Thassos, smaragdový ostrov v Egejském moři

10.06.2018

Není tak známý jako Kréta nebo Rhodos. Je nejsevernějším řeckým ostrovem v Egejském moři. Osídlen byl již v době kamenné. Za starověkého Řecka a v dobách Římské říše vzkvétal, aby později upadl v zapomnění, dokud jej znovu neobjevili turisté.

Řeč je o řeckém ostrovu Thassos. Leží na severním okraji Egejského moře a není tak vyprahlý jako jiné řecké ostrovy. Borové lesy mu dávají jednolitou sytě zelenou barvu. Díky občasným letním přeháňkám má Thassos velmi příjemné klima. Ale nemusíte mít strach, že by vám dovolená na Thassosu propršela. Bouřka odejde stejně rychle, jako přišla a ostrov se dále raduje ze sluníčka. Krásné písečné pláže lemují vysoké hory se souvislými borovými lesy. Ovšem Thassos nabízí návštěvníkům mnohem víc, než jen písek u moře a stín pod borovicí. Na ostrově jsou krásné antické památky, starobylé kláštery, příjemná letoviska a jedno zcela unikátní místo, které navštívit prostě musíte - antické mramorové doly zaplavené mořem.

Ačkoli je Thassos relativně malý (téměř kruhový ostrov měří od severu k jihu 25 km), budete-li chtít vidět vše zajímavé, spolykáte spousty kilometrů. Thassos v podstatě nemá silniční síť. Disponuje jen jednou silnicí či spíše silničkou, která se v serpentýnách klikatí po jeho členitém pobřeží a spojuje letoviska a zajímavá místa. Začíná v hlavním městě Thassos, v délce takřka 100 km obkrouží ostrov, a na stejném místě zase končí. Vnitrozemí ostrova je hornaté a hojně zarostlé borovými lesy. Krajina zde spíše připomíná Nízké Tatry, než řecké ostrovy. Sem tam se z pobřežní silnice odpojí ještě užší silnička, zamíří kamsi do hor, aby po pár kilometrech skončila. Ovšem Thassos se vám za námahu vynaloženou při jeho poznávání bohatě odvděčí.

Hlavní město se jmenuje stejně, jako celý ostrov, tedy Thassos. Ale častěji se setkáte s názvem Limenas. Leží na severním pobřeží ostrova a připlouvají sem trajekty z přístavu Keramoti. Jedním z nich určitě přijedete, neboť Thassos nemá vlastní letiště. Cesta trajektem je příjemným začátkem dovolené. Červené lodě neúnavně pendlují mezi Keramoti a Thassosem, zatímco je doprovázejí hejna zvědavých racků.

Limenas je hezkým městečkem. Nábřeží přístavu lemují příjemné kavárny a taverny. V přístavu panuje čilý ruch. Doporučuji usednout, dát si frappé nebo rovnou oběd, a pozorovat lodě. Také v uličkách narazíte na nejedno fotogenické místo.

V Limenas stojí za pozornost hlavně antické památky, které se zcela organicky prolínají se současnou zástavbou. Prohlédnout si můžete starověkou agoru a pozůstatky Dionýsova chrámu. 

Nelitujte námahy a vystoupejte na starověkou akropoli nad městem. Leží zde velmi dobře zachované antické divadlo. V dobách starých Řeků místo patřilo múzám. Když Thassos dobyli Římané, upravili divadlo tak, aby v něm mohli pořádat gladiátorské hry. Múzy zmlkly, řinčely meče. To ale nic nemění na krásné poloze divadla, ze kterého se vám otevře nádherný výhled na město s přístavem.

Místem, které uchvátí jak vyznavače plážových radovánek, tak milovníky antiky, je mys Aliki. Leží na jihovýchodním pobřeží ostrova, zhruba 30 km od města Limenas. Skalnatý, zalesněný výběžek spojuje s ostrovem úzká šíje po obou stranách lemovaná nádhernými plážemi s průzračnou vodou a velkými plochými balvany doslova stvořenými ke slunění. Pláž na západní straně šíje se jmenuje Aliki Beach, pláž na východě Ruin's Beach. K dispozici jsou lehátka a slunečníky, tři taverny a malý obchod. Už tak by šlo o výjimečné místo, ale mys Aliki má v záloze ještě mnohem krásnější scenérie.

Vydejte se z Aliki Beach úzkou stezkou po okraji mysu. Klikatí se podél moře stíněná korunami zelených borovic. Nemusíte mít strach. Cesta není nijak nebezpečná, stezku od vody odděluje pevné dřevěné zábradlí. Nebýt přítomného moře, spíš byste si připadali jako u nás v lese. Po pár set metrech vás stezka dovede ke starověkým a raně středověkým ruinám. Prohlédnete si rozvaliny chrámu Kastora a Poluxe a také pozůstatky dvou raně křesťanských bazilik z 5. století. Na samém výběžku mysu leží starověký mramorový lom zatopený mořem. Nádherné místo, ze kterého se vám nebude chtít hned tak odejít.

Bílý thassoský mramor byl v antice velmi žádaný. Lom byl využíván od 6. století př. Kr. až do konce 2. stolení po Kr. Plán lomu a způsob těžby je zobrazen na naučné tabuli umístěné u vstupu do lokality. Odtěžování mramoru vytvořilo v bílé skále bizarní prohlubně, které zaplavila voda. Po skončení těžby byly bazénky využívány k těžbě soli odpařováním mořské vody. Dnes jsou lákadlem pro turisty a Aliki se díky nim umístilo na předních místech nejedné ankety o nejkrásnější pláže v Řecku, i když pláží tak docela není. Koupání v bazéncích není právě bezpečné, ale na pohled je to skutečná nádhera.

Ostatně, Thassos se může chlubit i dalšími krásnými plážemi. Tak například San Antonio Beach u letoviska Potos na jihozápadě ostrova. Pyšní se zlatým pískem a klidným mořem s velmi pozvolným vstupem do vody. Pláž je proto velmi vhodná pro malé děti. K dispozici jsou za poplatek lehátka a slunečníky a také taverna s příjemný posezením pod vzrostlými palmami. Přímo u pláže je pěkný 4* hotel Atrium. Ale nebojte, že by díky hotelu byla pláž nějak přeplněná. Ve skále uzavírající její jižní okraj je malá mořská jeskyně. Lze se do ní pohodlně přebrodit (vody je zhruba po pás) a pozorovat velké vodní šneky a vcelku neškodné průhledné medúzy, jak se elegantně vznášejí pod hladinou.

Potos je milé městečko s malým přístavem a roztomilou kamennou promenádou lemovanou - jak jinak - kavárnami, bary a tavernami. Nejhezčí je večerní atmosféra, kdy promenádu ozáří světýlka stejně barevná, jako koktejly, které se podávají v kavárnách.

Podobným, ale o něco větším letoviskem je Limenaria. Leží necelé 4 km na západ od městečka Potos. Je v podstatě větší kopií menšího bratříčka a večerní život je zde o poznání živější. 

Vydáme-li se pobřežní silnicí dále kolem ostrova, přijedeme na další krásnou pláž. Jmenuje se Skala Prinos. Také zde je písek zlatý, moře klidné a nálada příjemně ospalá.

Za prozkoumání však na Thassosu nestojí jen krásné pláže, ale také hornaté vnitrozemí. Silničky jsou úzké, klikaté a místy velmi strmé. Jedním z míst, kam se vydáme, je městečko Theologos. Leží vysoko v horách nad letoviskem Potos. Theologos v 16. století založili řečtí uprchlíci z Konstantinopole a v době turecké nadvlády byl správním střediskem ostrova. Domy jsou zde kamenné, mají vysoké komíny a střechy jsou umně poskládané z plátů břidlice. Můžete se procházet uličkami, vnímat starobylou atmosféru a nakonec posedět v některé z taveren, kterých je zde překvapivé množství.

Tři kilometry na západ od Aliki shlíží ze srázu na moře klášter Moni tou Archangelou Michail. Byl založen na počátku 12. století v místě, kde na pokyn samotného archanděla Michaela vytryskl ze skály pramen. Klášter obývají řeholnice, které opatrují vzácnou relikvii - svatý hřeb z Kristova kříže. Výhled ze zahrad s terasami, které klášter obklopují, je úchvatný.

Thassos sice nemá vlastní letiště a občas na něm i uprostřed léta zaprší, ale hledáte-li místo, které spojuje krásné pláže a možnost poznávat pozoruhodná místa, pak je Thassos jasnou volbou.


Užitečné informace: 

Stát: Řecko
Poloha: sever Egejského moře
Hlavní město: Thassos (Limenas)
Měna: euro
Doprava: letadlem z Prahy do Kavaly, letiště Megas Alexandros, cena letenky cca 8 tis. Kč/osoba; transfer do přístavu Keramoti buď autobusem (jízdní řád najdete zde) nebo taxi, vzdálenost cca 10 km, cena 20 €; trajekt z Keramoti na Thassos, cena lodního lístku v ekonomické třídě pro dospělého 2 €, osobní auto 18 €, délka plavby cca 35 - 45 min., lodní řád najdete a lístky koupíte na https://aneth.forth-crs.gr/english/npgres.exe?PM=BO#RoutesTable
Doprava na Thassosu:
sice zde jezdí pravidelné autobusové linky, nicméně raději doporučuji půjčení auta

Autor: Eva