Kam vyrazit do Řecka?

25.06.2018

Jedete do Řecka úplně poprvé, plánujete dovolenou s dětmi, hledáte romantiku či stylový luxus, chcete se jen koupat nebo vás lákají památky? Dáme vám tipy, kam zamířit a která místa v Řecku splní vaše očekávání. Řecko je krásné a nabízí spoustu zajímavostí. Ale i při výběru dovolené v Řecku je třeba zvážit, co vlastně očekáváme a jaká jsou naše přání a potřeby.

Jestli už máte místo dovolené vybrané, pak mrkněte na Tipy na výlety v Řecku. Dozvíte se, co stojí v Řecku za vidění, kam a jak se vydat na výlet.


Poprvé do Řecka

Vyrážíte-li do Řecka poprvé, pak zvolte Rhodos nebo Krétu. Oba ostrovy vám nabídnou nádherné pláže, krásné moře, špičkové hotely, živá letoviska s denní i noční zábavou a hlavně spoustu zajímavých míst, která můžete navštívit. Turistický ruch zde má dlouhou tradici a nabídka služeb je nadmíru pestrá.

Kréta, to je samo srdce Řecka. Co všechno musíte vidět na Krétě, najdete v našem článku o tomto nádherném ostrově. Skvělé pláže jsou na západě Kréty v okolí měst Chania a Rethymno, na východě pak zejména u městeček Agios Nikolaos a Elounda.

Toužíte-li poznat nejen antický starověk, ale milujete rytířský středověk, pak si vyberte Rhodos. Jeho stejnojmenné hlavní město s Palácem Velmistrů rytířského řádu Johanitů vás jedním slovem okouzlí. Určitě nezapomeňte navštívit přístav Mandraki v hlavním městě. Právě zde stával Rhodský kolos, jeden ze sedmi divů světa. Pro ubytování doporučuji zvolit východní stranu Rhodu. Budete ušetřeni nepříjemného větru zvaného meltemi, který s oblibou sužuje západní pobřeží. Užijete si klidné koupání a v moderních letoviscích se ani večer nebudete nudit.


Do Řecka za koupáním a vodními sporty

Má-li být hlavní náplní vaší dovolené koupání v moři, pak zamiřte na Jónské ostrovy nebo na Chalkidiki. Ne, že by jinde v Řecku nebylo hezké koupání, ale nejkrásnější pláže s tyrkysovým mořem bez nepříjemných vln a s bílým pískem najdete na Jónských ostrovech nebo právě na Chalkidiki.

Místem, které plážové nadšence doslova uvede do transu, je Jónský ostrov Lefkada. Její západní pobřeží lemuje jedna nádhernější pláž než druhá - místa jako Porto Katsiki nebo Egremni Beach naprosto zaslouženě patří mezi nejkrásnější pláže světa. Ale úžasných pláží je na západě a jihu Lefkady mnohem víc. Bohužel, ubytovat se u těchto pláží nelze, a tak je půjčení auta nebo aspoň lodní výlet nezbytnou nutností. Osobně doporučuji půjčení auta. Nebudete závislí na organizovaném zájezdu a na pláže můžete vyrazit v čase, kdy nejsou přeplněné.

Ovšem nádherné koupání je také na dalších Jónských ostrovech: na východním a severním pobřeží Korfu, na Kefalonii nebo na Zakynthu. Právě na Zakynthu leží vůbec nejznámější a nejfotografovanější pláž světa: Shipwreck Bay (nebo také Navajo Beach) s lodním vrakem. Navíc, Zakynthos má ještě jedno kouzlo: při troše štěstí si v zátokách Laganas nebo Gerakas  zaplavete s mořskými želvami.

Poloostrov Chalkidiki to je prostě Karibik Řecka. První ze tří "prstů" (bráno od západu) je Kassandra. Na jejím západním pobřeží se táhnou dlouhé pláže s bílým pískem a překrásným mořem. Vstup do vody je pozvolný, moře teplé a hosty přivítají jak tradiční letoviska, tak luxusní plážové resorty.

Chcete-li se naopak věnovat vodním sportům jako jsou surfování nebo kaiting, pak se vydejte na severozápad Lefkady na pláž Agios Ioannis. Tady se to barevnými padáky jen hemží. Dalším vyhlášeným rájem surfařů je větrný mys Prasonisi na jihu ostrova Rhodos.


Do Řecka s dětmi

Řecko je destinací, kde jsou děti jednoznačně vítány. Cestujete-li s hodně malými dětmi, doporučuji vybírat lokality s co nejlepší dopravní dostupností a s mělkými písečnými plážemi, kde na břehu bez vln v klidu uplácáte nejednu bábovičku. Mezipřistání či zdlouhavé transfery nejsou pro malé cestovatele právě vhodné. Ideální jsou v tomto směru ostrovy, které disponují vlastním letištěm.

Nejkratší lety jsou na Jónské ostrovy (kolem dvou hodin). Na Lefkadě,  Korfu nebo na Zakynthu mnohem méně fouká, než třeba na ostrovech v Egejském moři, a tak se nemusíte bát, že se vám ratolest ztratí ve vlnách. Pěkné písečné pláže v rozumné vzdálenosti od mezinárodního letiště jsou také na Krétě u Chanie nebo na východě ostrova Rhodos. U Chalkidiki a Lefkady musíte naopak počítat s delším transferem z letiště. Ale pokud víte, že se broučkovi nedělá zle v autobuse, bílé pláže s mělkým mořem jsou pro malé děti naprosto ideální.

Naopak pro cestu s malými dětmi příliš nedoporučuji Kykladské ostrovy, zejména pak Santorini. Ostrov je sice nádherný, má vlastní letiště a všude je to "na dohled", ale městečka plná schodišť, strmých uliček či odvážných teras nejsou pro předškoláky úplně vhodná. Santorini si proto raději nechce na později, až děti trochu odrostou. Prckovi ušetříte nejedno rozbité koleno a sobě zbytečné nervy.

Dříve, než se pro dovolenou se staršími dětmi na Santorini nadchnete, pečlivě vybírejte ubytování. Řada hotelů v městečkách Imerovigli, Fíra, Firostefani nebo Oia disponuje pouze bazény "zavěšenými" nad strmými stěnami sopečné kaldery. 

Právě v takovém hotelu vás kvůli bezpečnosti ani se staršími dětmi v žádném případě neubytují. Hranicí pro ubytování je zpravidla věk 16 let - toto by vždy mělo být uvedeno v katalogu cestovní kanceláře. Naproti tomu mnoha kilometrové černé písečné pláže v Perisse a v Perivolos na východní straně ostrova jsou pro děti jako stvořené.


Do Řecka za památkami

Každý milovník antické historie musí v první řadě navštívit Athény s antickou Akropolí. Vynechat by neměl ani Archeologické muzeum, které uchovává starověké artefakty z celého Řecka. Když už budete na pevninském Řecku, nezapomeňte na Delfy, starověký "pupek světa" a také na zcela výjimečný chrám boha Poseidona na mysu Sounio.

Nezklame vás ani Thessaloniki, elegantní metropole severního Řecka. Je zde spousta památek z pozdní Římské říše a také krásné byzantské chrámy.

Pomyslným číslem dvě je Peloponés. Místa jako Epidauros, Korinth, Argos, Mykény či Olympia jsou pojmy samy o sobě. Jen počítejte s tím, že spolykáte spousty a spousty kilometrů. Peloponés malý rozhodně není. Ovšem sladkou odměnou vám budou nádherné antické památky. Tady prožijete dovolenou ve společnosti Homérových hrdinů.

A pak samozřejmě ostrovy Kréta a Rhodos. Zatímco Kréta vás oslní barevným mínojským palácem Knossos, na Rhodu vás ohromí především středověké hlavní město ostrova. Nicméně na Rhodu nebudete ochuzeni ani o antiku. Stačí navštívit akropoli nad hlavním městem nebo v městě Lindos, případně pozůstatky antického města Kamiros na západním pobřeží a vaše touha po starověké historii bude bohatě uspokojena.

Pěkné antické památky jsou také na ostrově Kos. Například Asklepion, kde byl nejen uctíván starořecký bůh lékařství Asklepios, ale místo v podstatě sloužilo jako starověká nemocnice. Nemocní se zde léčili především rozjímáním, klidem a potěchou ducha. Krása léčí, proto bylo kromě svatyní součástí areálu také klasické řecké divadlo. O pacienty zde pečoval "otec medicíny", slavný Hippokratés z Kosu.

Pozoruhodné je hlavní město ostrova Kos, které v sobě - podobně jako Rhodos - spojuje jak středověk, tak starověk, zde zejména památky na dobu, kdy starověké Řecko podléhalo Římské říši.

Chcete-li poznat archeologické muzeum pod širým nebem, vydejte se na ostrov Délos. Leží poblíž kosmopolitního ostrova Mykonos. Na Délu se sice neubytujete, zato můžete kombinovat poznávání antiky s pobytem na jednom z nejluxusnějších a nejromantičtějších ostrovů Řecka.

Místem, kde "pohlédnete do tváře dávných králů", je Vergina. Leží sedmdesát kilometrů od Thessaloniki ve střední Makedonii, v oblasti Pieria. Ve Vergině navštívíte opravdu výjimečný podzemní areál s hrobkami makedonských králů (Museum of the Royal Tombs of Aigai - Vergina). Nejkrásnější hrobka nepatří nikomu jinému, než Filipovi II. Makedonskému, otci slavného Alexandra Velikého. Místo má velmi mystickou atmosféru.

Starověké město, které doslova a do písmene povstalo z popela, najdete na ostrově Santorini. Jmenuje se Akrotiri. Bývá nazýváno řecké Pompeje a podle nejnovějších poznatků bylo nejspíš součástí samotné Atlantidy. Nevěříte? Pak si přečtěte náš článek Ostrov Santorini, bájná Atlantida a soumrak bohů v Egejském moři.

A tak bychom mohli pokračovat dál a dál. Zkrátka, v Řecku najdeme jen málo míst nedotčených historií. Mezi lokality, kde o antiku "ani nezakopnete" patří například ostrov Zakynthos, ačkoli odtud se zase pořádají výlety do antické Olympie na nedalekém Peloponésu. Takže, vyberete-li si za dovolenkovou destinaci Zakynthos, nemusíte být o antické památky ochuzeni ani zde.

Samostatnou kapitolou památek jsou řecké ortodoxní kláštery v čele samozřejmě s pevninskou Meteorou nebo mnišskou republikou na poloostrově Athos (třetí z "prstů" Chalkidiki). Ovšem kláštery na poloostrově Athos si prohlédnete jen zdálky z lodě, která poloostrov obeplouvá. Vstup do mnišské republiky je turistům zakázán. Krásné, stále funkční kláštery jsou na ostrovech Samos, Rhodos, Kréta nebo Thassos.


Do Řecka za přírodou

Řekne-li se Řecko, všichni si vybavíme vyprahlé kopce, kde jedinou zelení jsou tak maximálně zaprášené trsy tymiánu či podivné roští neurčitého druhu mezi nímž se pase stejně zaprášený osel nebo koza. Pomineme-li nádherné pláže a fotogenické skalní útvary, které zdobí mnohé pláže, pak i v Řecku najdeme místa, která směle můžeme nazvat krásnou přírodou.

Tak například Petaloudes neboli Údolí motýlů na ostrově Rhodos. Leží v zalesněném vnitrozemí ostrova, protéká jím zurčivý potůček. I v nejparnějším létě je zde o poznání chladněji a příjemněji než v jiných částech ostrova. Bonusem jsou hejna krásných barevných motýlů, kteří poletují všude kolem.

Ačkoli většina řek v létě v Řecku vysychá, jedna má dost vody po celý rok. Jmenuje se Acheron a najdete ji v kraji Epirus na západě Řecka. Plavba po ní je výjimečným zážitkem už jen pro to, že ve starověku byla považována za řeku mrtvých. Loďkou vás po ní nesveze nikdo jiný než samotný Cháron.

Nefalšované sopky jsou také příroda. Koho láká návštěva spícího vulkánu, nechť se vydá na ostrovy Santorini nebo na Nissyros. 

A jsme-li u geologické turistiky, pak nesmíme zapomenout na krasové jevy. Kromě mořských jeskyní, které se nachází v pobřežních skalách na řadě řeckých ostrovů a často jsou přístupné jen z moře (nejkrásnější tzv. Modré jeskyně jsou na Zakynthu), můžeme navštívit hezké jeskyně na severu Řecka: jeskyni Petralona (zhruba na poloviční cestě z Thessaloniki na poloostrov Kassandra) nebo jeskyni Alistrati (cca 50 km od Kavaly), kam se pořádají celodenní výlety z ostrova Thassos.

Fyzicky zdatní cestovatelé se mohou vydat na 18 km dlouhý pochod soutěskou Samaria na ostrově Kréta. Osobně jsem tento výšlap neabsolvovala, i když se jde celou dobu z kopce. Ale kdo se odhodlal, prý nelitoval. Příroda a scenérie v Samarii, nejdelší soutěsce Evropy, jsou nádherné, jen to chce hodně pevné boty, dobrou fyzickou kondici, pořádnou svačinu a velkou láhev s pitím.

Zcela jiný "přírodní" zážitek nabízejí ostrov Samos a okolí laguny Gialova na jihozápadě Peloponésu: pozorovat zde můžete divoce žijící chameleony. Zatímco na Samu se vyskytuje chameleon obecný, nazývaný také chameleon středomořský (Chamaeleo chamaeleon), u Gialovy se usadil chameleon africký (Chamaeleo africanus). Chameleon je velmi pozoruhodné zvíře a setkání s ním je vskutku nevšedním zážitkem.


Do Řecka za romantikou i luxusem

Proč rovnou neskloubit obojí? Ideální destinací je v tomto směru ostrov Santorini. Úchvatné západy slunce, bílá městečka, modré kostelíčky, příjemné kavárny a starověká historie, kterou by maličkému ostrovu mohla závidět nejedna velmoc. Luxusní designové hotely a apartmány s bazény, jejichž tyrkysové hladiny splývají s nekonečným egejským obzorem, jsou vybudované vysoko nad zatopeným sopečným kráterem.

Jen počítejte s tím, že v případě Santorini sáhnete do kapsy opravdu hluboko. Na Santorini levně není - i za obyčejné pivo či kávu zde zaplatíte minimálně dvakrát tolik, co na pevninském Řecku. Na druhou stranu, nic lepšího v Řecku prostě nenajdete. A příjemným bonusem je fakt, že jste strávili dovolenou na bájné Atlantidě.

Ostrovem, který podobně jako Santorini, spojuje romantiku větrných mlýnů s vyhlášeným luxusem je ostrov Mykonos. Přístav s větrnými mlýny a tak zvanými Malými Benátkami uchvátí romantiky, zatímco špičkové hotely v kykladském stylu uspokojí i nejnáročnější klienty. A milovníci historie si dosyta přijdou na své na blízkém ostrůvku Délos.

Dalším výjimečným místem, na které běžně nenarazíte, je Sani Beach Resort na poloostrově Kassandra na Chalkidiki. Sani Beach není jen jediný hotel, ale kouzelné městečko tvořené několika krásnými hotely a luxusními apartmány. Sani Beach disponuje vlastním přístavem, krásnou palmovou promenádou, mnoha butiky a obchůdky se značkovým zbožím, stylovými restauracemi, letním kinem, divadlem, kostelíkem a zříceninou středověké věže. Hotely mají nádherné bazény a příjemné spa a wellness zóny.

V Sani Beach Resortu se pořádají trhy s tradičními řeckými produkty, muzikálová představení, koncerty či večerní stylové beach party. Pláže jsou oslnivě bílé a moře nádherně tyrkysové. Služby jsou absolutně špičkové. Sani Beach Resort je uzavřený svět sám pro sebe. Svým hostům nabízí tolik luxusu, pohodlí a zábavy, že jej za celou dobu dovolené nemusíte opustit a nudit se vůbec nebudete.

Moderní stylové resorty kombinující vysoký standard služeb a stylové prostředí najdete i na jiných místech v Řecku, například na Krétě, Rhodu, Korfu nebo třeba u proslulého mysu Sounio.

Autor: Eva