Kolik moří má Řecko?

03.11.2018

Kromě antických památek je moře hlavním důvodem, proč se vydat na prázdniny do Řecka. Moře je v Řecku opravdu krásné a hlavně rozmanité. Může za to velmi členité řecké pobřeží a spousta ostrovů (je jich přes tři tisíce). Víme ale, která moře omývají řecké pobřeží? Vezmeme to od prostředka a začneme tím nejznámějším.



Egejské moře

Právě Egejské moře je srdcem Řecka. V tomto takřka uzavřeném vnitřním moři najdeme největší řecké přístavy: athénský Pireus a Thessaloniki.

V Egejském moři leží většina řeckých ostrovů a právě to dává Egejskému moři jeho neopakovatelné kouzlo. Vlastně díky členitosti Egejského moře se zde rozvíjela vyspělá civilizace od šerého dávnověku. S nadsázkou lze říct, že v Egejském moři je to všude blízko. První mořeplavci patřící k tzv. Kykladské kultuře, podle souostroví Kyklady v jižní části Egejského moře, se plavili z ostrova na ostrov a svou plavbu museli vždy stihnout za jediný den. Na noc, kdy moře patří nestvůrám, zakotvili a ráno se plavili zase dál.

Egejské moře je rájem lodí i dnes. Trajekty na pravidelných linkách spojují jeden ostrov s druhým a jsou zde něčím tak samozřejmým, jako u nás třeba vlak nebo tramvaj.

Vůbec nejkrásnějšími ostrovy v Egejském moři jsou zmíněné Kyklady. Leží na sever od Kréty v jižní části Egejského moře. Vytvářejí kruh, odtud jejich název, kolem ústředního velkého ostrova Naxos. Jejich romantická bílá městečka s kostelíčky s modrými kopulemi jsou symbolem Řecka.

Ovšem oblast Egejského moře je také seizmicky velmi aktivní. Leží přímo nad zlomem, kde se Africká zemská deska podsouvá pod desku Euroasijskou. A tak není divu, že zde najdeme sopky: proslulý vulkán Théra na ostrově Santorini, nebo třeba mnohem menší Stefanos na Nissiru.

Co se týká moře, dvě místa na ostrově Rhodos jsou opravdovým unikátem: jeho stejnojmenné hlavní město a větrná pláž Prasonisi Beach. Zatímco západní část obou lokalit omývá Egejské moře, na východě šplouchá moře Středozemní.

Egejské moře umí být občas hodně rozvlněné. Zejména v letních měsících v odpoledních hodinách, kdy vítr zvaný meltémi dokáže pěkně pozlobit nejen  jachtaře, ale také turisty slunící se na plážích. 

Při pohledu na mapu by se chtělo říct, že jih Egejského moře uzavírá známý ostrov Kréta. Jenomže, tak to není. Kréta je tak velká, že si zaslouží vlastní moře.


Krétské moře

Jak název napovídá, Krétské moře najdeme u ostrova Kréta nad jejím severním pobřežím. Největším přístavem Krétského moře jsou města Heraklion, Chania a Rethymno. Nejromantičtějším zase Agios Nikolaos v malebné zátoce Mirabellou na východě Kréty.

Takřka všechna vyhlášená krétská letoviska leží na břehu Krétského moře včetně jediné pláže s přirozeným palmovým hájem v Evropě, proslulé Vai.

Naopak nejsmutnějším místem Krétského moře je bývalý ostrov malomocných Spinalonga nedaleko krásného a velmi luxusního letoviska Elounda.


Thrácké moře

Možná jste o něm nikdy neslyšeli, ale Thrácké moře tvoří severní část Egejského moře. Největším přístavem Thráckého moře je Kavala a nejznámějším ostrovem nádherně zelený Thassos. 

Na východě je průlivem Dardanelli spojeno s tureckým Marmarským mořem, na západě omývá břehy Svaté hory Athos, třetího z výběžků poloostrova Chalkidiki. Také rodiště slavného Aristotela antická Stageira leží na břehu Thráckého moře.


Jónské moře

Leží na opačné straně řecké pevniny, než moře Egejské a Thrácké a dalo název místním ostrovům Jónské ostrovy. Vody Jónského moře jsou v porovnání s Egejským mořem klidnější. Chcete-li si v Řecku půjčit loďku a vydat se sami na širé moře či zkoumat romantické zátoky, učiňte tak na Jónských ostrovech.

Nejkrásnější pláže Řecka najdete právě na březích Jónského moře, a to na ostrovech Lefkada,  Zakynthos  nebo třeba na Kefalonii. Názvy jako Porto Katsiki, Egremni Beach nebo třeba Shipwreck Bay jsou celosvětově známé pojmy. Neuvěřitelně tyrkysovému Jónskému moři zde dělají úchvatnou kulisu oslnivě bílé útesy.

S Egejským mořem je Jónské moře spojeno na severu poloostrova Peloponés Korintským průplavem. Na délku měří 6,3 km a díky šířce pouhých 21 - 24 metrů umožňuje provoz vždy pouze jedním směrem. Postaven byl v letech 1881 - 1893. Avšak prvním, kdo se pokusil Korintskou šíji prokopat, byl římský císař Nero.

V Jónském moři u mysu Action, nedaleko ostrova Lefkada, se r. 31 př. Kr. odehrála památná námořní bitva mezi Marcem Antoniem a budoucím římským císařem Octavianem. Zasáhnout do ní mělo i loďstvo egyptské královny Kleopatry. Ta ale nakonec z bitvy i se svými šedesáti loďmi utekla a nechala svého milence Marca Antonia "ve štychu". Kdo v bitvě zvítězil, víme všichni.

Do Jónského moře u městečka Ammoudia v kraji Epirus ústí nejznámější řecká řeka, bájný Acheron. Jeden z mýtických přítoků podsvětní řeky mrtvých Styx, přes kterou převážel duše zemřelých známý převozních Cháron. Vydáte-li se na plavbu po Acheronu, vězte, že Chárona tam potkáte i dnes.


Středozemní moře

Rozlohou jde sice o největší moře - s klidem lze říct, že všechna výše uvedená moře jsou vlastně jeho zálivy - ale vykoupete se v něm jen na jihozápadě a jihu poloostrova Peloponés, na jižním pobřeží Kréty, nebo na východním pobřeží Dodekanéských ostrovů Karpathos a Rhodos.

Na ostrově Kréta, na břehu Středozemního moře, leží nejjižnější město Evropy Iarapetra. Je zároveň jediným opravdovým městem na jihu Kréty.

Největším řeckým přístavem ve Středozemním moři je město Rhodos. Přístavy má hned dva: nový přístav a starý přístav zvaný Mandraki, ve kterém v antických dobách shlížel na vody Středozemního moře proslulý Rhodský kolos.

Nejkrásnějšími plážemi, které v Řecku omývá Středozemní moře, jsou Elafonisi, Balos a Matala na Krétě, a pak pláže východního pobřeží ostrova Rhodos: nádhernou zátokou Kalithea počínaje a výstřední větrnou pláží Prasonisi Beach konče.

Jestli dobře počítám, Řecko má celkem pět moří. A tak si říkám, zda to není trochu nespravedlivé, když my nemáme ani jedno. Naštěstí pro nás, do Řecka k moři není letadlem zase tak daleko. ;-)

Autor: Eva