Methoni a Pylos, vzdálený jihozápad Peloponésu

18.01.2024

Na jihozápadním pobřeží řeckého Peloponésu leží dvě zajímavá a turisty vcelku opomíjená přístavní městečka: Methoni a Pylos. Přitom v minulosti obě plnila funkci důležitých obchodních uzlů na námořních trasách z egyptské Alexandrie do Řecka. Přímo u Pylu, v zátoce Navarino, se v r. 1827 odehrála poslední námořní bitva vedená jen plachetními loděmi. Spojenecká flotila Francie, Británie a Ruska zde rozdrtila osmanské loďstvo a tím pomohla Řecku získat nezávislost. Přestože v Methoni a Pylu není turistický ruch nijak přebujelý, najdeme zde zajímavá místa, která rozhodně stojí za prozkoumání.

Jižněji položeným je přístav Methoni. Okrouhlou zátoku uzavírá skalnatý poloostrov, na kterém stojí pozůstatky vskutku impozantní a velmi fotogenické pevnosti. Methoni zmiňuje již Homér v Iliadě, později se o jeho dobytí marně pokoušeli Athéňané. Římský císař Traján daroval Methoni statut svobodného města. Působivou pevnost, která je dnes v Methoni největším lákadlem, vybudovali ve 12. století Byzantici, později ji na přelomu 17. a 18. století rozšířili Benátčané. Město opakovaně padlo do rukou Osmanů, kteří zde také zanechali svůj otisk. Hrad Methoni byl jedním z největších opevněných sídel v Evropě. Za druhé světové války jej využíval německý Wehrmacht, což vedlo k následnému bombardování spojeneckým letectvem a k jeho značnému poškození.

Ke vstupu do pevnosti nás přivede benátský most z 15. století se čtrnácti oblouky. Uvnitř rozlehlé pevnosti jsou ruiny dávných staveb. Nejzajímavější jsou osmanský dům s kamennou pyramidovou střechou, kostely Hagia Sophia a Metamorfosi Sotiros, ruiny tureckých lázní a nakonec vskutku působivé pozůstatky brány, která díky lomeným obloukům vypadá spíš jako zřícenina katedrály. Uprostřed pevnosti stojí osamělý sloup z růžové žuly s byzantskou hlavicí. V minulosti nesl benátského lva svatého Marka. Později na něm byla umístěna busta Francesca Morosiniho, proto se mu říká Morosiniho sloup. 

Je vám jméno tohoto pána povědomé? Samozřejmě. Jde o benátského velitele, který 26. září 1687 ani na vteřinu nezaváhal a přikázal zamířit hlavně děl na athénský Parthenon, který v té době sloužil jako muniční sklad zabarikádované turecké posádky. Přesný dělostřelec pak jediným výstřelem rozmetal na kusy jak antický chrám, tak tureckou posádku.

Jižní část pevnosti uzavírá mohutná Mořská brána se dvěma věžemi. Skrze bránu přijdeme na nízký most spojující hrad s malou pevností na ostrůvku Bourtzi. Benátčané ji postavili jako důležitý obranný prvek proti námořním útokům. Za Osmanů sloužila jako vězení a místo poprav. Až se člověk nestačí divit, jak tak krásné místo může mít tak krvavou historii. Nejen z Bourtzi, ale také z hradeb pevnosti se otvírají nádherné výhledy na moře.

V uličkách kolem hradu je mnoho kaváren a restaurací. Pod východními hradbami se v uzavřené zátoce rozkládá pěkná písečná pláž s lehátky, slunečníky, sprchami, plážovým barem a malým přístavem. Jedná se o jedno z nejpěknějších míst v Řecku, které v sobě spojuje historii i možnost plážových radovánek.

Necelých dvanáct kilometrů severně od Methoni leží městečko Pylos. Rušný přístav byl známý od Homérových dob. Dávno poté, co se hrdinové Homérových eposů stali legendami, během 4. křížové výpravy ve 13. století, vybudovali Frankové v Pylu velkou, tzv. Starou pevnost (Palaio Navarino). Jakkoli se hrad na skále nad mořem zdá nedobytný, ve skutečnosti se jeho dobyvatelé střídali jak na běžícím páse: od Albánců, přes Aragonce, Gaskoňce a Benátčany až po Osmany. Turci zesílili hradby a uprostřed pevnosti vystavěli mešitu. V r. 1573 přistavěli ke Staré pevnosti Novou pevnost (Neo Navarino) s půdorysem ve tvaru pětiúhelníku.

Po dobytí pevnosti Francescem Morosinim se v 17. století stal z mešity kostel. Později pevnost opět pokořili Turci a z kostela znovu udělali mešitu. Dnes už je stavba zase křesťanským kostelem zasvěceným Proměnění Páně. Zkrátka, změna je život…

Z hradeb a cimbuří pevnosti se otvírá pohled na zátoku Navarino, kde proběhla slavná námořní bitva. Opusťme však pevnost a vydejme se dolů do městečka. Moc hezká je procházka po molu kolem rozlehlého přístavu. V poslední době kolem zátoky Navarino vyrostla spousta nových luxusních rezortů poskytujících služby na velmi vysoké úrovni. Kolem rezortů se rozkládají pro Řecko ne zcela typická golfová hřiště.

Severně od Pylu objevili archeologové Nestorův palác a hrobky z mykénského období. Ruiny komplexu ze 13. století př. Kr. jsou dnes chráněny před nepříznivým počasím velkou ocelovou konstrukcí. Nad odkrytými pozůstatky paláce vedou visuté lávky. Vidíme obrysy přijímacích místností, schodiště, dokonce zdobenou vanu v lázni. Palác měl dvě patra a byl vybaven kanalizací. Zkrátka, přepychové sídlo velkého krále, jehož zmiňuje Homér jako nejstaršího účastníka Trójské války.

O poznání méně působivé je malé občerstvení u vchodu do paláce. Posezení je na kovových židličkách pod korunami okolních stromů. Přesto vám doporučuji se zde aspoň na chvíli zastavit. Tak dobré frappé, jaké připravují u Nestorova paláce, hned tak někde neochutnáte. :-)

Jen osm a půl kilometru jižně od Nestorova paláce leží jedna z nejkrásnějších pláží Řecka, Voidokilia. Kombinace tyrkysového moře, bílého písku a takřka dokonalého tvaru písmene omega z ní dělají oblíbený cíl turistů.

V těsném sousedství Voidokilie leží další unikátní místo, slaná laguna Gialova. Ta je sice o poznání méně fotogenická, zato milovníkům přírody i docela obyčejným zvědavcům nabízí zážitek, jaký v Řecku jen tak neprožijete: při velkém štěstí zde lze potkat divoce žijící chameleony africké (Chamaeleo africanus). Obývají keře v písečných dunách kolem laguny a na přilehlých pláží. Čilý turistický ruch a všudypřítomný binec na plážích v podstatě ignorují. Chameleoni si žijí po svém. Přes den se skrývají v hustých keřích a večer, když turisté zmizí, si spokojeně "ustelou" přímo pod hvězdami.

Jihozápad Peloponésu je výjimečným kouskem světa, který v sobě spojuje působivé pozůstatky na dávnou minulost s výjimečným přírodním bohatstvím.Užitečné informace:

Poloha: Řecko, jihozápadní Peloponés, Pylos - laguna Gialova
Měna: Euro
Doprava: letecky z Prahy do Kalamaty, cena letenky od 11 tis. Kč / osoba (mezipřistání Vídeň nebo Athény)
Doprava autem: autem z Kalamaty, celkem cca 56 km po silnici E082 směr Pylos, Methoni
Otvírací doba a vstupné:
Hrad Methoni: v letní sezóně denně 8.00 až 20.00 hod., úterý zavřeno, vstupné 3 € / dospělá osoba, parkování a toalety zdarma, GPS parkoviště 36.8181317N, 21.7052292E nebo 36.8177911N, 21.7078300E
Hrad Pylos: v letní sezóně denně 8.00 až 20.00 hod., úterý zavřeno, vstupné 6 € / dospělá osoba, parkování a toalety zdarma, GPS parkoviště 36.9128567N, 21.6921833E
Nestorův palác: v letní sezóně denně 8.00 a 20.00 hod., vstupné 6 €, parkování a toalety zdarma, prodejna suvenýrů, výstavní expozice, občerstvení, GPS parkoviště 37.0277733N, 21.6962819E
Laguna Gialova: před Pylem odbočit doprava na silnici E09 směr Gialova, GPS parkoviště 36.9556669N, 21.6885339E, parkování zdarma, plážový bar, pouze u baru mobilní toalety odtud pěšky nezpevněnou cestou na Ntivari Beach
Pláž Voidokilia: objet lagunu Gialova ze severu, parkoviště na nezpevněné cestě u pláže, GPS: 36.9665181N, 21.6619603E

Autor: Eva