Deset důvodů, proč navštívit Řecko

10.05.2018

Pro většinu českých turistů je pro letní dovolenou destinací první volby Chorvatsko. Je takřka neotřesitelnou stálicí a první místo si nejspíš ještě dlouho udrží. Já vám ale dnes prozradím, proč byste měli zapomenout na staré zvyky a aspoň jednou si pro letní dovolenou vybrat Řecko. Možná se pak pro vás - stejně jako pro mne - stane láskou na celý život.


Nádherné pláže

Pláže v Řecku najdete různé, ale většinou písčité nebo oblázkové. Řada pláží je nositelem tzv. Modré vlajky, kterou Evropská unie uděluje za čistotu vody. Většina pláží v Řecku je organizovaných. Můžete si zde pronajmout lehátka a slunečníky, využívat pestrou nabídku vodních sportů a součástí pláže je velmi často plážový bar nebo taverna. 

Chcete-li naopak poznávat překrásné opuštěné pláže dostupné jen z moře, můžete si v Řecku bez problémů půjčit loďku a směle vyrazit za romantickým dobrodružstvím. Žádné speciální oprávnění není v Řecku pro malé loďky vyžadováno.

Co vás doslova ohromí, jsou rozmanité barvy, jimiž pláže v Řecku hýří. Nádherné bílé pláže ve stylu Karibiku najdete na Chalkidiki, nebo na Jónských ostrovech Lefkada, Zakynthos a Kefalonia. Ne nadarmo právě tyto pláže tradičně obsazují přední místa v nejrůznějších anketách. Kdo by si chtěl zaplavat s mořskými želvami, nechť se vydá na ostrov Zakynthos.

Krásné pláže se zlatým pískem jsou na ostrovech Kos a Kréta, na pevninském Řecku anebo třeba na poloostrově Peloponés. Přímo pod antickou akropolí se můžete vykoupat v městečku Lindos na ostrově Rhodos. Naprostým unikátem je mořem zatopený starověký mramorový lom Aliki na ostrově Thassos nebo legendami opředená zátoka Shipwreck Bay na Zakynthu.

Ovšem Řecko vám nabízí mnohem víc. Red Beach,  neboli červená pláž na vás čeká na ostrově Santorini a na stejném ostrově najdete unikátní pláže s černým pískem. Jsou opravdu kouzelné. A kdyby vám i to bylo málo, v Ammoudi pod městečkem Oia najdete pláž s plavoucími kamínky. Nebo se pod městečkem Akrotiri můžete vykoupat v zatopené kaldeře dávného vulkánu.


Památky

I když nejste zrovna fanatický milovník historie, antické památky jsou jedním z největších důvodů, proč Řecko navštívit. Na své si přijdou nejen příznivci antiky, ale například na ostrově Rhodos také milovníci rytířského středověku. S nadsázkou lze říci, že kam v Řecku oko pohlédne, tudy kráčely dějiny. K nejznámějším patří impozantní Parthenon na akropoli v Athénách, palác Knossos na ostrově Kréta, starověká Olympia či obrovitý amfiteátr v Epidauru na Peloponésu. Možná, si vzpomenete, že jste se o nich učili. Věřte, že jejich návštěva není vůbec tak nudná, jako když o nich vyprávěla paní učitelka.

Neopakovatelné kouzlo mají řecké ortodoxní kláštery. Zpravidla jsou umístěny na hodně vyvýšeném místě a z jejich teras a zahrad jsou krásné výhledy na moře nebo na okolní hory. Krásné kláštery jsou například na Dodekanéských ostrovech Patmos, Samos a Rhodos, ale také třeba na Lefkadě, Skiathu nebo na kykladském ostrově Santorini.


Bílá městečka i středověká romantika

Athény s antickou akropolí jsou pozoruhodné, ale Řecko to jsou především bílá městečka rozesetá na kopcích kolem tyrkysově modrých zálivů. Nad bílými domečky, jež se doslova tulí jeden k druhému, se klenou modré kopule kostelů. Mezi domky se proplétají úzké uličky. Nejkrásnější, doslova pohlednicová městečka najdete na Kykladských ostrovech. Mezi nimi nad jiné vyniká sopečný ostrov Santorini a ostrov větrných mlýnů Mykonos. Naopak ryzí středověk vás okouzlí na ostrově Rhodos nebo v městě Chania na Krétě.


Západy slunce

Západy slunce jsou krásné všude, avšak v Řecku jsou prostě výjimečné. Určitě znáte obrázky, na kterých se slunce sklání za potemnělé kopule ortodoxních kostelíků a zvolna mizí za siluetami ostrovů rozesetých v Egejském moři. Opravdu nádherné západy slunce uvidíte na ostrově Santorini nebo třeba v Attice na mysu Sounio, kde dramatickou kulisu zapadajícímu slunci dělají ruiny starověkého Poseidonova chrámu. Ačkoli Řecko a jeho ostrovy jsou natolik fotogenické, že prakticky kdekoli stačí zamířit k západnímu pobřeží, a pak již jen se zatajeným dechem sledovat překrásné barevné představení končícího dne.


Xenofília

Jak asi tušíte, xenofília je opakem xenofobie. Řekové mají cizince rádi. Možná vás uštěpačně napadne, že lásku k cizincům mají Řekové v popisu práce, když jsou pro ně zdrojem příjmů, ale tak to není. Xenofília má v Řecku tradici již od starověku a stále platí "host do domu, bůh do domu." Například v taverně nikdy nepocítíte, že jste udělali malou útratu, když zajdete jen na frappé nebo si dáte nejlevnější jídlo. Sklenice či dokonce láhev vody je samozřejmostí. A po hlavním jídle dostanete jako dezert meloun nebo třeba vynikající řecký jogurt s medem. Podíváte-li se na účtenku, zjistíte, že šlo o pozornost podniku. Rádi vás viděli. Milá a přátelská atmosféra je v Řecku všudypřítomná. Vítány jsou i rodiny s dětmi. Nikdo vás nebude peskovat, když brouček zmaže ubrus nebo bude poněkud hlučnější. Ostatně, na všechny řecké památky a do muzeí mají děti vstup zdarma.

Navštívíte-li odlehlejší kouty Řecka, nejspíš vzbudíte pozornost místních. Ovšem ne proto, aby před vámi rychle zamkli slepice, ale proto, že Řekové jsou prostě zvědaví. Zajímá je, kdo jste, jak se máte, co děláte a hlavně, odkud jste k nim přijeli. Přitom je vše milé a do protivné vlezlosti má hodně daleko. Prostě jsou jen rádi, že jste obohatili jejich všední den.


Bezpečná země

Řecko je bezpečná země. Kriminalita je obecně nízká a nehrozí ani u nás tolik oblíbené kapsářství. Jistě, studentské demonstrace v Athénách umí být divoké a televizní stanice vám je rády zprostředkují, ale tento místní kolorit vám při letní dovolené opravdu nehrozí. Mezi Řeky panuje důvěra, která se tak nějak samo sebou přenáší i na návštěvníky jejich země. Díky tomu se cesty do Řecka bát opravdu nemusíte.


Počasí v Řecku

Řecko a jeho ostrovy patří k místům s největším počtem slunečných dní v roce. V letních měsících se vám nikdy nestane, aby dovolená propršela. Když už náhodou nějaká bouřka přijde, zmizí stejně rychle, jako se objevila. Překvapit vás může spíš v severních oblastech Řecka, třeba na Thassosu nebo na Chalkidiki, ale i tam jde o jev zcela výjimečný. Letní počasí v Řecku je stálé. Sluníčko svítí a nebe i moře jsou až neskutečně modré.


Řecká kuchyně

Kdo by neznal gyros! Ovšem řecká kuchyně to není jen proslulý špíz. Jídelníček je pestřejší, než byste si mysleli. Řecká jídla jsou velmi chutná a před zmlsaným jazýčkem našince směle obstojí. Základem jsou grilovaná masa, zelenina a proslulý řecký olivový olej. Ovoce a zelenina uzrálé pod řeckým sluncem chutnají lépe, než uměle dozrávaná rajčata z naší sámošky.

V porovnání s jinými kuchyněmi jsou řecká jídla velmi jednoduchá, přesto vám budou chutnat. Pastvou pro oči i ústa jsou v Řecku cukrárny. Některé zákusky nám sice mohou připadat přeslazené, zato zmrzlinu mají Řekové vynikající.


Řecká vína

Vína z Řecka a jeho ostrovů jsou vyhlášená. Némea z Peloponésu, Atlantis a Vinsanto ze Santorini nebo třeba Nectar z ostrova Samos, to jsou jen některá z nich. Na minerály bohatá půda a oslnivý sluneční svit dávají řeckému vínu výjimečnou chuť. 

Příjemným zážitkem je návštěva tradičních vinařství, kde se vám dostane nejen zasvěceného výkladu o pěstování révy, ale můžete si některý z oněch tekutých pokladů přivézt s sebou domů. Jiskru, kterou mu dalo Řecké slunce, v sychravých dnech naší zimy určitě oceníte.

Nejste-li vinaři a preferujete zcela jiný mok, pak je pro vás příjemnou zprávou, že Řekové umí vařit dobré pivo. Plzeňské to sice není, přesto jsou řecká piva dobrá a krásně drží pěnu. Ať už si dáte Mythos, Fix, Hellas Bear nebo třeba Alfu, zklamáni nebudete.


Kvalitní služby

Ačkoli míváme sklon pohlížet na pečlivost Řeků s nedůvěrou, opak je pravdou. Veškeré služby v Řecku jsou na vysoké úrovni. Letové, lodní i jízdní řády se dodržují. Bankomat je v turistických oblastech takřka na každém rohu. O čistotu v hotelích nebo v restauracích se také bát nemusíte. Děti jsou v hotelech vítány a na malé návštěvníky jsou zde vždy připraveni. Naopak pro páry, které dávají přednost klidu a relaxaci, existuje řada hotelů určených jen pro dospělé.

Když už ve službách něco neklapne, Řekové vždy udělají maximum, aby vše napravili. A nemusí jít jen o chybu na jejich straně. Třeba se vám v hotelu nelíbí pokoj. Když to obsazenost umožní, bez problémů vám jej vymění a ještě vám - jako náplast na bolístku - nabídnou skleničku vynikajícího pomerančového džusu. Vaše spokojenost je pro ně prioritou.

Pravda je, že čas pro Řeky občas nic neznamená. Půlhodiny sem, půlhodiny tam. Po příjezdu sedíte na recepci, nudíte se k uzoufání, a váš pokoj stále není připravený. Ale, kdo by to řešil. Důležitý je výsledek. Když se nad vším zamyslíte, zazlívat jim to nelze. Žijete-li v zemi s pomalu pěti tisíciletou historií, pak nějakých pár desítek minut je jen zanedbatelný zlomek věčnosti.

Autor: Eva