Mykonos, fotogenický ostrov větrných mlýnů

26.03.2018

Řecký ostrov Mykonos leží uprostřed Egejského moře v souostroví Kyklady. Jedná se o jednu z nejhezčích destinací a řada jeho pamětihodností patří k nejfotografovanějším objektům v Řecku. 

Mezi českými turisty není příliš známý, zato svět jej miluje. Jen málokterý řecký ostrov je tak kosmopolitní jako Mykonos. Přesto si uchovává nádherný kykladský ráz a najdete na něm vše, co k správné dovolené v Řecku patří: nekonečné písečné pláže, romantické městečko, větrné mlýny, krásné hotely, maják, vynikající taverny a dokonce Malé Benátky. A nakonec ještě potkáte modrého osla. Nevěříte? Tak pojďte! Mykonos, fotogenický ostrov větrných mlýnů, už čeká jen na vás.

Ačkoli má Mykonos vlastní mezinárodní letiště, přímé spojení s našimi končinami nemá. Buď vás čeká přestup na letišti v Athénách, anebo cesta lodním trajektem z přístavů Pireus či Rafina.

Let místní linkou může v leckom vzbudit nedůvěru. Ale nemějte obavy. Nepoletíte oprýskaným motorákem, kde vedle vás bude sedět "bába s husou". Vychutnáte si cestu větším a nablýskanějším letadlem, než jakým jste přiletěli od nás. Let z Athén se společností Aegean trvá jen pár desítek minut, přesto je v ceně letenky zahrnuto občerstvení. Inu, Řekové jsou pohostinní. Ne nadarmo se letecká společnost Aegean pyšní titulem Best Regional Airline Europe 2017. Let s modrobílým Aegeanem mohu jen doporučit, ačkoli plavba lodí má také své kouzlo.

Pojedete-li na Mykonos lodí, čeká vás několika hodinová cesta. Trajekt sice nebude zdaleka tak načinčaný jako airbus společnosti Aegean a cestou se párkrát pěkně pohoupete, zato příjezd na ostrov vás odmění krásnou scenérií malebného přístavu.

Napřed vás ohromí velké výletní lodě kotvící v jeho vodách, pak spatříte návrší s větrnými mlýny. Pečlivě nabílené, shlíží dolů na přístav. Jen jejich lopatky se již dávno neotáčí. Možná si v tu chvíli řeknete, že tenhle pohled přece znáte. Nemýlíte se.

Větrné mlýny z přístavu Mykonos zdobí katalog či webovou stránku nejedné cestovní kanceláře. Po scenériích z ostrova Santorini a starověkém Parthenonu na athénské Akropoli patří větrné mlýny na Mykonu k nejfotografovanějším objektům v celém Řecku.

Malé hlavní městečko nese stejný název jako celý ostrov, tedy Mykonos. Jeho pohlednicová krása vás doslova pohltí. Uličky s bílými kykladskými domky a barevnými okenicemi se proplétají jedna s druhou. Z dřevěných balkónů visí girlandy květin, po bílých fasádách se pnou růžové bugenvilie, na obílených zídkách pospávají blahobytně vykrmené kočky. Uličky dlážděné velkými kameny lemují taverny, cukrárny a kavárny. Jsou zde obchody nejen se suvenýry, ale také se zbožím světových luxusních značek. Můžete se celé hodiny procházet labyrintem bílých uliček, klidně projít kolem stejného místa třeba po desáté, a přece nebudete mít městečka Mykonos dost.

Ovšem než se "uondáme k smrti", vraťme se ještě do přístavu. Kromě již zmíněných fotogenických větrných mlýnů je zde další stavba, u níž si musí prázdninový fotograf splnit svou povinnost. Kostel Panagia Paraportiani se vypíná nad přístavem na místě zvaném Kastro. Ve středověku zde stávala francká pevnost.

Sněhobílý kostel Panagia Paraportiani vás udiví svým zcela nepravidelným tvarem. Tak neuvěřitelně chaotické nakupení hmoty jen tak někde neuvidíte. Základním architektonickým prvkem je bílá boule a pravý úhel byl pro stavitele kostela pojem patrně neznámý. A právě proto je kostel Panagia Paraportiani prostě nádherný. Není divu, že také on se řadí mezi nejvíce fotografované řecké památky a dělá důstojnou kulisu nejednomu vysmátému selfie. Navštívit Mykonost a nevyfotit se se šišatým kostelem by byl takřka smrtelný hřích.

Od kostela vás ulička dovede k dalšímu místu, jež má své pevné místo snad v každém řeckém kalendáři, k slíbeným Malým Benátkám, neboli Little Venice. Bílé domečky omývá moře, barevné balkóny jsou odvážně vytrčené nad jeho hladinu. Kromě nezbytné fotografie k půvabným zážitkům patří večeře při západu slunce v některé z četných taveren. Jídlo je pochopitelně vynikající a moře vám šplouchá doslova pod nohama, sem tam došplouchne i na vás.

Zajímavým zážitkem je také návštěva Námořního muzea (Aegean Maritime Museum). Kromě krásných modelů historických lodí a námořních přístrojů má pro návštěvníky přichystáno něco, co prostě musíte vidět - v hezky upravené zahradě je instalován odmontovaná původní lucerna včetně mechanismu majáku na mysu Armenistis. V rámci prohlídky si můžete zkusit ručně otáčet Fresnelovými čočkami a dávat lodím světelné signály.

Jediné, co vám Mykonos nenabídne, jsou antické památky. Pár artefaktů sice opatruje místní Archeologické muzeum, ale ty nejsou z Mykonu. Pocházejí z nedalekého ostrova Délos. Ve starověku měl až 30 tisíc obyvatel a zatímco po Mykonu tehdy "neštěkl pes", Délos v 5. století před Kristem patřil k nejdůležitějším místům v Řecku. Kdo dával při dějepisu pozor, možná si vybaví pojem Délský námořní spolek, jemuž předsedaly mocné Athény.

Dnes je neobydlený Délos archeologickým muzeem pod širým nebem. Najdete zde chrámy, svatyně, divadlo, překrásné mozaiky, starověké ulice lemované torzy soch a antických sloupů. Za všechny jeho památky jmenujme Lví terasu, která - jak jinak - patří k nejfotografovanějším památkám antického Řecka.

Ostrov je pustý a vyprahlý, bez kousku stínu. V letních měsících je jeho návštěva opravdovou výzvou i pro zarputilé milovníky antiky. Alespoň dvoulitrová láhev vody je naprostou nezbytností. Útočiště před ostrým sluncem lze nalézt jen v příjemně klimatizované budově muzea nedaleko přístavu výletních lodí.

Ale vraťme se zpět na Mykonos. Kromě fotogenického hlavního městečka se zde nacházejí jedny z nejkrásnějších pláží Řecka. Ty nejlepší najdete na jižní straně ostrova – Psarou Beach, Platia Gialos, Paradise a ještě krásnější Super Paradise, ačkoli nepatříte-li k vyznavačům nudismu, právě její krása vám zůstane zapovězena.

Nádherné západy slunce nafotíte u opuštěného majáku Armenistis Lighthouse. Leží na severozápadním výběžku ostrova. Pro cestu k majáku je půjčení auta nutností. Kus cesty je třeba dojít pěšky po prašné stezce, neboť asfaltka až k majáku nevede. Ale trocha námahy se určitě vyplatí. Výhled je odtud doslova předurčený k fotografování. 

Nejlepší je vypravit se k majáku v podvečer a počkat na západ slunce. Krajina je pustá, a tak překrásnou barevnou scenérii odcházejícího dne nic neruší.

Na Mykonu je spousta luxusních a hlavně stylových hotelů. Nepotkáte zde moderní nabubřelé stavby hyzdící krajinu, ale designové komplexy obklopené upravenými zahradami vystavěné v bílém kykladském stylu. Kromě vysokého standardu ubytování a služeb, kterému odpovídají ceny, vám nabídnou krásné bazény a upravené pláže s jemným zlatým pískem. Vše je laděné do jednotné modro bílé kombinace. Proto vás už ani nepřekvapí, když v lobby hotelu Grecotel Myconos Blu na bílém sofa odpočívá modrý osel.

Přenecháte sofa oslovi, vyjdete na bílou terasu. Uvelebíte se v modré houpačce a kocháte se výhledem na tyrkysové moře. Vstávat se vám chtít určitě nebude. :-)


Užitečné informace:

Poloha: Řecko, souostroví Kyklady

Měna: euro
Doprava: letecky do Athén, trajekt z přístavu Rafina
Hlavní město: Mykonos
Pláže: Psarou Beach, Platia Gialos, Paradise, Super Paradise
Zajímavosti: kostel Panagia Paraportiani, Little Venice, Námořní muzeum, ostrov Délos


Autor: Eva