou vejce je pláž Gerakas. Ta ale poskytuje želvám více klidu, než kosmopolitní Laganas. Bohužel pro želvy, u zátoky Laganas se nalézá poměrně ukřičené letovisko stejného jména. Do Laganas jezdí mladí, aby si o dovolené užili nočního života. Vězte, že v době, kdy normální lidé chodí spát, mnohé bary a diskotéky teprve otvírají a jejich majitelé vyhlížejí první návštěvníky.

Velkou zábavou v Laganas jsou krátké plavby na podivných patrových člunech za želvami. Plavidla obsypaná turisty křižují zátoku a z bezpečné vzdálenosti sledují některou z želv.

Kdo je opravdu dobrý plavec, může se vydat na "lov" želv vlastními silami. Ale musí plavat hlouběji do zátoky. Kroužící čluny mu dobře označí místo, kde se kareta právě nachází. 

Mně se to jednou podařilo. Plaval jsem s želvou nějakých padesát metrů. Držet s ní "krok" nebylo snadné. Nakonec vystrčila hlavu nad hladinu, loupla po mně okem a po zjištění, jaký plavecký břídil ji otravuje, mávla ploutví. Ladně odplavala někam na moře. V duchu jsem jí zamával a zcela vysílen jsem se vrátil na břeh.

V Laganas se také půjčují malé motorové čluny. Je to překvapivé, ale ochránci želv natolik důvěřují rozumu turistů, že půjčení člunů umožňují. Loďkou můžete doplout na nedaleký ostrůvek Marathonissi s nádhernou pláží na písečném výběžku. Lze zde strávit celý den, aniž byste pocítili nudu. Pláž na Marathonissi s tyrkysovou vodou a bílým pískem nemá daleko ke Karibiku!

V Laganas si přijdou na své i milovníci letadel. Přímo přes zátoku nalétají stroje přistávající na letiště ostrova Zakynthos Dionýsios Solomos. A protože ranvej začíná nějakých 500 metrů od pláže a je "po čertech" krátká, letadla letí hodně nízko. Jejich sledováním si můžete zpestřit pobyt na pláži, než půjdete plavat s další želvou.


Užitečné informace:

Poloha: Řecko, Iónské ostrovy
Doprava: charterový let
Hlavní město: Zakynthos
Pláže: Laganas, Gerakas, Shipwreck Bay
Zajímavosti: mořské želvy, Shipwreck Bay, Modré jeskyně

Autor: Michal