Západy slunce na ostrově Santorini

25.02.2018

Západy slunce jsou krásné všude, nad panelákem i nad mořem. A my lidé pro ně máme zvláštní slabost. Rádi se díváme, jak slunce pomalu hasne a barví poslední chvíle končícího dne purpurovými odstíny. Jak mizí za věžemi katedrál nebo se noří do nekonečného oceánu. Je to ona zvláštní doba, kdy den ještě neskončil, a noc nepřevzala vládu, kdy se krajina promění z krásy pozemské v krásu nadpozemskou.

V tu chvíli, jako by se zastavil čas a my jsme se ocitli v jiném, pohádkově krásném světě. Ovšem sluneční kotouč rychle klesající k obzoru nás záhy přesvědčí o opaku. Možná je to ona pomíjivost krásného okamžiku, co nás přinutí se zastavit.

Opravdu výjimečné západy slunce lze spatřit na řeckém ostrově Santorini.  Ovšem, každá krása něco stojí a geologové vědí, že čím krásnější krajina, tím děsivější síly ji vytvořily. Nejinak je tomu na Santorini.

Uprostřed 2. tisíciletí př. Kr. zde explodoval vulkán. Přesněji řečeno, ostrov sám byl super vulkánem, jenž v kataklyzmatickém výbuchu smetl z povrchu země nejen vyspělou Mínojskou kulturu, ale doslova pozřel sám sebe.

Dnes je Santorini spící sopkou s kalderou zatopenou Egejským mořem. Na zcela unikátní scenérie láká bohaté páry z celého světa, aby si právě zde při romantickém západu slunce řekly své "ano". Nemusíte však rovnou vstupovat do stavu manželského, abyste mohli onu magickou nádheru spatřit.

Bezkonkurenčně nejvyhlášenějším místem pro pozorování západu slunce je městečko Oia. Leží na severním výběžku ostrova. Bílé domečky se kupí jeden na druhý. Terasovitě se svažují do zatopené kaldery. Nad domky se klenou modré kopule bílých kostelů nebo se zvedají věže větrných mlýnů.

Více než hodinu před západem slunce si davy lidí obsazují místa na terasách a zídkách. Kavárny, které mají výhled na moře, jsou beznadějně plné. Těsně před západem slunce už je to v Oie "tělo na tělo", a tak se snímku chtivému fotografovi nejednou stane, že namísto rudého slunce má v záběru cizí hlavu. Na druhou stranu, kdo navštívil Santorini a nevyfotil západ slunce v Oie, ten jako by nebyl. Nepsaným pravidlem je, že se v Oie při západu slunce tleská. Jakmile hasnoucí kotouč zmizí za obzorem, je slušností odměnit slunce za krásné představení nadšeným potleskem.

Neméně vyhledávané je focení západu slunce v hlavním městě ostrova Fíra, jež není tak stísněné jako Oia. Na prostorném náměstí před bílou katedrálou Yapapantí si najde místo opravdu každý. Večerní Fíra je vznešená. Doslova a do písmene visí více než tři sta metrů vysoko nad kalderou a bez dechu sleduje, jak slunce mizí v jejích vodách. A i když je zde lidí jako na jarmarku, strkanice jako v Oie nehrozí.

Dalším místem, jež vám nabídne pohádkově krásné výhledy, je městečko Firostefani u severního okraje Fíry. 

Nejhezčí atmosféra je v Café Galini, elegantní kavárně na malé terase zavěšené přímo nad kalderou. Podaří-li se vám usednout ke stolu u zábradlí, máte kalderu jako na dlani.

Hosté halasí, příbory cinkají, a pak vše ztichne. Každý obrátí zrak stejným směrem. V Oie dělají kulisu západu slunce větrné mlýny, ve Firostefani rozervaný skalní útes pojmenovaný Skaros. Na hladině pod útesem tančí malé plachetnice a vy máte najednou pocit, jako by pluly po roztavené lávě. K tanci jim v Café Galini tiše hraje Largo z Dvořákovy Novosvětské symfonie.

Nenechte si ujít ani večerní náladu v nejvýše položeném městečku ostrova Imerovigli. Hlavní ulice (no, spíše ulička) se v Imerovigli, stejně jako ve Fíře nebo ve Firostefani, klikatí přímo po okraji kaldery. Lemují ji elegantní bílé hotely s bazény odvážně zbudovanými v prostoru nad kalderou. Záběry, které zde pořídíte, jsou prostě kouzelné.

Krásné západy slunce na ostrově Santorini nafotíte prakticky všude. Ovšem jedno místo je zcela výjimečné, a přitom davy opomíjené.

Obálku katalogu nejedné cestovní kanceláře zdobí notoricky známá, až kýčovitě krásná fotka modrobílého kostela s nekonečným egejským obzorem v pozadí. Kostel se jmenuje Agios Minás a přesto, že leží uprostřed Firostefani, běžní turisté jej zpravidla minou. Jako by si svou krásu pečlivě střežil.

Chcete-li kostel Agios Minás objevit, musíte u Café Galini odbočit z uličky klikatící se podél kaldery doprava a strmou asfaltovou silnicí vystoupat na zaprášené parkoviště nad Firostefani. Právě zde se vám otevře výhled, jenž by se měl vyvažovat zlatem. A když vám při západu slunce před objektivem zapózuje černobílý kocour, pak víte, že jste právě prožili moment dokonalosti.


Užitečné informace:

Poloha: Řecko, souostroví Kyklady
Doprava: charterový let, příp. linkovým letem do Heraklionu (Kréta), odtud trajektem
Hlavní město: Fíra
Pláže: černý písek: Kamari Beach, Monolithos, Perissa, Perivolos, Paradise Beach; červený písek: Red Beach; bílý písek: Glyfáda, White Beach; plovoucí pemza: Ammoudi
Doporučené restaurace, kavárny: Enigma Café (Fíra), Vanili Restaurant (Fíra), Cafe Galini (Firostefani), Mylos Bar Restaurant (Firostefani), Blue Note (Imerovigli)
Zajímavosti: městečka Fíra, Firostefani, Imerovigli, Oia, vulkanické ostrovy Nea Kameni a Palea Kameni, vykopávky města Akrotiri, vykopávky starověké Théry (Kamari), Archeologické muzeum (Fíra), Muzeum starověké Théry (Fíra)

Autor: Eva