Pět míst starověkého Řecka, která navštívit prostě musíte

20.01.2020

Ne každý, kdo jede do Řecka, je nadšeným milovníkem historie a obcházení památek či muzeí je hlavním cílem jeho cesty. Ale ať už jedeme do Řecka za koupáním, gastronomií či rozpustilým nočním životem, přece jen existuje pár míst, která nám nesmí uniknout. Jsou nejen duší Řecka, ale celé Evropy. Sem sahají kořeny naší současné společnosti a její kultury. Zde se odehrály příběhy, které se vyprávějí dodnes. Tady se utvářela podoba evropského myšlení a byly položeny základy našich hodnot. Pojďme se podívat na starověká místa, která v Řecku navštívit prostě musíme.


Palác Knossos na Krétě

Poloha: 5,5 km jižně od centra Heraklionu, doba jízdy autobusem (terminál u přístavu) 10 minut, v letní sezóně otevřeno denně 8.00 - 20.00 hod., vstupné 16 € (kombinovaná vstupenka platí do paláce a do Archeologického muzea v Heraklionu)

První opravdová evropská civilizace se vším, co si pod pojmem civilizace představujeme, vznikla na Krétě. Říkáme jí Mínojská. Šlo o společnost s velmi moderními prvky. K běžnému standardu patřily rozmařilé oděvy, freskami zdobené domy, propracované šperky a dokonce - splachovací toalety. Palác Knossos na Krétě je některými vědci považován spíše za výjimečně koncipované město, než za rezidenci jednoho panovníka. 

Ať tak nebo tak, rozhodně je působivou připomínkou doby, kdy nebylo třeba stavět hradby a kovat meče, kdy svět byl veselý. Okolní země si Mínojci podmaňovali šikovným obchodem, nikoli válkou, a volný čas si zpestřovali adrenalinovými přeskoky přes býčí hřbet. Díky sice kontroverzní, přesto působivé rekonstrukci paláce Knossos získáme dokonalou představu o tom, jak svět před čtyřmi tisíci lety vypadal. Vůbec nešlo o temné doby. Ty měly teprve přijít...


Akropole v Athénách

Poloha: centrum Athén, doprava: metro, linka číslo 2 "Red Line", stanice Acropolis, otvírací doba v létě 8.00 - 19.30 hod., v zimě 8.30 - 15.00 hod., vstupné 20 € (pouze Akropole), 30 € (sdružené vstupné na Akropoli, Agoru a na další významné památky a do muzeí v Athénách)

Představovat athénskou akropoli je jako nosit dříví do lesa. Tisíce let shlíží na město, kde byly položeny základy evropské kultury, filozofie (neboli lásky k moudrosti) a především demokracie. Ostatně, ochrannou ruku nad Athénami nedržel nikdo jiný, než moudrá bohyně Pallas Athéna. Právě její impozantní chrám Parthenon je dominantou aténské akropole. Ve stavbě Parthenonu dosáhla řecká touha po kráse a dokonalosti svého vrcholu. Ovšem najdeme zde i jiné skvosty: monumentální vstupní bránu Propylaje, krásně zrekonstruovaný malý chrám bohyně Níké a především zdobný Erechteion, jehož předsíň s Karyatidami (sloupy ve tvaru ženských postav) je jedním ze symbolů Řecka. Současné Athény nejsou příliš hezkým městem, ale jejich starověká akropole, to je moment antické dokonalosti.


Mykény

Poloha: Peloponés, autem 29 km na sever od Nauplionu, silnice E070 směr Argos, pak silnice E07 směr Fixi, ve Fixi odbočit vpravo na silnici E068 směr Mykény, otvírací doba: duben 8.00 až 19.00, květen až srpen 8.00 až 20.00, září 8.00 až 19.00, říjen 8.00 až 18.00 hod., vstupné: dospělí 12 €, děti zdarma; vstupenka platí do areálu starověkých Mykén, do Átreovy pokladnice a do muzea

Chceme-li se vydat po stopách Homérových hrdinů, musíme zamířit do Mykén na Peloponésu. Najdeme je v kraji Argolida. Jejich zakladatelem nebyl nikdo jiný, než mýtický Perseus, přemožitel strašlivé Medusy. Z Mykén se pod vedením krále Agamemnóna vydala početná armáda Řeků proti Tróji. Do dnešních dnů se z kdysi mocného achájského města příliš nezachovalo. Avšak kamenná Lví brána, kruhová Átreova pokladnice, hrobka královny Klytaimnestry či zdi postavené z kamenů tak velkých, až je sami vědci pojmenovali kyklopské, byly svědky dávných událostí, jež daly vzniknout nesmrtelným mýtům.


Olympia

Poloha: Peloponés, kraj Elida, autem, rychlostní silnice E55 z Patrasu, směr Pyrgos, dále po silnici E074 směr Ancient Olympia, otvírací doba: v letní sezónně denně od 8.30 do 16.30 hod., vstupné: 12 €/dospělá osoba, vstupenka platí do areálu starověké Olympie, do Archeologického muzea, Muzea historie starověkých Olympijských her a do Muzea historie vykopávek v Olympii

Starověká Olympia leží na Peloponésu, přesněji v jeho západní části v kraji Elida. Nejen, že v Olympii stával jeden ze sedmi divů antického světa, obrovitá socha Dia Olymského v ještě větším Diově chrámu, ale především se zde zrodil moderní sport se vším, co k němu patří: s velkolepými hrami, tvrdými tréninky, nehynoucí slávou pro vítěze i zcela nefalšovaným uplácením a sofistikovaným dopingem. Olympia leží v krásném údolí stíněném korunami vzrostlých dubů a procházka mezi romantickými rozvalinami dávných sportovišť a chrámů je velmi příjemným zážitkem. Odkaz antického sportovního byznysu významně ovlivňuje náš současný svět a dlužno dodat, že má na nás možná mnohem větší vliv než vznešené myšlenky athénských filozofů.


Asklepion na ostrově Kos

Poloha: ostrov Kos, 4 km jihozápadně od centra města Kos, doprava: autem z Kosu po silnici Asklipiou směr Platani, odtud stále rovně po téže silnici; hromadná doprava: bus č. 3 z města Kos, autobusové nádraží u přístavu, ulice Akti Miaouli, cena jízdenky 2,5 €/osoba, otvírací doba: duben až říjen od pondělí do neděle od 8.00 do 20.00 hod., listopad až březen od úterý do neděle 8.00 - 15.00 hod. (pondělí zavřeno), vstupné: 8 €/osoba, děti do 18-ti let zdarma

Kdo z nás někdy nebyl u lékaře... Moderní lékařství se zrodilo na řeckém ostrově Kos. Odtud pocházel slavný Hippokrates, který nejen, že zformuloval známou lékařskou přísahu a zavedl pojem lékařské tajemství, ale hlavně položil základy vědecky pojatého lékařství. Přesto, že se v mnoha věcech mýlil, posunul lékařskou vědu o značný kus dopředu. Není proto divu, že právě na Kosu bylo v antickém starověku založeno největší léčebné zařízení své doby: velkoryse pojatý areál zasvěcený bohu lékařství Asklepiovi. Rozkládal se na třech terasách vysoko nad mořem a v době největší slávy to bylo místo nadmíru krásné. Posezení mezi působivými ruinami Asklepionu s krásným výhledem na temně modré moře je pravým pohlazením pro duši. Zde snadno uvěříte, že krása léčí a bohové uzdravují.

Autor: Eva